راه‌های پیشگیری و درمان زخم بستر سالمندان

زخم-بستر-در-سالمندان

درمان زخم بستر سالمندان باید به گونه‌ای انجام شود که کمترین عوارض برای آنها ایجاد شود و از روش‌های درمانی سریع و مؤثر استفاده شود.

سالمندی دوران بسیار حساسی می‌باشد که به علت تضعیف بدن ، بیماری‌های زیادی برای سالمندان ایجاد می‌شود.

زخم بستر در سالمندان

زخم بستر در سالمندان بسیار شایع می‌باشد. زخم بستر به علت فشار ممتد بر روی پوست بوجود می‌آید. این زخم‌ها معمولاً بر روی پوست ستون فقرات ، مچ ، پاشنه ، پشت زانو و … ایجاد می‌شوند.

سالمندان تایم زیادی را در تختخواب می‌گذرانند و تحرک کمی دارند. این موضوع سبب می‌شود که سالمندان مستعد بروز زخم بستر باشند.

علت زخم بستر در سالمندان

درمان زخم بستر سالمندان باید با توجه به علت پیدایش این زخم‌ها ، انجام شود. دلایل اصلی ایجاد زخم بستر در سالمندان ، فشار و اصطکاک می‌باشد.

فشار طولانی مدت موجب کاهش خونرسانی به محل تحت فشار می‌شود. پوست سالمندان بسیار حساس و ضعیف می‌باشد. با کاهش خونرسانی ، اکسیژن و مواد مغذی به خوبی به محل تحت فشار نمی‌رسد و زخم ایجاد می‌شود.

در اثر اصطکاک بین پوست حساس سالمند و لباس یا ملحفه و … زخم‌های فشاری ایجاد می‌شوند.

نشانه‌های زخم بستر در سالمندان چه می‌باشند ؟

به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن سالمندان و حساس بودن پوست آنها ، درمان زخم بستر در سالمندان باید به محض مشاهده علائم اولیه انجام شود.

این نشانه‌ها شامل تغییرات رنگ پوست ، تورم ، تغییرات دمایی بخشی از پوست و … می‌باشند. این نشانه‌ها ، علائم اولیه می‌باشند. در صورت عدم درمان ، این تغییرات پیشرفت می‌کنند و علائم جدیدتری مانند خروج ترشحات ، تب و لرز ، درد و … ایجاد می‌شوند.

زخم بستر سالمندان چه عوارضی دارد ؟

بیشترین عوارضی که در اثر زخم بستر در سالمندان ایجاد می‌شوند شامل عفونت پوست ، عفونت استخوانی و مفصلی ، سرطان پوست ، سپسیس و … می‌باشند. اگر درمان زخم بستر سالمندان به موقع انجام شود ، از ابتلا به این عوارض جلوگیری می‌شود.

پیشگیری از زخم بستر در سالمندان

پیشگیری بهتر از درمان است. با اقدامات پیشگیرانه می‌توان از ابتلای سالمندان عزیز به زخم بستر جلوگیری نمود.

پوست سالمند باید همواره تمیز و کاملاً خشک باشد.

استفاده از تشک‌های مواج ضد زخم بستر ، موجب کاهش فشار روی نقاط حساس و مستعد زخم می‌شود. این تشک‌ها برای پیشگیری و درمان زخم بستر سالمندان مفید می‌باشند.

وزن سالمندان باید کنترل شود و از کاهش شدید وزن یا افزایش وزن آنها جلوگیری شود.

از قرار گرفتن سالمندان در یک وضعیت ثابت جلوگیری شود. اگر سالمندان امکان حرکت دارند ، موقعیت خود را تا حد امکان تغییر دهند. چنانچه سالمندان امکان حرکت ندارند ، همراهان به او کمک کرده و هر نیم ساعتی یک بار او را کمی جابه جا کنند.

از ایجاد اصطکاک بین پوست بدن سالمند و لباس یا ملحفه و … جلوگیری شود. لباس بیمار را به گونه‌ای درآورده که با پوست وی تماس نداشته باشد. زمانی که بیمار روی رختخواب می‌باشد ، از کشیدن ملحفه طوری که روی پوست آن کشیده شود ، خودداری کنید.

تغذیه سالمندان

برنامه غذایی سالمندان باید دارای پروتئین و کالری کافی ، ویتامین و مواد معدنی اندازه ، میوه‌ها و سبزیجات کافی و … باشد. آب میوه‌های طبیعی که دارای ویتامین سی و سایر ویتامین‌ها می‌باشند ، برای سالمندان بسیار مفید هستند. نوشیدن مایعات فراوان برای پیشگیری و درمان زخم بستر سالمندان اهمیت زیادی دارد. تغذیه مناسب سبب افزایش سیستم ایمنی بدن سالمندان می‌شود.

درمان زخم بستر سالمندان چگونه انجام می‌شود ؟

در مرحله ی اول درمان ، باید به کاهش فشار از روی مناطق تحت فشار اقدام نمود. با کمک تشک‌های طبی ، بالشتک‌ها و متکا و … مناطقی که تحت فشار هستند را از زیر فشار خارج نمود.

محل زخم را با محصولات پیشرفته زخم، پانسمان نمود. این پانسمان‌ها سبب ترمیم و بهبود زخم می‌شوند و انواع میکروارگانیسم‌های موجود در زخم را از بین می‌برند. پانسمان‌های پیشرفته روند بهبودی زخم را سرعت می‌بخشند. این پانسمان‌ها در کاهش درد و التهاب زخم اثرگذار می‌باشند.

پزشک با معاینه زخم در صورت لزوم آنتی بیوتیک متناسب با شدت عفونت زخم را برای سالمند ، تجویز می‌نماید. این آنتی‌بیوتیک ممکن است به صورت خوراکی ، موضعی ، تزریقی و … باشد.

گاهی شدت زخم به میزانی می‌باشد که پزشک برای درمان زخم بستر سالمندان ، دبریدمان و پیوند پوست و سایر روش‌های جراحی را توصیه می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.