لوپوس|علت، درمان و پیشگیری از زخم بیماران لوپوس

لوپوس

لوپوس

درمان زخم بیماران لوپوس‌: لوپوس اریتماتوز سیستمیک SLE  یک بیماری خودایمنی است که ارگان های بدن مانند پوست، مفاصل، کلیه‌ها و سیستم عصبی را درگیر می‌کند. کلمه لوپوس از کلمه لاتین به معنی گرگ گرفته شده است و به صورت پروانه‌ای روی صورت بیماران که شبیه به کله گرگ است‌، مشاهده می شود. واژه اریتماز در لاتین به معنی قرمز است و به قرمزی بثورات پوستی اطلاق می‌شود که ما در این مقاله به بررسی درمان زخم بیماران لوپوس می‌‌پردازیم.

علت بیماری لوپوس چیست ