تسکین درد زخم
۱۳ تیر

فرایند بهبود زخم می تواند طولانی شود و هر مرحله از این فرایند، ممکن است درد را تحریک کند. خوشبختانه راه های متعددی وجود دارد که می توانید از طریق آنها درد زخم را تسکین دهید. هر یک از این تکنیک ها با هدف ترویج بهبود زخم و یا کاهش خود درد در روند بهبود زخم استفاده می شوند.

با توجه به توصیه های پزشکی قبل از استفاده از این روش ها حتما با پزشک خود مشورت کنید. انواع مختلف درد زخم نیاز به روش های مختلف درمان دارند، بنابراین بهتر است که در طول روند بهبود با پزشک خود کار کنید. روش های زیر را بررسی نمایید و مشخص نمایید که کدام روش بهترین کارایی را برای مدیریت درد زخم شما دارد.

تسکین درد زخم

 

 1. بلافاصله پس از آسیب دیدن به دنبال کمک باشید

اولین کاری که باید پس از آسیب دیدگی یا مشاهده زخم انجام دهید، مراجعه به متخصص برای درمان فوری زخم است. در اغلب موارد بیماران مبتلا به زخم سعی می کنند که قبل از مراجعه به پزشک به زخم اجازه دهند تا به صورت طبیعی درمان شود. عدم دریافت به موقع مراقبت های پزشکی می تواند باعث طولانی شدن روند بهبود و درد غیر قابل اجتناب به دلیل درمان نامناسب علت پیش زمینه شود. اگر سعی کردید که خودتان زخمتان را درمان کنید و درد شما همچنان ادامه دارد، بهترین راه برای تسکین درد مراجعه به پزشک و دریافت درمان مناسب است.

 1. همه ی کارهای لازم را برای پیشگیری از عفونت انجام دهید

پیشگیری از عفونت اولویت اول در مورد درمان زخم است، زیرا ب باعث افزایش درد زخم می شوند. هر برنامه درمان زخم باید شامل یک رویکرد مناسب برای جلوگیری از عفونت باشد. بسیاری از زخم ها برای حذف ترشحات، آلاینده ها یا بافت مرده به دبریدمان زخم نیاز دارند که می تواند یک روند دردناک باشد. با این حال درد موقت دبریدمان، از درد طولانی مدت یا عوارض جانبی ترمیم زخم جلوگیری می کند.

بوی نامطبوع زخم و التهاب غیر معمول یا ادامه دار، نشانه های رایج عفونت هستند. اگر زخم شما این علائم را نشان می دهد، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. به احتمال زیاد برای جلوگیری از درد زخم و عفونت آنتی بیوتیک ها و پانسمان های زخم حاوی آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شوند.

تسکین درد زخم

 1. به طور منظم پانسمان زخم خود را تعویض نمایید

تعویض پانسمان ممکن است دردناک باشد، اما اینکار برای تسکین طولانی مدت درد ضروری است. پانسمان ها در طی فرایند بهبود از زخم محافظت می کنند، بنابراین لازم است که دستورات پزشک راجع به نحوه استفاده و تعویض پانسمان زخم را به دقت انجام دهید. با استفاده از این روش محافظتی زخم می توانید از حوادثی (ترومایی) که باعث درد فوری زخم می شوند، جلوگیری نمایید. با حفظ آرامش و به آرامی از پانسمانی که برای شما تجویز شده استفاده نمایید.

می توان قبل، در حین و بعد از تعویض پانسمان درد را مدیریت کرد. به همین دلیل است که انتخاب مناسب محصولات مراقبت از زخم پیشرفته ضروری است تا از درد جلوگیری شده و باعث پیشرفت بهبود زخم شود. برای زخم های جراحی و دیگر انواع زخم بسیار حساس، ممکن است جهت کاهش درد تعویض پانسمان نیاز باشد که به متخصص مراجعه نمایید و خودتان اینکار را انجام ندهید.

 1. از داروهای مدیریت درد (مسکن) استفاده نمایید

از پزشک خود راجع به گزینه های دارویی مناسب برای مدیریت درد زخمتان بپرسید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن در صورت تایید پزشک می توانند در برنامه درمان شما مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با توجه به نوع و شدت زخم شما و نحوه بهبود آن، ممکن است پزشک شما داروهای ضد التهاب یا آنتی بیوتیک دیگری را تجویز نماید.

توجه داشته باشید که داشتن داروی مناسب برای کنترل درد یکی از نکات مهم است. همچنین لازم است که دارو را طبق تجویز پزشک مصرف نمایید. اگر این داروها به اندازه کافی درد شما را تسکین نمی دهند، به پزشک خود مراجعه کنید. شدت درد ممکن است با گذر زمان متفاوت باشد و داروی مسکن شما باید با این درد هماهنگ شود.

تسکین درد زخم

 1. سعی کنید حواس خود را پرت کنید

هنگامی که توجه شما تنها بر روی درد زخم متمرکز می شود، درد آن افزایش می یابد. حواس پرتی درمانی تکنیکی است که هدف آن حواس پرتی بیماران از درد و هدایت توجه آنها به فعالیت های مثبت است. برخی از روش های معمول حواس پرتی درمانی عبارتند از:

 • گوش دادن به موسیقی
 • صحبت کردن با یک دوست یا عضو خانواده
 • طب سوزنی و طب فشاری
 • تمرینات تنفسی
 • پازل
 • مراقبه ( مدیتیشن)
 • درمان لمسی

مشخص شده است که این تکنیک ها با پرت کردن حواس بیمار درد را کاهش داده و به فرایند طبیعی بهبود بدن کمک می کنند.

شما مجبور نیستید درد زخم را تحمل کنید

هر یک از نکات مراقبت از زخم بالا با هدف جلوگیری از درد طولانی مدت زخم انجام می شوند. در مورد این تکنیک ها با پزشک خود مشورت نموده و بهترین روش را برای مدیریت دردتان انتخاب نمایید.

Source: advancedtissue.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *