درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

درمان زخم بستر با توجه به شدت زخم به روش های مختلفی انجام می شود. استفاده از پانسمان ها ، مصرف داروها ، عمل جراحی و … از این روش ها می باشند.

زخم بستر

نام علمی زخم بستر ، زخم فشاری می باشد. این زخم بافت های پوست را در اثر فشار طولانی مدت دچار مشکل می کند. زخم بستر معمولاً در نواحی از پوست که روی استخوان قرار دارد ، ایجاد می شود.

افرادی که بیمار هستند به گونه ای که توانایی حرکتی کمی دارند یا ناتوان حرکتی می باشند ، مستعد ابتلا به زخم بستر می باشند. سالمندان که تحرک کمی دارند ، از دیگر افرادی هستند که بیشترین خطر ابتلا به زخم بستر را دارند. اکثر زخم های فشاری با روش های درمانی مناسب قابل درمان هستند.

علائم ایجاد زخم بستر چیست ؟

قبل از درمان زخم بستر باید درک درستی از نشانه های این زخم داشته باشیم. نشانه های زخم بستر شامل تغییرات غیرعادی در رنگ و بافت پوست ، تورم و التهاب ، ترشح مایعات از زخم ، تغییر دمای قسمتی از پوست در مقایسه با دیگر نواحی و … می باشند. نشانه های زخم با توجه به شدت زخم متفاوت می باشند. هر چه زخم وخیم تر و پیشرفته تر باشد ، علائم بیشتری مشاهده می شود.

چه مناطقی مستعد بروز زخم بستر می باشند ؟

درمان زخم بستر با توجه به نواحی که زخم ایجاد شده است ، ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی اصول روش های درمانی یکسان می باشد.افرادی که روی ویلچر می باشند بیشتر در ناحیه استخوان دنبالیچه یا باسن ، استخوان شانه یا ستون فقرات ، پشت بازوها و پشت پاها به زخم بستر دچار می شوند.

برای افرادی که دراز کشیده اند ، بیشترین نواحی ابتلا به زخم شامل پشت یا دو طرف سر ، استخوان شانه ، مفاصل ران ، کمر یا استخوان دنبالیچه ، پاشنه ، پشت زانو و مچ پا می باشند.

علت بروز زخم بستر چیست ؟

قبل از بررسی روش های درمان زخم بستر ، دلایل ابتلا به زخم های فشاری را بررسی می کنیم. سه دلیل اصلی ابتلا به زخم بستر شامل فشار ، برش و اصطکاک می باشد.

فشار ؛  فشار ممتد بر روی بخشی از بدن سبب اختلال در جریان خون در بافت های آن بخش می شود. زمانی که جریان خون اختلال پیدا کند ، اکسیژن رسانی و رساندن مواد مغذی ضروری به بافت های پوست به خوبی انجام نمی شود. بنابراین پوست آسیب می بیند و به تدریج زخم می شود.

اصطکاک ؛ زمانی که پوست حساس و شکننده با لباس یا ملحفه و … در تماس باشد ، ممکن است با آسیب بافت ها مواجه شود و در اثر اصطکاک طولانی مدت به زخم دچار شود.

برش ؛  زمانی که سطح پوست و سطح تخت در دو جهت مخالف همزمان حرکت کنند ، برش ایجاد می شود.

بروز زخم بسترمراحل ایجاد زخم بستر

برای درمان زخم بستر ابتدا نوع زخم بستر یا شدت زخم بستر باید تشخیص داده شود. زخم بستر شامل چهار مرحله می باشد.

در مرحله ی اول ، پوست فقط به تغییر رنگ یا تغییر دما نسبت به سایر نواحی دچار شده است. دردی در این مرحله یا حس نمی شود یا بسیار کم می باشد.

در مرحله ی دوم ، زخم  به زخم باز تبدیل می شود و لایه خارجی و سطحی پوست باز شده و با آسیب بافت ها همراه می شود. عمق این زخم بسیار کم می باشد.

در مرحله ی سوم ، زخم بستر گسترش پیدا می کند و لایه های بیشتری از پوست را درگیر می کند. در این حالت زخم عمیق است و بافت های درون زخم مرده اند.

در مرحله ی چهارم ، آسیب به عضلات و تاندون ها رسیده و حتی استخوان ها از درون زخم دیده می شوند. این مرحله شدیدترین نوع زخم بستر می باشد.

زخم بستر خفیف چگونه است ؟

درمان زخم بستر خفیف آسان است و روش های درمانی به سرعت نتیجه می دهند. در مرحله ی اول زخم فشاری ، پوست تغییر رنگ و تغییر دما نسبت به سایر نواحی دارد و درد کمی احساس می شود. این تغییرات به تدریج پیشرفت می کند و بافت های پوست کمی باز می شوند. رنگ پوست به قرمز تغییر می کند. به زخم فشاری در این شرایط ، زخم بستر خفیف می گویند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

برای درمان زخم بستر ، بهترین زمان مراجعه به پزشک 24 یا 48 ساعت پس از مشاهده علائم اولیه زخم می باشد. در صورتی که نشانه های اولیه زخم را مشاهده کردید و این نشانه ها پس از گذشت 24 یا 48 ساعت بهبود پیدا نکرد ، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در کنار نشانه های گفته شده به سایر علائم مانند تب ، خروج ترشحات چرکی یا خونی ، بوی بد ، داغی شدید محل زخم و … توجه داشته باشید.

بررسی عوامل خطر زخم بستر

عدم تحرک به هر دلیلی می تواند احتمال ابتلا به زخم بستر را افزایش دهد.

انواع آسیب های نخاعی و عصبی سبب کاهش توان حرکتی و کاهش احساس لامسه می شوند. بنابراین فرد برخی از تغییرات مانند درد و سوزش و … را احساس نمی کند. درمان زخم بستر در این حالت به دلیل تشخیص دیرتر ممکن است سخت تر باشد.

افرادی که از تغذیه خوبی برخوردار نیستند به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن در معرض خطر این زخم ها می باشند.

بیماری دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی  و بسیاری از بیماری های دیگر احتمال ابتلا به زخم های فشاری را افزایش می دهند.

بی اختیاری ادرار از عوامل خطر زخم بستر می باشد.

زخم بستر چه عوارضی دارد ؟

در صورتی که برای درمان زخم بستر به موقع اقدام نشود ، عوارض و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می شود.

سلولیت از عوارضی می باشد که با عفونت پوست همراه است. این عارضه برای زخم های فشاری بسیار شایع می باشد و علائمی مانند قرمزی ، تورم و گرما و … دارد.

عفونت استخوانی و مفصلی در اثر زخم بستر ، عملکرد این بخش ها را تحت الشعاع قرار می دهد و فرد را با مشکلات زیادی مواجه می کند.

در موارد بسیار نادر زخم بستر به سپسیس تبدیل می شود.

بدترین عارضه زخم بستر که در صورت عدم درمان این زخم ایجاد می گردد ، سرطان می باشد.

روش های درمان زخم بسترروش های درمان زخم بستر

روش های درمانی مؤثر برای زخم بستر شامل موارد زیر است.

تغییر موقعیت

برای بهبودی زخم ها ، تغییر موقعیت بسیار کمک کننده می باشد. تغییر موقعیت سبب برداشته شدن فشار ممتد از روی ناحیه مربوطه می شود. همچنین تغییر موقعیت از ایجاد زخم های جدید جلوگیری می کند. با توجه به توصیه پزشک موقعیت فرد را در بازه ی زمانی مشخصی ( مثلاً هر نیم ساعت ) تغییر دهید. هنگام تغییر موقعیت به آسیب نرساندن به شرایط جسمی بیمار توجه داشته باشید.

پانسمان های پیشرفته زخم برای درمان زخم بستر

پانسمان های پیشرفته زخم برای درمان این زخم بسیار مفید و اثرگذار می باشند. این پانسمان ها از ویژگی هایی برخوردار می باشند که موجب بهبود و ترمیم زخم بستر می شوند. از عفونت زخم جلوگیری می کنند و عفونت سطحی آن را از بین می برند.

این پانسمان ها روند بهبودی زخم را به طور چشمگیری سرعت می بخشند. استفاده از پانسمان های پیشرفته زخم بسیار راحت می باشد و یک فرد عادی هم می تواند زخم را به کمک آن پانسمان کند. این پانسمان ها هیچگونه حساسیتی ایجاد نمی کنند و کاملاً بدون عوارض می باشند. نمونه ای از این پانسمان ها ، پانسمان های پیشرفته زخم تریتا می باشد.

تغذیه

برای درمان زخم بستر ، داشتن یک رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارد. رژیم غذایی باید دارای پروتئین کافی ، ویتامین ها و مواد معدنی لازم ، میوه ها و سبزیجات و … باشد. رژیم غذایی مناسب ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به درمان زخم بستر کمک می کند. نوشیدن مایعات کافی ، برای سرعت بخشیدن به روند درمانی بسیار حائز اهمیت می باشد. فرد مبتلا به زخم بستر باید روزانه حداقل 8 لیوان آب یا آب میوه های طبیعی بنوشد.

آنتی بیوتیک برای درمان زخم بستر

پزشک ، زخم بستر را معاینه می کند و در صورت لزوم به تجویز آنتی بیوتیک اقدام می کند. مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت زخم یا پیشگیری از عفونت زخم می باشد. نوع آنتی بیوتیک مصرفی بستگی به شدت عفونت دارد.

  • روش های دیگر برای درمان زخم بستر دبریدمان ، وکیوم تراپی ، عمل جراحی ، استفاده از تشک های طبی و … می باشند. تمامی روش های گفته شده باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 1 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.