پای دیابتی | در صورت دیابتی بودن پاها چه باید کرد

پای دیابتی

پای دیابتی


درد پا در پای دیابتی که به احتمال زیاد عوارضی را نشان می دهد در دیابت یک مشکل شایع است. با توجه به خطر جدی از بین رفتن اندام و سایر عوارض ، توصیه می شود این علائم را نادیده نگیرید. بنابراین ، اگر  زخم پای دیابتی دارید، باید همه چیز را در مورد آنچه باید انجام دهید بدانید.

علائم و انواع بیماری های پای دیابتی:

اول از همه ، شایان ذکر است که پوست ، که نمی تواند با کرم مقابله کند ، خشک می شود. دسته دیگر علائم ، لایه برداری و همچنین خارش پوست است. این بیماری در دیابت نوع 2 با علائم درد همراه است:

 • میخچه
 • ریزش مو در پایین پاها (شایع ترین در مردان)
 • تغییر در شکل و ضخامت صفحات ناخن
 • تورم مچ پا
 • رنگ پریدگی پوست

علاوه بر این ، درد پا با فعالیت عفونت های قارچی ، بی حسی، اختلال در لمس ، حرارت و سایر انواع حساسیت همراه است. چنین تغییراتی ممکن است تحت تأثیر تعدادی از عوامل به طور مستقیم روی پا توسعه یابد. به عنوان مثال ، نوروپاتی دیابتی و پا ، زخم های تروفیک ، آنژیوپاتی و غیره. گاهی اوقات ، اشکال نادر و خاص تری می تواند رخ دهد ، به عنوان مثال آسیب به انگشت شست در دیابت نوع 2.

در صورت دیابتی بودن پاها چه باید کرد

دلایل پای دیابتی:

برای درک دلایل ایجاد درد در پاها ، لازم است دلایل این بیماری را با جزئیات بیشتری درک کنید. اندامها به دلیل اینکه فیبرهای عصبی تحت تأثیر سطح قند خون مزمن قرار دارند ، در متوقف کردن تکانه ها تأثیر می گذارد. این باعث از دست دادن حساسیت طبیعی پاها و نوروپاتی دیابتی می شود. دلایل این آسیب می تواند به اندام ها و سایر مشکلات  آسیب برساند.

رگ های خونی که پاها را تغذیه می کنند با تشکیل لخته خون یا آترواسکلروز می توانند مسدود شوند. بافت ، به نام کمبود اکسیژن بافت ها ، ایسکمی بافت شروع می شود. در دیابت ، پاها در این شرایط آسیب زیادی می بینند و اغلب با این علامت  فقط پیشرفت می کند.

یک عامل دیگر ممکن است آرتروپاتی باشد ، یعنی آسیب مفاصل دیابتی. همانطور که مشخص است عدم تعادل متابولیسم پروتئین گلوکز باعث نقض بافت غضروف و هیپراستوز می شود. از این نظر ، افراد دیابتی اغلب به ویژه هنگام راه رفتن درد مفاصل را تجربه می کنند. با تورم و قرمزی پا ، آرتروپاتی رخ می دهد.  با گذشت سال ها ، تغییر شکل انگشتان رخ می دهد ، شکل برجسته ورم پا مشاهده می شود. در موارد شدید ، دررفتگی ها   و شکستگی ها مشخص می شود. نتیجه این کار کوتاه شدن و پهن شدن پا است.

اقدامات تشخیصی در پای دیابتی:

تشخیص باید هر چه سریع تر انجام شود ، زیرا در این حالت می توان از بروز عوارض جلوگیری کرد. بیمار باید وضعیت اندام های تحتانی را با دقت بررسی کند. موارد زیر بسیار توصیه می شود:

 • متخصصان میزان آسیب به اندام تحتانی را تعیین می کنند ، درمان بیماری زمینه ای را تنظیم می کنند ، و درمان خاصی را برای نوروپاتی و آنژیوپاتی تجویز می کنند
 • متخصص به بیماران مراقبت صحیح از پاها را آموزش می دهند ، عمل بهداشتی پا را انجام می دهند. به عنوان مثال ، میخچه را برش می دهند یا از کرم ها ، پمادها و ترکیبات دیگر استفاده می کنند.
 • هم در هنگام تشخیص اولیه دیابت و هم حداقل هر 12 ماه یک بار باید معاینه با سلامتی مطلوب انجام شود

در صورت آسیب دیدگی پاها با دیابت چه باید کرد؟

دوره بهبود با هدف کاهش سطح قند خون و از بین بردن آسیب های ناگهانی در آینده انجام می شود. درمان پاها با دیابت نوع 2 شامل استفاده از داروهایی است که حساسیت بافت را به مؤلفه هورمونی افزایش می دهد. درمان درد پا و کاهش در شدت دیابت با ضد التهابی های غیر استروئیدی فراهم می شود.

عواقب احتمالی در پای دیابتی:

علاوه بر علائم دیابتی ، فشار ، درد ، سردی یا درجه حرارت ، یعنی احساس لمس را به تدریج در اندام های تحتانی از دست می دهد. در بسیاری از بیماران ، در این حالت ، ضایعات زخم بر روی کف پا و پاها رخ می دهد. آنها در طولانی مدت و سخت درمان می شوند. با حساسیت شدید اندام تحتانی ، زخم ها   باعث ایجاد درد نمی شوند. متخصصان به موارد نیز دقت می کنند:

 • پای دیابتی، حتی شکستگی یا دررفتگی استخوان های پا نیز می تواند بدون درد باشد. به این سندرم پای دیابتی گفته می شود
 • پای دیابتی، با باز شدن رگ های خونی ، بافت های اندام تحتانی کمبود را تجربه کرده و سیگنال های درد ارسال می کنند
 • پای دیابتی، علائم مشابه اغلب در هنگام پیاده روی یا برعکس هنگام استراحت رخ می دهد.

غالباً برای فرد مبتلا به دیابت ، این یک انگیزه خوب برای جستجوی کمک پزشکی حرفه ای و پایبندی به روند خاص بهبود است.

ترکیب از دست دادن حساسیت به درد و انسداد رگ های خونی احتمال قطع عضو در یک یا هر دو اندام را افزایش می دهد.

همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله درمان زخم پای دیابتی را هم مورد بررسی قرار دهید.

Source: www.diabetesstressrelief.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 4 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.