چگونه بریدگی زبان را درمان کنیم ؟

بریدگی زبان

بریدگی زبان


بریدگی زبان در اثر گاز گرفتگی یا برخورد چاقو و اشیاء برنده ایجاد می‌شود. زخم ایجاد شده کمی دردناک است اما خطرناک نیست.

در بیشتر موارد ، زخم ایجاد شده روی زبان خفیف است و با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند. در صورتی که این زخم آزاردهنده است ، برای درمان آن باید اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

اقدامات لازم برای درمان بریدگی زبان

برای درمان زخم ایجاد شده روی زبان ، موارد زیر را انجام دهید.

شستن دست‌ها

  • کنترل خونریزی و پانسمان و سایر اقدامات مربوط ، به کمک دست صورت می‌گیرد.
  • بنابراین تمیزی دست‌ها از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.
  • زبان عضوی مهم و حساس در بدن می‌باشد و در صورت عفونت مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.
  • لذا قبل از انجام هرگونه اقدامی برای درمان بریدگی ایجاد شده روی زبان ، دست‌های خود را بشویید.

شستن دهان

  • آب ولرم را حدود چندین ثانیه در دهان نگه دارید و سپس خارج کنید. شستن زبان ، برای پاکسازی آلودگی‌ها و ترشحات خونی لازم می‌باشد. این کار را چندین بار تکرار کرده تا زبان کاملاً پاک شود. تا چندین ساعت از خوردن خوراکی‌هایی که سبب تحریک زخم می‌شود ، خودداری کنید.

بانداژ بریدگی زبان

  • برای درمان زخم و توقف خونریزی زبان ، بانداژ تمیزی را روی زخم قرار دهید. این بانداژ را برای مدت چندین دقیقه با اعمال فشار کمی روی زخم نگه دارید تا خونریزی متوقف شود.

قرار دادن یخ

  • تعدادی یخ را داخل دستمال تمیزی قرار دهید و آن را به مدت چندین دقیقه روی زخم قرار دهید. انجام این اقدام به کاهش التهاب و درد و انقباض رگ‌های خونی کمک می‌کند. همچنین قرار دادن یخ به توقف خونریزی کمک می‌کند. از قرار دادن مستقیم یخ روی زبان خودداری کنید و حتماً آن را داخل دستمال قرار دهید.

مراجعه به پزشک

  • چنانچه با روش‌های ذکر شده خونریزی زخم متوقف نشد ، برای درمان بریدگی زبان به پزشک مراجعه نمایید. همچنین با مشاهده سایر علائم مانند برش لبه‌های زبان ، شکاف عمیق ، بروز شوک ، وجود شی ء خارجی در برش ، رنگ پریدگی پوست ، سرد شدن پوست و تنفس تند یا آهسته به پزشک مراجعه نمایید.

اقدامات لازم برای سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم

برای اینکه زخم ایجاد شده روی زخم به سرعت بهبود پیدا کند ، اقدامات زیر را انجام دهید.

استفاده از دهان شویه

برای درمان بریدگی زبان ، دهان خود را با دهان شویه بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید. دهان شویه را داخل دهان غرغره نمایید تا تمامی باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرد و از عفونت زخم جلوگیری نماید. حذف باکتری‌ها به سرعت بخشیدن به روند بهبودی زخم کمک زیادی می‌کند.

آب و نمک

نمک یک ماده ضدعفونی کننده طبیعی می‌باشد که توانایی نابودی انواع میکروارگانیسم‌ها را دارا می‌باشد. اگر به شوینده‌های دهان دسترسی ندارید ، از محلول آب و نمک استفاده کنید. این کار را روزی دو بار انجام داده تا شرایط بهبودی زخم را فراهم نمایید.

ویتامین سی

ویتامین سی برای درمان زخم بسیار مؤثر و مفید می‌باشد. برای تسریع بخشیدن به روند بهبودی زخم ، میوه‌هایی که دارای ویتامین سی هستند را مصرف نمایید. انبه ، گریپ فروت ، کیوی ، پرتقال و … منبع ویتامین سی هستند و بهبودی زخم‌ها را سرعت می‌بخشند.

کاهش درد بریدگی زبان

هر چند که زخم بریدگی زبان ایجاد شده روی زبان خفیف باشد باز هم به علت حساس بودن زبان ، آزاردهنده می‌باشد. یک زخم کوچک روی زبان می‌تواند حسابی فرد را کلافه و عصبی کند. برای کاهش درد این زخم ، موارد زیر را رعایت نمایید.

خوردن غذاهای نرم

تا چندین روز از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید. بیشتر غذاهایی مانند سوپ ، آش و … میل کنید تا زخم زبان را تحریک نکنند و درد آن را افزایش ندهند. سایر غذاها را می توانید مانند غذای کودک له کرده و سپس میل نمایید.

عدم مصرف غذاهای پر ادویه

غذاهایی که سرشار از نمک و فلفل و سایر ادویه‌ها می‌باشند ، زخم روی زبان را تحریک کرده و درد آن را به شدت افزایش می‌دهند. بریدگی زبان در طول چندین روز درمان می‌شود. بنابراین چندین روز کافیست که پرهیز غذایی داشته باشید و موارد گفته شده را مصرف نکنید.

مصرف داروهای مسکن

در صورتی که درد زبان شدید از بریدگی زبان می باشد و با هیچ کدام از روش‌های گفته شده آرام نمی‌شود ، از داروهای مسکن مانند استامینوفن و پروفن استفاده کنید. البته مصرف زیاد داروهای مسکن مضر می‌باشد و در مصرف آنها زیاده روی نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =