درمان بیماری قانقاریا

درمان بیماری قانقاریا

درمان بیماری قانقاریا شامل مصرف داروهای آنتی بیوتیک، جراحی، اکسیژن درمانی و… می‌باشد و با تشخیص به موقع، درمان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

بیماری قانقاریا

قانقاریا بیماری می‌باشد که بافت بدن در اثر عفونت یا آسیب‌های دیگر از بین برود  و بافت مردگی ایجاد شود. در واقع در اثرعفونت یک زخم یا عوارض یک بیماری، اختلالی در گردش خون ایجاد می‌شود که سبب بافت مردگی می‌شود.

سیاه یا قرمزشدن پوست، التهاب محل آسیب دیده، دردهای ناگهانی، تورم، زخم، تب‌های خفیف، بی حسی در محل آسیب دیده و وجود ترشحات می‌تواند نشانه‌هایی از بیماری قانقاریا باشد.

گاهی قانقاریا سبب شوک عفونی یا سپتیک می‌شود که با علائمی مانند فشارخون پایین، سرگیجه، تنگی نفس و افزایش ضربان قلب همراه است.

بیماری قانقاریا در انواع مختلفی شامل قانقاریای تر و قانقاریای خشک می‌باشد. قانقاریای خشک عفونی نیستند اما قانقاریای تر عفونی می‌باشند. هر دو نوع قانقاریا بیشتر در پا، انگشتان پا، انگشتان دست و ساعد دست رخ می‌دهند.

چه کسانی به قانقاریا مبتلا می‌شوند ؟

این بیماری ممکن است برای تمام افرادی که به آسیب‌دیدگی‌های سخت دچار شوند، اتفاق بیفتد.

بیماران دیابتی که دچار زخم‌های دیابتی می‌شوند ممکن است در صورت عدم درمان زخم دیابتی خود به قانقاریا دچار شوند. همچنین افراد دیابتی به علت عدم ترشح هورمون انسولین دچار کاهش جریان خون می‌شوند که احتمال بافت مردگی را در آنها افزایش می‌دهد.

افرادی که دچار تصلب شرایین هستند و رگ‌ها و عروق آنان بسته می‌شود و با سفت شدن سرخرگ‌ها کند شدن جریان خون رخ می‌دهد، مستعد این بیماری می‌باشند.

بیماران ریوند، یعنی افرادی که برخی از قسمت‌های بدن آنها در برابر سرما، عکس العمل‌های غیرعادی نشان می‌دهند از افراد مستعد بیماری قانقاریا می‌باشند.

بیماران شریان محیطی که با انباشته شدن چربی در رگ‌های آنان دچار اختلال در خونرسانی به پاهای آنان می شود، احتمال دارد به قانقاریا مبتلا شوند.

روش‌های تشخیص بیماری قانقاریا

تشخیص این بیماری توسط معاینه پزشک، آزمایش‌های خون، سی تی اسکن، آرتیوگرام، نمونه برداری و عکسبرداری اشعه ایکس انجام می‌شود.

تست بافت محل درگیر شده به این عارضه و تست ترشحات زخم هم از دیگر روش‌های تشخیصی می‌باشد.

بررسی بافت آسیب دیده زیر میکروسکوپ هم برای تشخیص قانقاریا صورت می‌گیرد.

دلایل مبتلا شدن به قانقاریا

افزایش سن، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، مصرف بالای دخانیات، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، چاقی زیاد و موارد دیگری می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

کمبود خون سبب متلاشی شدن سلول‌ها و بافت مردگی می‌گردد.

وجود باکتری در خون با ایجاد عفونت درخون، موجب نابودی سلول‌ها و ابتلا به قانقاریا می‌شود.

له شدگی‌ها می‌توانند با اختلال در جریان خون افراد، موجب بروز قانقاریا شوند.

سرما زدگی و یخ زدگی طولانی مدت هم که موجب سفت شدن خون و کند شدن جریان خون می‌شود، از دلایل ابتلا به قانقاریا می‌باشد.

عدم درمان زخم ها مانند زخم گلوله و جراحات ناشی از تصادف، سبب آلوده شدن ماهیچه‌ها و استخوان‌ها می‌شود که با بروز بیماری قانقاریا همراه می‌شود.

شیوه درمان بیماری قانقاریا

پزشک با توجه به شدت قانقاریا از روش‌های درمانی گوناگونی استفاده می‌نماید. در کنار این روش‌ها باید رژیم غذایی مناسب برای بیماران قانقاریا در نظر گرفته شود. این رژیم غذایی باید شامل پروتئین، کالری، مواد معدنی، ویتامین‌ها و نوشیدنی‌های مفید باشد.

جراحی

جراحی با هدف نابودی بافت‌های مرده که سبب پیشگیری از پیشرفت قانقاریا می‌شود، صورت می‌گیرد. در عمل جراحی بهبود و ترمیم رگ های صدمه دیده انجام می‌شود تا روند جریان خون تسریع یابد.

جراحی شاید به صورت باز و با پیوند پوست انجام گیرد. در پیوند، پوست را از نواحی سالم به نواحی آسیب دیده پیوند می‌دهند. در وضعیت حاد بیماری پزشک شاید مجبور به قطع عضو آسیب دیده شود. پس از قطع عضو باید فیزیوتراپی انجام شود.

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک‌ها به دو روش تزریقی و خوراکی برای درمان بیماری قانقاریا تجویز می‌شوند. گاهی بیماری تنها با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اما گاهی در کنار روش‌های عمل جراحی و اکسیژن تراپی، مصرف آنتی بیوتیک هم باید صورت گیرد.

اکسیژن تراپی هایپر باریک

با اکسیژن تراپی میزان اکسیژن موجود در خون افزایش می‌یابد و خون حاوی اکسیژن بالا، رشد باکتری‌ها را کاهش می‌دهد و به درمان زخم  کمک می‌کند.

اکسیژن تراپی با اکسیژنی با درصد خلوص بالا انجام می‌شود. این روش درمانی باید روزانه چند بار طبق دستور پزشک صورت گیرد و هر بار ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد.

اسپری و ژل ایکس طباسپت

استفاده از اسپری آنتی سپتیک طباسپت و ژل ایکس طباسپت به دبریدمان و حذف باکتری‌های موجود در محل زخم کمک می‌کند و با از بین بردن بافت‌های مرده و عفونت زخم به درمان سریع‌تر زخم کمک می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.