درمان زخم

زخم چیست - دسته بندی زخم - درمان زخم

زخم چیست - دسته بندی زخم - درمان زخم


زخم هر نوع آسیب دیدگی در بدن می باشد که سبب آسیب به بافت های پوست می گردد و یکپارپگی پوست را برهم می زند. زخم ها به دو نوع زخم های باز و زخم های بسته طبقه بندی می شوند. انواع مختلفی از زخم ها وجود دارند که در این طبقه بندی قرار می گیرند. برای درمان هر یک از زخم ها روش های متفاوتی وجود دارد. در ادامه با انواع زخم ها و روش های مؤثر درمان زخم ها آشنا می شویم.

راهنمای فهرست مطالب

 1. زخم چیست ؟
 2. انواع زخم
  2.1. دسته بندی زخم از لحاظ لایه‌های پوستی
  2.1.1. زخم باز
  2.1.2. زخم بسته
  2.2. دسته‌بندی زخم ازلحاظ طول مدت‌زمان ابتلا به زخم
  2.2.1. زخم حاد
  2.2.2. زخم مزمن
  2.3. دسته بندی زخم : داخلی یا خارجی
  2.4. دسته بندی زخم : تمیز یا آلوده
 3. دسته‌بندی انواع زخم‌ها در تریتا
  3.1. زخم بستر 3.2. زخم دیابت 3.3. زخم سوختگی 3.4. زخم ژنتیکی 3.5. زخم عروقی 3.6. زخم تروما
  3.7. زخم جراحی 3.8. زخم اگزما یا درماتیت 3.9. زخم بیماری خودایمنی 3.10. زخم عفونی

زخم چیست ؟

یکی از سؤالات بسیار مهم این است که از نظر پزشکی زخم چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که به جراحت یا آسیبی زخم گفته می‌شود که پوست در آن خراشیده، بریده، پاره، سوراخ و یا دریده شود.
البته زخم را می‌توان به شکل دیگری نیز تعریف کرد که در تعریف دوم می‌گویند به مواردی زخم و جراحت می‌گویند که به علت یک تروما پوست دچار آسیب شده و یا آثار قرمزی و کبودی بر روی آن به وجود بیاید. به شکل مختصر و علمی اگر بخواهیم در رابطه با پاسخ سؤال زخم چیست صحبت کنیم باید گفت که جداسازی اتصال بین سلولی قسمتی از پوست با گوشت بدن را زخم می‌گویند.

انواع زخم

زخم‌ها به دسته‌بندی مختلفی تقسیم می‌شوند. از یک منظر می‌توان جراحت را به دو نوع بسته و باز تقسیم‌بندی کرد. با توجه به نوع جراحت شاهد دسته‌بندی مختلفی از زخم‌ها هستیم که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

دسته بندی زخم از لحاظ لایه‌های پوستی

با توجه به نوع آسیبی که به بدن وارد می‌شود، شاهد جراحت و زخم در لایه‌های پوست هستیم. این زخم‌ها را می‌توان به دو دسته زخم باز و زخم بسته تقسیم‌بندی کرد. در ادامه در رابطه با هر یک از این دو نوع زخم توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

درمان زخم باز و زخم بسته چیست
درمان زخم باز و زخم بسته چیست

زخم باز

ازنظر علم پزشکی زخم باز آسیبی است که شامل یک آسیب بیرونی و یا داخلی در بدن باشد. این نوع زخم معمولاً به نحوی است که پوست را در بر می‌گیرد.


نکته مهمی که باید بدانید این است که بیشتر زخم‌های باز جزئی بوده و می‌توان در منزل آن‌ها را درمان کرد اما زخم‌های باز جدی نیاز است که پانسمان شده و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند.
درصورتی‌که پس از به وجود آمدن زخم باز خونریزی ادامه پیدا کند و بیش از ۲۰ دقیقه ادامه داشته باشد لازم است تا برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.

زخم های باز به علت اینکه شرایط مناسبی برای ورود میکروارگانیسم ها به بدن دارند ، از اهمیت بالاتری نسبت به زخم های بسته برخوردار می باشند. میکروارگانیسم ها در چنین شرایطی از طریق جسم وارد شده به بافت یا از طریق هوا وارد بدن می شوند و مشکلاتی را ایجاد می کنند. لذا درمان زخم های باز با روش های مناسب و در اسرع وقت ، بسیار حائز اهمیت می باشد.


اگر بخواهیم به انواع زخم باز نگاهی بیاندازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خراش پوست
 • پارگی پوست
 • سوراخ شدن پوست
 • جدا شدن بافت پوست

زخم بسته

دسته دیگری از انواع زخم ازلحاظ لایه‌های پوستی، زخم‌های بسته هستند. در زخم‌های بسته پوست دست‌نخورده باقی‌مانده و بافت زیرین آن‌که مستقیماً در معرض محیط بیرون قرار ندارد با آسیب مواجه می‌شود.

زخم های بسته سطحی معمولاً با فشرده سازی ، بالا کشیدن پوست و عدم تحرک درمان می گردند. اما زخم های بسته حاد و شدید که به استخوان ها آسیب وارد شده باشد ، با روش های درمانی تخصصی تری مانند جراحی و … درمان می شوند.


زخم‌های بسته می‌توانند به علت خونریزی، کبودی، آسیب‌های عصبی، شکسته شدن استخوان، آسیب رسیدن به اندام‌های درونی و… پیچیده شوند و به همین دلیل برای درمان آن‌ها باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. از مهم‌ترین زخم‌های بسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • له‌شدگی
 • هماتوم
 • کوفتگی

هر یک از انواع زخم‌های بسته روش درمان خاص و منحصربه‌فردی دارند.

دسته‌بندی زخم ها ازلحاظ طول مدت‌زمان ابتلا به زخم

با توجه به مدت‌زمان ابتلا به زخم، هر یک از انواع زخم‌ها را می‌توان به دو دسته‌بندی کلی زخم حاد و زخم مزمن طبقه‌بندی و دسته‌بندی کرد.

دسته‌بندی زخم ها: حاد و مزمن
دسته‌بندی زخم ها: حاد و مزمن

زخم حاد

زخم حاد به دسته‌ای گفته می‌شود که در کمتر از یک ثانیه برای ما اتفاق می‌افتد و آسیب آن در لحظه به وجود می‌آید.
درمان این دسته از زخم‌ها معمولاً بین ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد و نیاز است تا برای بهبود زخم‌های حاد از روش‌های درمانی مشخصی استفاده کنید. زخم‌های حاد شامل مواردی چون سوختگی، بریدگی و یا زخم‌های ناشی از عمل جراحی می‌شوند.

در درمان برخی از زخم های حاد به دبریدمان جراحی نیاز می باشد.

عوامل بروز زخم های حاد شامل ترومای نافذ و غیرنافذ  و برخوردهای محیطی مانند مواد شیمیایی ، سرما یا گرمای شدید … می باشند.

زخم مزمن

چنانچه زخمی با گذشت زمان 4 الی 6 هفته بهبود پیدا نکند ، زخم مزمن تلقی می گردد و نیازمند اقدامات درمانی تخصصی تری می باشد.نوع دیگری از زخم‌ها ازلحاظ طول مدت‌زمان ابتلا به زخم شامل زخم‌های مزمن می‌شوند. ازنظر پزشکی به مواردی زخم مزمن می‌گویند که در اثر مرور زمان به وجود می‌آیند و درمان آن‌ها طولانی و زمان‌بر است. از مهم‌ترین مواردی که شامل این دسته می‌شوند می‌توان به زخم بستر، زخم‌های دیابتی و زخم‌های عروقی اشاره کرد.

دسته بندی زخم: داخلی یا خارجی

منشأ زخم می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. زخم های داخلی ناشی از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و عصبی و یا کاهش خون، اکسیژن یا مواد مغذی به آن منطقه است. مانند موارد بیماری مزمن (دیابت، آترواسکلروز، ترومبوز ورید عمقی). زخم های خارجی معمولاً در اثر نفوذ اشیاء یا تروما و سایر علل متفرقه ایجاد می‌شوند:

دسته بندی زخم: داخلی یا خارجی
دسته بندی زخم: داخلی یا خارجی

دسته بندی زخم : تمیز یا آلوده

روش دیگر برای طبقه‌بندی زخم‌ها این است که مشخص شود آیا زخم تمیز است یا آلوده. در داخل زخم‌های تمیز هیچ مواد خارجی و یا مواد زائد وجود ندارد، درحالی‌که زخم‌های آلوده ممکن است دارای خاک، قطعات مربوط به عامل ایجادکننده عفونت، باکتری یا سایر مواد خارجی باشند.

دسته‌بندی انواع زخم‌ها در تریتا

شرکت تریتا باهدف ایجاد نوآوری در حوزه سلامت از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده و تا به امروز همواره تلاش کرد تا برای انواع زخم‌ها درمان کامل و حرفه‌ای را به وجود بیاورد.
تریتا دسته‌بندی خاص و مشخصی برای انواع زخم‌ها داشته و این موارد را در ده دسته کلی قرار داده است و تلاش کرده که برای هر یک درمان مشخص و خاصی را ارائه کند. در این بخش به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم:

افراد در معرض زخم

زخم ها ممکن است برای هر فردی ایجاد شوند. اما سالمندان و کودکان افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر ایجاد زخم هستند.

افرادی که دارای مشاغل مخاطره آمیز می باشند و در محل کار خطرات مختلفی مانند سوختگی ، وارد شدن صدمات و آسیب های دیگر آنها را تهدید می کند.

اشخاصی که مبتلا به بیماری های سیستم ایمنی بدن می باشند.

زخم های نفوذ ناپذیر

این زخم ها در اثر اصطکاک با سطوح دیگر یا صدمات مکانیکی ایجاد می شوند و سبب باز شدن بافت های پوست نمی گردند. زخم های نفوذ ناپذیر شامل زخم های سطحی ، کوفتگی ، ساییدگی و ضربه مغزی می باشند.

زخم های نفوذ پذیر

این نوع از زخم ها با باز شدن بافت های پوست همراه می باشد و به بافت ها و اندام های زیر پوست آسیب وارد می کند. زخم های نفوذ پذیر شامل زخم های چاقو ، زخم های جراحی و زخم های ناشی از گلوله می باشند.

نشانه های عفونی شدن زخم

علائم عفونت زخم به صورت تب ، ترشحات عفونی سفید یا زرد رنگ و افزایش دما در محل زخم می باشد. نشانه های دیگر عفونت زخم شامل درد شدید ، قرمزی ، تورم زیاد ، بوی نامطبوع و عدم قطع خونریزی در محل زخم می باشند. اگر درمان زخم به موقع و با روش های اصولی انجام شود ، از عفونت زخم و بوجود آمدن این علائم پیشگیری می شود.

برای تشخیص عفونی بودن زخم ، به شستشو زخم اقدام نمایید. اگر زخم پس از شستشو با بوی نامطبوع همراه بود ، قطعاً زخم عفونت کرده است. گاهی ممکن است زخم با بوی نامطبوع همراه نباشد اما عفونت کرده باشد. بنابراین عدم وجود یکی از نشانه های عفونی شدن زخم ، به معنای عفونت نکردن زخم نمی باشد. باید به تمامی نشانه های عفونی بودن زخم توجه نمود.

عواملی که بهبود زخم را به تعویق می اندازد

با توجه به نوع ساختار بدن ، سیستم ایمنی بدن و میزان ویتامین ها و مواد معدنی موجود در بدن هر فرد  طول درمان زخم متفاوت خواهد بود. اما عواملی مانند دیابت ، جریان خون ضعیف ، کم خونی و استرس و تنش های عصبی ، چاقی و … می تواند بهبودی زخم را به تعویق بیاندازد.

دسته‌بندی انواع زخم‌ها در تریتا
دسته‌بندی انواع زخم‌ها در تریتا

زخم بستر

زخم بستر یکی از انواع زخم می‌باشد که به آسیب رسیدن به بافت بدن مثل پوست حقیقی، روپوست و ماهیچه گفته می‌شود.
علت به وجود آمدن این زخم در اثر ایجاد فشار، فشار همراه با خراشیدگی، سایش درازمدت، خوابیدن طولانی‌مدت در یک وضعیت ثابت، ساییدگی پوست در اثر برخورد با صندلی به وجود می‌آید. زخم بستر درصورتی‌که به‌صورت طولانی‌مدت از لگن بیمار به شکل نامناسب استفاده شود و یا کشیدگی با ملحفه می‌تواند به وجود می‌آید.

درمان زخم بستر

زخم بستر را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد اما به‌صورت کلی نکته مهمی که باید بدانید این است که درمان این دسته از زخم‌ها نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد.
به‌منظور درمان این زخم‌ها باید در ابتدا از عفونت آن جلوگیری کرد و سپس با استفاده از لگن بیمار مناسب و همچنین تغییر وضعیت بیمار به‌صورت مداوم به درمان آن کمک کرد.
به‌منظور درمان این نوع زخم امروزه روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم است که می‌تواند فرایند درمان زخم بستر را به طرز چشمگیری سرعت ببخشد.

زخم دیابت

زخم دیابت یکی از عوارض بیماری دیابت است و معمولاً در قسمت پا به وجود آمده و به آن زخم پای دیابتی نیز می‌گویند. در حدود ۱۵ درصد از افرادی که به دیابت مبتلا می‌شوند، دچار این زخم شده و در حدود ۸۴ درصد موارد منجر به قطع قسمت انتهایی پا می‌شود.

درمان زخم دیابت

به‌منظور درمان زخم دیابتی دو روش کلی وجود دارد. درروش اول باید از بیمار مراقبت‌های معمولی همچون شستشو و پانسمان مناسب صورت گیرد. پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم درمان شما را نیز تسریع می‌بخشد. این موارد به بهبود وضعیت زخم کمک می‌کند. برای مشاوره بیشتر برای درمان زخم دیابت می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

زخم سوختگی

سوختگی به‌نوعی آسیب پوست یا بافت می‌گویند که براثر گرما، مواد شیمیایی، برق، پرتو و یا اصطکاک به وجود می‌آید. با توجه به میزان آسیب رسیدن به پوست و یا بافت‌های داخلی بدن سوختگی‌ها به چهار درجه تقسیم می‌شوند که درمان هر یک روش منحصربه‌فردی دارند.

معرفی زخم سوختگی
معرفی زخم سوختگی

درمان زخم سوختگی

با توجه به درجه سوختگی و میزان آسیب به بافت‌های بدن، روش‌های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد. از مهم‌ترین روش‌هایی که باعث درمان زخم سوختگی می‌شوند می‌توان به تزریق مایعات وریدی، مراقبت دائمی از زخم، استفاده از داروهای گوناگون، درمان با پانسمان بیولوژیک و جراحی اشاره کرد.
به‌منظور درمان زخم سوختگی در وهله اول باید میزان سوختگی و درجه آن را تشخیص داد و سپس با توجه به درجه آن به سراغ درمان مشخص و خاص رفت. در زمان‌های قدیم از عسل برای بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی درجه یک و دو استفاده می‌شد. اما اکنون می‌توان درمان به‌واسطه پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم را بهترین روش برای درمان زخم سوختگی نامید. بدین منظور می‌توانید با مشاوران تریتا در تماس باشید.

زخم ژنتیکی

زخم ژنتیکی به موارد گفته می‌شوند که بافت‌های پوستی به علت یک بیماری ارثی دچار مشکل شده و به علت یک جهش ژنتیکی در کراتین و کلاژن شاهد به وجود آمدن زخم در بدن هستیم. از رایج‌ترین انواع زخم ژنتیکی می‌توان به بیماری پروانه اشاره کرد.

درمان زخم ژنتیکی

برای درمان زخم ژنتیکی باید مراحل خاص و مشخصی را طی کنید. در وهله اول باید از تاول زدن پوست جلوگیری کرد.
درصورتی‌که پوست با مشکل تاول مواجه شد، گام بعدی مراقبت از پوست تاول‌زده است و باید از بروز عفونت جلوگیری کرد. در صورت به وجود آمدن هرگونه عفونت در بدن باید به درمان آن پرداخت. امروزه یکی از روش‌های درمان زخم ژنتیکی با کمک جراحی است.

زخم عروقی

زخم عروقی یا زخم‌های وریدی به انواعی از زخم و جراحات گفته می‌شود که معمولاً در قسمت پایین ساق پا و مچ ظاهر می‌شوند. در حدود ۸۰ درصد زخم‌های پا شامل زخم عروقی می‌شود.

دلیل ایجاد زخم های عروقی ، گردش خون ضعیف می باشد. گردش خون ضعیف سبب کاهش خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول های بدن می گردد. زخم های عروقی برای درمان به مدت زمان طولانی تری نیاز دارند و احتمال مزمن شدن این زخم ها بسیار بالا می باشد. افزایش سن ، ضعف سیستم ایمنی ، دیابت ، چاقی ، بارداری ، فشارخون و مصرف دخانیات از عوامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به این زخم ها می باشند.

درمان زخم عروقی

برای زخم عروقی بهترین روش درمانی، پانسمان مرتب زخم و کمک کردن به بهبود وضعیت آن است. برای اطلاعات بیشتر می توانید محصولات تریتا را بررسی کنید و یا با مشاوران ما در تماس باشید.

زخم تروما

زخم تروما به آسیب‌ها و جراحاتی گفته می‌شود که ناشی از ضربه شکستگی و یا آسیب‌دیدگی شدید در بافت پوست باشد. زخم‌های تروما به دلیل مواردی چون خراش، پارگی، له‌شدگی، نفوذ و سوراخ شدن پوست به وجود می‌آید. این دسته از زخم‌ها می‌توانند ناشی از تصادفات یا اعمال خشونت‌آمیز باشند و اگر درمان مناسبی را برای آن‌ها انتخاب نکنید، به‌سرعت بدتر و آلوده می‌شوند.

معرفی زخم تروما
معرفی زخم تروما

درمان زخم تروما

به‌منظور درمان زخم تروما در دنبال اولین گام باید خونریزی را متوقف کرد. سپس زخم باید به‌طور کامل تمیز شود و با پانسمان کردن آن از بروز عفونت جلوگیری کرد.
اگر زخم به نحوی باشد که توانایی عملکرد بدن را مختل می‌کند و شخص در معرض خطر مرگ است، باید به‌سرعت فرد را به بیمارستان منتقل کرده و فرآیند درمان آن را به پزشک متخصص بسپارید.

زخم جراحی

زخم‌هایی که در اثر شکافتن پوست در هنگام عمل جراحی و یا در اثر ضربه به وجود می‌آیند، زخم جراحی می‌گویند. این زخم‌ها معمولاً پس از بریدن پوست در هنگام عمل جراحی به وجود می‌آیند. همچنین می‌توانند نتیجه تخلیه یک عضو باشند. زخم جراحی ازنظر اندازه بسیار متفاوت بوده و معمولاً آن‌ها را با بخیه می‌بندند.

درمان زخم جراحی

زخم‌های ناشی از عمل جراحی با توجه به بخیه زدن پس از مدتی بهبود پیدا می‌کنند اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که شما باید با پانسمان کردن آن و تعویض مداوم پانسمان‌ها، از عفونت کردن این دسته از زخم‌ها جلوگیری کنید و اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، به‌سرعت برای درمان آن اقدام کنید.

زخم اگزما

زخم اگزما به مواردی گفته می‌شوند که پوست تاول‌زده و قرمز می‌شوند و همچنین بیمار مجبور به خارش مداوم آن می‌شود. البته زخم اگزما به دسته‌بندی مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک از آن‌ها روش درمان مشخصی دارند.

درمان زخم اگزما

زخم اگزما ملایم معمولاً با آب ولرم و بخار درمان می‌شود. اگر با زخم اگزما مزمن مواجه هستید می‌توانید با کمک آب و یک نرم‌کننده مثل کرم مرطوب‌کننده و لوسیون به بهبود آن کمک کنید. زخم اگزما خفیف را نیز می‌توان با کورتیزول درمان کرد. البته نکته مهم این است که با توجه به نوع زخم ممکن است پزشک متخصص روش درمانی مختلفی را به شما پیشنهاد دهد.

زخم ناشی از بیماری‌های خودایمنی

بیماری‌های خود ایمنی به دسته‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شوند که به دلیل حمله اشتباه سیستم ایمنی بدن به خود به وجود می‌آید. بیماری‌های خود ایمنی می‌تواند اندام‌ها و بافت‌هایی چون گلبول‌های سرخ، عروق خونی، تیروئید، لوزالمعده، مفاصل، عضلات و پوست را درگیر خود کند. برخی از بیماری‌های خود ایمنی دارای نشانه‌هایی همچون زخم هستند.

