تأثیر ژنتیک در روند بهبود زخم

تأثیر ژنتیک در روند بهبود زخم

تأثیر ژنتیک در روند بهبود زخم


تحقیقات جدید محققان نشان می‌دهد که ژنتیک می‌تواند در بهبود زخم‌ها نقش داشته باشد و باعث شود تا شاهد سریع روند بهبود زخم باشیم. با تریتا همراه باشید تا نگاهی به تأثیر ژنتیک در روند بهبود زخم انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

نقش ژنتیک در بهبود انواع زخم

دکتر کالب فیلیپس، استادیار دانشگاه تگزاس تک و مدیر آزمایشگاه فیلیپس در گروه علوم بیولوژیکی، مقاله‌ای با موضوع  “ژنتیک بیمار با ترکیب میکروبیوم مزمن زخم و ترمیم آن مرتبط است” را منتشر کرده است. این مقاله را می‌توانید از این لینک مشاهده نمایید.
در این مقاله شاهد آن هستیم که اهمیت بالینی میکروبیوم ها به طور گسترده‌ای در زخم‌های مزمن قابل‌درک هستند، اما هنوز اطلاعات کمی در مورد ترکیب میکروبیوم زخم وجود دارد. یک مطالعه ارتباط گسترده در مورد میکروبیوم – ژنوم ارائه شده است که از طریق آن مکان‌های ژنومی بیمار مرتبط با تنوع میکروبیوم مزمن زخم شناسایی شده است.
بر اساس این مطالعات، کاهش زخم و بهبود آن رابطه خطی معنی داری با ویژگی‌های میکروبیوم، سن، وضعیت دیابت و ژنتیک افراد دارد و همه این موارد به طور قابل توجهی می‌توانند بر روند بهبودی زخم تأثیر بگذارند.
در این مقاله بیان می‌شود که از نظر ژنتیکی فنوتیپ های چسبندگی سلولی به عنوان محرک‌های مهم به حساب می‌آید.

ژنتیک بیمار با ترکیب میکروبیوم مزمن زخم و ترمیم آن مرتبط است
ژنتیک بیمار با ترکیب میکروبیوم مزمن زخم و ترمیم آن مرتبط است

دکتر فیلیپس همچنین به عنوان سرپرست بخش ژنتیک مجموعه منابع ژنتیکی و آزمایشگاه تحقیقات علوم طبیعی بیان می‌کند که میکروبیوم می‌تواند نحوه بهبود زخم و مدت زمان انجام این فرآیند را تعیین کند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که هر چه تنوع درون میکروبیوم زخم بیشتر باشد، زمان بهبودی آن کمتر است.
بیمارانی که برای مراقبت از زخم‌های آلوده آن‌ها در مطالعات این مجموعه شرکت کرده‌اند و از زخم‌های آن‌ها نمونه برداری شده است با بررسی اطلاعات مختلف آن‌ها نظیر مشخصات میکروبیوم، اثر ژنوم، اعتبار سنجی آزمایشگاه مرطوب، تصویربرداری و توسعه مدل برای تجزیه و تحلیل نمونه‌ها این نتایج را ثابت کرده‌اند.
دکتر فیلیپس می‌گوید که تحقیقات ما نشان می‌دهد که در ژنوم افراد مکان‌های مشخصی وجود دارد که بسته به ژنوتیپ آن‌ها تمایل به عفونت توسط باکتری‌های خاص را دارند.
مکان‌های مختلف ژنومی مشخص شده از نظر انواع ژن‌هایی که نزدیک هستند، ممکن است آن‌ها را تنظیم کرده و با آن‌ها مرتبط باشد.

نتیجه تحقیقات صورت گرفته

در واقع اگر بخواهیم از موارد گفته شده به نتیجه‌ای دست پیدا کنیم باید گفت که تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که اولین  عامل برای  بهبود انواع زخم‌ها شامل ژنتیک فرد بیمار است. میکروبیوم زخم  و بهبود آن‌ها را در حقیقت ژن‌ها هستند که تعیین می‌کنند. در اصل تنوع در ژنتیک باعث تعیین فنوتیپ های مختلف و میزان تفاوت آن‌ها از  چسبندگی سلولی خواهد شد که  به عنوان محرک مهم عفونت در زخم به‌حساب می‌آیند.
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط تیم دکتر فیلیپس، این مطالعات ثابت می‌کند که ژن‌های خاص در بیماران با تعداد باکتری‌ها و همچنین عوامل بیماری زا در زخم‌ها مرتبط هستند.
در حقیقت می‌توان گفت که این میکروبیوم است که می‌تواند تعیین کند که چگونه یک زخم روند بهبود خود را طی می‌کند و همچنین این روند بهبود چقدر طول خواهد کشید. این تحقیق همچنین ثابت می‌کند که هر چه تنوع در یک میکروبیوم زخم بیشتر باشد، زخم نیاز است تا مدت‌زمان بیشتری را طی کند تا در نهایت بهبود پیدا کند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به تأثیر ژنتیک در روند بهبود زخم انداختیم و بیان کردیم که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، ثابت شده که ژنتیک تأثیر مستقیمی بر روی روند بهبود زخم داشته و میکروبیوم زخم می‌تواند رابطه خطی با روند بهبود آن و مدت زمان لازم برای انجام این کار داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + هشت =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.