۲۳ مهر

زخم های جراحی

بعد از عمل، یک زخم جراحی خواهید داشت. مهم است که از زخم خود مراقبت های لازم را انجام دهید ، تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش داده و به بهترین وجه ممکن بهبود یابد.

عمل یا جراحی شما ممکن است توسط یک جراح انجام شده باشد، یا ممکن است شما توسط پزشک عمومی یا پزشک دیگری جراحی جزئی انجام داده باشید. ما در اینجا اطلاعات کلی در مورد مراقبت از زخم های جراحی را ارائه می دهیم ، اما مهم است که از توصیه های فردی که جراح شما به شما ارائه می دهد پیروی کنید.

مراقبت از زخم های جراحی

التیام زخم 

انواع ترمیم زخم

زخم جراحی برشی است که در طی عمل بر روی پوست شما ایجاد می شود. معمولاً بعد از اتمام عمل جراحی، لبه های بریده شده را بهم می رساند و آنها را با بخیه، منگنه یا چسب ایمن می کند. به این روش اصلی بهبود زخم گفته می شود.

با این حال ، گاهی اوقات، جراح شما تصمیم می گیرد که بهتر است زخم را باز بگذارید تا به خودی خود بهبود یابد. ممکن است اگر زخم شما آلوده باشد، یا اگر لبه ها به راحتی جمع نشوند، پزشک این کار را انجام دهد. این امر ترمیم ثانویه زخم گفته می شود. به عنوان مثال ممکن است زخم باقی مانده پس از تمیز کردن عفونت یا آبسه تخلیه شود. اگر از این نوع زخم برخوردار باشید، جراح شما به شما می گوید چگونه از آن مراقبت کنید.

چگونه یک زخم بهبود می یابد؟

بهبود زخم یک فرآیند پیچیده است اما می تواند به چند مرحله تقسیم شود.

بلافاصله پس از برش، پلاکت ها در خون شما توده می شوند و مواد شیمیایی را آزاد می کنند تا خونریزی متوقف شود.

در روزهای اول ، جریان خون به زخم شما افزایش می یابد و گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت و از بین بردن بافت مرده وارد می شوند. سلولهای جدید برای شروع ترمیم زخم وارد می شوند.

از سه روز تا سه هفته، رگ های خونی جدید رشد می کنند تا مواد مغذی را به زخم شما منتقل کنند و بافت جدید شروع به توسعه می کند.سرانجام ، از سه هفته تا حدود یک سال، بافت های جدید گذاشته شده در زخم به تدریج تعویض می شوند و مجدداً سازماندهی می شوند. جای زخم شما به تدریج قویتر، براق تر و بیشتر شبیه به پوست طبیعی می شود.

بستن زخم خود به صورت جراحی (با بخیه ، گیره یا بند) باعث می شود زخم شما سریعتر بهبود یابد.

پانسمان

شاید همیشه نیازی به پانسمان روی زخم جراحی نباشد. هدف از پانسمان این است:

بهترین شرایط را برای بهبودی فراهم می کند.

از منطقه محافظت می کند و زخم شما بهبود می یابد.

تغییر پانسمان

بسته به جایی که زخم روی بدن شما قرار دارد، می توانید پانسمان اصلی خود را تا هفت روز در محل بگذارید. جراح یا پرستار شما به شما خواهند گفت كه چه زمانی باید آن را بردارید.

قبل از پاک کردن پانسمان، دستان خود را با آب و صابون بشویید و سپس آنها را خشک کنید. با احتیاط پانسمان را جدا کنید، سعی کنید با انگشتان خود زخم بهبودی را لمس نکنید. پانسمان استفاده شده را با دقت در سطل آشغال ریخته اید. ممکن است لازم باشد ابتدا آن را در یک کیسه زباله پلاستیکی قرار دهید.