درمان زخم ناشی از بیماری خودایمنی

به‌صورت کلی نمی‌توان درمان کلی برای بهبود زخم ناشی از بیماری خود ایمنی را تجویز کرد. نکته مهم این است که شما در وهله اول نوع بیماری خود را تشخیص داده و سپس با توجه به نوع آن برای درمان زخم اقدام کنید. بهتر است برای درمان زخم بیماری‌های خود ایمنی به پزشک مراجعه کنید. موضوع لازم به ذکر این است که مثل هر نوع زخمی، باید از این دسته از زخم‌ها نیز مراقبت کرد و جلوی عفونت آن‌ها را گرفت.

زخم عفونی

زخم عفونی به مواردی گفته می‌شود که در آن میکروب‌هایی مثل باکتری‌ها در پوست آسیب‌دیده رشد کرده و باعث وخیم شدن وضعیت آن می‌شوند. از مهم‌ترین علائم این دسته از زخم‌ها می‌توان به افزایش درد تورم و قرمزی اشاره کرد.

درمان زخم عفونی

اگر زخم عفونی جزئی باشد می‌توان آن را در خانه نیز درمان کرد که با توجه به محل زخم و میزان آن روش‌های مختلفی وجود دارد اما اگر عفونت زخم شدید و مداوم باشد، باید از پزشک متخصص کمک بگیرید.
برای درمان زخم عفونی در خانه باید دست خود را با آب و صابون بشویید و آن را خشک‌کنید. زخم را با جاری کردن آب گرم بر روی آن به مدت چند دقیقه تمیز کنید و پوست اطراف آن را نیز با آب گرم و صابون به خوبی پاک‌کنید.
از زدن صابون به زخم خودداری کنید. سپس بررسی کنید که آیا جسم خارجی در زخم وجود دارد یا خیر؟ برای از بین بردن مواد خارجی می‌تواند از موچین کمک بگیرید. نکته مهم این است که تمامی تجهیزات شما باید قبل از انجام فرایند درمان زخم ضدعفونی شوند. این روش درمان به شما کمک می‌کند تا زخم‌های عفونی خفیف را در خانه درمان کنید.

اگر در مرحله درمان زخم هستید، همیشه راهکار هایی برای مقابله با درد وجود دارد.

ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود مقاله تسکین درد زخم در تریتا را مورد بررسی قرار دهید.

پی‌نوشت:

محصولات پانسمان‌های تریتا برای درمان زخم با ساختار شبیه پوست انسان تولیدشده‌اند. برای اطلاعات بیشتر با محصولات زخم تریتا، می‌توانید از محصولات دیدن کنید. همچنین برای مشاوره درمانی و یا خرید محصولات زخم تریتا نیز می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

4 دیدگاه

 • سلام وقت بخیر لطفا راهنماییم کنید دختر ۱۴سالم یه هفته پیش توسینما سه بعدی پارک بدون اینکه خودش متوجه بشه آرنجش زخمی شد و کلی خون اومد امروز یکم باد کرده و کل دستش درد میکنه بنظرتون چیکار باید کنم؟

  • سلام و عرض ادب،
   ممکنه است ورم به دلیل عفونت در زخم رخ‌داده باشد که عمدتاً با درد همراه است. برای بررسی دقیق‌تر زخم بایستی بررسی‌هایی انجام پذیرد. با کارشناسان ما از طریق واتساپ و یا شماره 02167354000 در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه نمایند.

 • زخم من در ناحيه انگشت كوچك پا به مدت دو سال است كه ايجاد شده و درمان نميشه بيش از ٥ متخصص پوست ويزيت كردن و دارو دادن ولي هنوز زخم به قوت خودش باقيه. زخم من در كدام گروه طبقه بندي ميشه ؟.نمونه برداري هم شده بدخيمي نيس

  • با سلام و احترام
   به طور کلی عوامل درونی و بیرونی متعددی وجود دارد که زمان درمان زخم را کند می کند،از جمله:
   تغذیه نامناسب، سن، بیماری زمینه ای (مثل دیابت، بیماری های عروقی و…)، استفاده از پانسمان های نامناسب و…
   لطفا برای راهنمایی بهتر با شماره 02167354000 تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  • دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سه × 3 =

   سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
   مکالمه را شروع کنید
   کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.