درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

برای درمان زخم دیابتی به شناخت کامل از این بیماری نیاز داریم ،دیابت یک بیماری متابولیک است که با افزایش گلوکز خون همراه است. این بیماری به علت اختلال در ترشح انسولین یا عدم توانایی بدن در استفاده درست از انسولین و دلایل دیگر ایجاد می شود. سطح گلوکز با انسولین ترشح شده از لوزالمعده ، کنترل می شود.

آیا دیابت درمان می شود ؟

دیابت یک بیماری مزمن می باشد که احتمال کنترل و درمان آن وجود دارد و در صورت عدم درمان ، سبب مرگ افراد می شود. دیابت در سه نوع دیابت نوع یک ، دیابت نوع دوم و دیابت بارداری می باشد. شاید درمان قطعی برای خود دیابت وجود نداشته باشد، اما با روش های زیادی می توان عوارض آن را درمان نمود و این بیماری را کنترل کرد.

چه عواملی در ابتلا به دیابت مؤثر هستند ؟

عوامل زیادی وجود دارند که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش  می دهند.

این عوامل شامل وراثت ، کم تحرکی ، بیماری پلی کیستیک تخمدان ، رژیم غذایی نامناسب ، بیماری های لوزالمعده ، چاقی ، افزایش فشارخون و کلسترول  ، بعضی ازعفونت ها و … می باشند.

دیابت چه علائم و نشانه هایی دارد ؟

این بیماری نشانه های زیادی دارد که برخی از این نشانه ها شامل احساس تشنگی افراطی ، خشک شدن دهان ، تکرر ادرار، بوی بد دهان ، کاهش شدید وزن ، اشتهای کاذب ، بی حوصلگی و خستگی ، عفونت های ادراری ، ایجاد زخم هایی روی بدن ، سردرد ، تاری دید ، طولانی شدن درمان زخم های ایجاد شده در بدن و … می باشند.

دیابت چه عوارضی برای بیماران به همراه دارد ؟

این بیماری سبب مشکلات فراوانی در افراد می شود. برخی از این مشکلات شامل بیماری های کلیوی ، کتواسیدوز دیابتی ، فلج معده ، ناراحتی های پوستی ، کم بینایی و نابینایی ، نارسایی های قلبی ، نروپاتی ، اختلالات شنوایی ، زخم های دیابتی ، سکته مغزی و … می باشند.

میزان قندخون دیابتی ها چقدر باید باشد ؟

میزان قندخون نرمال افراد در وضعیت ناشتا باید بین 70 الی 130 میلی گرم در دسی لیتر باشد. میزان قندخون پس از خوردن غذا پایین تر از رنج 180 باشد. همچنین قندخون دو ساعت پس از غذا بهتر است کمتر از 140 باشد. این مقادیر ، بهترین رنج برای سطح قندخون در افراد است و ممکن است این میزان در هر فرد دیابتی با توجه به شرایط بیماری او متفاوت باشد.

قند خون دیابتی ها

روش های درمان زخم دیابتی

زخم دیابتی ، عوارضی از دیابت می باشد که با سرعت پیشرفت می کند و فرد را دچار مشکلات زیادی می کند. گردش خون در بیماران دیابتی با اختلالاتی همراه است که سبب آلوده شدن سریع زخم های موجود در بدن آنها می شود. روش های بسیار زیادی برای کنترل دیابت و درمان عوارض ناشی از آن ، وجود دارند.

تغذیه سالم برای درمان زخم دیابتی

رژیم غذایی مناسب در کنترل و مدیریت دیابت بسیار اثرگذار می باشد. رژیم غذایی افراد دیابتی باید شامل میوه ها و سبزیجات فراوان ، پروتئین کافی و دانه ها باشد. در این رژیم غذایی  مصرف چربی های اشباع شده ، مواد نشاسته ای و شیرینی ها به کمترین میزان ممکن برسد. داشتن برنامه غذایی سالم و منظم به درمان دیابت کمک شایانی می کند. منظور از رژیم غذایی منظم ، داشتن تایم مشخصی برای وعده های غذایی می باشد. میل کردن غذا در ساعت مشخص از گرسنگی بیش از اندازه و پرخوری جلوگیری می کند.

ورزش و دیابت

ورزش سبب کاهش قندخون در افراد می شود. ورزش می تواند موجب افزایش حساسیت بدن به انسولین شود. با افزایش حساسیت بدن به انسولین ، نیاز به انسولین برای انتقال قند به سلول ها کاهش پیدا می کند. همچنین ورزش سبب بهبود گردش خون در بدن می شود که برای درمان زخم دیابتی مفید می باشد. ورزش در افراد دیابتی باید به صورت منظم و روزانه صورت گیرد تا نتیجه مطلوب را به همراه داشته باشد. پیاده روی ، دوچرخه سواری ، ایروبیک و … از ورزش های مناسب برای افراد دیابتی می باشند. حداقل نیم ساعت ورزش در طول شبانه روز برای افراد دیابتی لازم می باشد.

انسولین برای درمان دیابت

انسولین از روش های درمانی برای افراد دیابتی نوع یک ، نوع دو و دیابت بارداری می باشد. البته انسولین برای دیابت نوع یک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. انسولین توسط یک سوزن و سرنگ یا قلم انسولین به بیماران دیابتی تزریق می شود.

هنگامی که انسولین به بدن تزریق می شود ، نقش انسولین طبیعی بدن را ایفا می کند. انسولین ها به چهار گروه طبقه بندی می شوند که شامل انسولین سریع الاثر ، کوتاه اثر ، متوسط الاثر و طولانی الاثر می باشند. نواحی مناسب برای تزریق انسولین شامل ران ، باسن ، شکم و قسمت بالای زانو می باشد. برای تزریق انسولین باید به دستورالعمل پزشک در این زمینه توجه کنید. انسولین سبب تنظیم سطح قندخون در بیماران دیابتی می شود و این موضوع در درمان زخم دیابتی اثرگذار می باشد.

پانسمان های پیشرفته زخم برای درمان زخم دیابتی

همانطور که گفته شد یکی از عوارض دیابت ، زخم های دیابتی می باشد. زخم های دیابتی در تمام نقاط بدن ممکن است بوجود بیایند ، اما در پاها معمولاً بیشتر ایجاد می شوند. زخم های دیابتی اگر به موقع درمان نشوند ، سبب قطع عضو در فرد دیابتی می شوند. یکی از اقدامات مفید و نتیجه بخش برای درمان زخم دیابتی ، پانسمان کردن زخم با پانسمان های پیشرفته زخم تریتا می باشد.

پانسمان درمان زخم دیابتی

پانسمان های پیشرفته تریتا دارای خواص معجزه آسایی در درمان زخم ها از جمله زخم دیابتی می باشند. برخی از این ویژگی ها شامل خاصیت ضد میکروارگانیسمی ، قدرت بالا در جذب ترشحات زخم و اگزودای زخم ، ایجاد رطوبت مناسب و ایده آل در سطح زخم ، توانایی پوشانندگی کامل سطح زخم ، قدرت فوق العاده بالا برای ترمیم بافت های زخم ، عدم آسیب به زخم هنگام تعویض و … می باشند.

عمل جراحی برای درمان زخم دیابتی

دبریدمان روشی برای درمان زخم دیابتی می باشد که در این روش به برداشت سلول های مرده ، بافت های نکروزه ، ترشحات چرکی و خون های دلمه شده در محل زخم اقدام می کنند. بافت های نکروزه و سلول های مرده از اکسیژن رسانی به محل زخم جلوگیری می کنند. ترشحات چرکی و خونی سبب گسترش عفونت به پیرامون زخم می شوند. این عوامل بهبود و ترمیم زخم ها را به تعویق می اندازند. دبریدمان روش مناسبی برای جلوگیری از این وضعیت می باشد. دبریدمان به طریق های مختلفی مانند دبریدمان فیزیکی ، شیمیایی ، اتولیتیک ، شارپ و جراحی انجام می گردد که انتخاب هر کدام از این روش ها به نظر پزشک بستگی دارد.

دبریدمان سبب حذف کامل بافت های نکروزه می شود. این جراحی کمی با درد همراه می باشد.

ازن تراپی زخم دیابتی

ازن درمانی به منظور غیرفعال سازی پاتوژن های آسیب زا مورد استفاده قرار می گیرد. با غیرفعال سازی پاتوژن های آسیب زا ، گسترش و پیشرفت عفونت در زخم مهار می شود. ازن تراپی می تواند سبب بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به محل زخم شود که بهبود سریعتر زخم ها را به دنبال خواهد داشت.

ازن تراپی روشی می باشد که در کنار سایر روش های درمانی زخم دیابتی ، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و نتیجه بخش باشد. ازن به کاهش آسیب های عصبی در بیماران دیابتی کمک می کند و سبب جلوگیری از قطع عضو در بیماران دیابتی می شود.

داروهای خوراکی برای درمان زخم دیابتی

داروهای مختلفی برای درمان دیابت و درمان زخم دیابتی وجود دارند. این داروها به تنظیم سطح قندخون فرد دیابتی کمک می کند. گاهی پزشک برای درمان عفونت زخم دیابتی به تجویز آنتی بیوتیک اقدام می کند. آنتی بیوتیک ها عفونت زخم را از بین برده و از گسترش عفونت جلوگیری می کنند. گاهی بیماران دیابتی از دردهای شدیدی در ناحیه زخم رنج می برند که می توانند تا بهبود زخم از داروهای مسکن تجویزی از سوی پزشک استفاده کنند. تمامی داروهای خوراکی و تزریقی درمان زخم دیابتی باید به دستور پزشک مصرف شوند و از مصرف خودسرانه دارو خودداری شود.

مراقبت از پای دیابتی

نکات مهم و کلیدی درباره پیشگیری و درمان زخم دیابتی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد. لذا بهتر است با داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم و روزانه ، سطح قندخون خود را کنترل نمایید تا از عوارض این بیماری از جمله زخم دیابتی در امان باشید.

یک فرد دیابتی باید به صورت منظم توسط پزشک ویزیت شود. حتی زمانی که هیچگونه عوارضی ندارید نباید از ویزیت های دوره ای و انجام آزمایشات دوره ای غافل شوید.

تمامی افراد دیابتی در معرض زخم دیابتی می باشند. دیابتی ها باید پس از هر استحمام به معاینه بدن خود بپردازند و در صورت مشاهده کوچکترین نشانه ای از زخم ، سریعاً با روش های مناسب به پیشگیری از وخامت زخم و گسترش زخم اقدام کنند.

افراد دیابتی از پوشیدن کفش ها و جوراب های تنگ خودداری کنند و در کوتاه کردن ناخن ها دقت زیادی کنند تا از ایجاد هرگونه زخم جلوگیری کنند.

افراد دیابتی از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنند.

رعایت بهداشت برای این افراد بسیار حائز اهمیت می باشد. دیابتی ها مستعد ابتلا به عفونت های گوناگون هستند. لذا بهداشت شخصی را بسیار مورد توجه قرار دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 2 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.