بیمارستان ممکن است لباس راحتی را برای استفاده در منزل به شما ارائه دهد. پانسمان را با دقت اعمال کرده و قسمت داخلی آن را لمس نکنید. از کرم ضد عفونی کننده زیر پانسمان استفاده نکنید. بهتر است زخم را تا زمانی که آب بندی نشده ، خشک نگه دارد.

مراقبت از زخم های جراحی

بخیه

روشهایی که ممکن است برای بستن زخم جراحی شما مورد استفاده قرار گیرد شامل استفاده از منگنه ها، نوارها یا چسب است. روشی که جراح شما برای بستن برش استفاده می کند، به محل ، اندازه و میزان بسته بودن آن بستگی دارد.اگر از روش بخیه استفاده شود، ممکن است تکه های کوچکی از بخیه را ببینید که از زخم شما بیرون می آید. وسوسه نشوید که اینها را بکشید. همانطور که پوست شما بهبود می یابد ، طبیعی است که بخیه و زخم شما خارش پیدا کند – این بخشی از روند بهبودی است. سعی کنید منطقه را خراشیده نکنید. اگر بخیه باعث درد یا ناراحتی شما می شود ، برای مشاوره با پزشک عمومی یا بیمارستان خود تماس بگیرید.

برخی از بخیه ها قابل حل هستند بنابراین نیازی به برداشتن آنها نیست. بخیه های قابل حل معمولاً در حدود ۱ تا ۳ هفته از بین می روند، اما بسته به نوع زخم شما می تواند این زمان طولانی تر شود.بخیه ها و منگنه های غیر قابل حل معمولاً بعد از ۳ تا ۱۴ روز توسط پرستار یا پزشک برداشته می شوند. زمان بیرون آمدن بخیه ها بسته به محل و نوع عملکرد شما دارد. در صورت لزوم برداشتن، پرستار شما در بیمارستان شما قرار ملاقات را ترتیب می دهد.

چسب پوست

جراح شما ممکن است از چسب مخصوص پوست برای بستن زخم شما استفاده کند، به خصوص اگر زخم کمی دارید. یکی از مزایای چسب پوست این است که لبه های پوست شما را خیلی سریع جمع می کند. این کمک می کند تا زخم بسته شود و سدی ایجاد شود که خطر عفونت را کاهش می دهد.

اگرچه این چسب ضد آب است، اما با شستشوی مکرر از بین می رود. نباید اجازه دهید زخم شما در آب خیس شود. این چسب معمولاً طی ۷ تا ۱۰ روز به خودی خود از بین می رود، بنابراین نیازی نیست که مجدداً به بیمارستان برگردید. بعد از گذشت حدود دو هفته، خوب است که زخم را به آرامی ماساژ دهید.

عمل جراحی برای تخلیه زخم

جراح شما ممکن است در طی عمل جراحی تخلیه ایی انجام دهد. این یک لوله پلاستیکی یا لاستیک نازک است که خون و مایعات را از محل زخم شما بیرون می کشد تا آنها در آنجا جمع نشوند. مایعات ممکن است درون یک کیسه یا بطری تخلیه شوند. این لوله ممکن است توسط یک یا دو بخیه در پوست شما نگه داشته شود.

پرستار شما مرتباً زخم را بررسی می کند تا ببیند چقدر تخلیه انجام شده است. آنها همچنین علائم عفونت را در اطراف ناحیه تخلیه بررسی می کنند.

اگر هنوز مایع تخلیه نشده است اما در غیر این صورت خوب هستید ، ممکن است بتوانید به خانه بروید. اگر چنین باشد، پرستار شما دقیقاً به شما می گوید چگونه مراقب تخلیه خود باشید. اگر نگرانی در مورد تخلیه خود دارید به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر مشکلات زیر را دارید به بیمارستان مراجعه کنید:

علائم عفونت دارید.

مایع تخلیه شده ناگهان تغییر رنگ و بو می دهد.

لوله در جایی که پوست شما باقی مانده شل می شود.

جراح یا پرستار شما اطمینان حاصل خواهد کرد که چه برنامه ای برای از بین بردن تخلیه هنگامی که دیگر نیازی به پرستار ندارید، داشته باشید.

حمام و دوش گرفتن

معمولاً حدود ۴۸ ساعت بعد از عمل می توانید دوش بگیرید. با این وجود ، این به عملکرد خاصی که انجام داده اید بستگی دارد.

برخی از نکات کلی برای یادآوری به شرح زیر است.

قبل از استحمام یا دوش گرفتن، هر نوع پانسمان را برطرف کنید، مگر اینکه جراح یا پرستار شما توصیه های متفاوتی را ارائه دهد. برخی از پانسمان ها ضد آب هستند و می توانند در جای خود باقی بمانند.

می توانید ناحیه اطراف زخم خود را به آرامی با صابون ملایم و خنثی بشویید. از صابون، لوسیون بدن، پودر تالک و سایر محصولات مستقیماً بر روی زخم خود استفاده نکنید.ا

طراف زخم را با دقت با حوله تمیز کنید و اطراف آن را با دقت خشک کنید.

از پزشک یا پرستار خود بپرسید که آیا حمام کردن مناسب است یا خیر و چه مدت باید زخم خود را خشک نگه دارید. همیشه توصیه های آنها را دنبال کنید – آنها می دانند چه چیزی در شرایط خاص شما بهترین است.

مراقبت از زخم های جراحی

خود را سالم نگه دارید.

اگر بدن شما تا حد ممکن سالم باشد ، زخم جراحی شما بهترین فرصت برای بهبودی مناسب را دارد. اگر سیگار می کشید، قبل از عمل جراحی خود آن را ترک کنید. استعمال سیگار میزان اکسیژن موجود در بافتهای شما را کاهش می دهد، که این باعث کاهش روند بهبود می شود. از پزشک معالج پزشک خود مشاوره و پشتیبانی بخواهید، و همچنین اطلاعات زیادی در مورد ترک سیگار وجود دارد.

بدن شما به انرژی و مواد مغذی مناسب برای بهبودی سریع نیاز دارد، بنابراین مهم است که شما به خوبی غذا بخورید. یک رژیم غذایی سالم و متعادل باید تمام مواد مغذی را برای بهبودی به شما بدهد. و مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید، زیرا در صورت کمبود آب بدن، زخم شما برای بهبودی بیشتر طول می کشد. اگر قبل از جراحی از نظر سلامتی خوب بوده اید و روند بهبود  به طور طبیعی بوده است در این شرایط نیز به خوبی بهبود می یابید ، مصرف مکمل ها به طور کلی برای بهبود زخم لازم نیست.از بین بردن وزن اضافی، ترجیحا قبل از جراحی مفید است. اضافه وزن می تواند زمان لازم برای بهبودی زخم شما را افزایش داده و خطر عفونت زخم را افزایش دهد.

اگر مبتلا به دیابت هستید، مهم است که مراقب باشید قند خون شما به خوبی کنترل شود. این بدان دلیل است که قند خون بالا می تواند روند بهبودی را کند کند.

عفونت زخم

بیشتر زخمهای جراحی بدون ایجاد مشکل برای شما بهبود می یابد، اما ممکن است که زخم شما بعد از عمل آلوده شود. می توانید از جراح خود سؤال کنید که احتمال دارد بعد از عمل عفونت کنید یا خیر.

اگر به عفونت مبتلا باشید، معمولاً با یک دوره آنتی بیوتیک درمان می شوید. خیلی اوقات ممکن است نیاز به جراحی دیگری داشته باشید.

پزشکان و پرستاران شما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آلودگی زخم شما انجام می دهند. اما این مهم است که بدانید اگر بعد از رفتن به خانه به عفونت مبتلا می شوید، چگونه تشخیص دهید. اگر زخم شما آلوده شود علائم زیر را دارید:زخم دردناک تر می شود.

زخم قرمز، ملتهب یا متورم به نظر می رسد.

مایع، چرک یا خون را نشت می کند.

بوی نامطبوع

همچنین ممکن است درجه حرارت بالایی داشته باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *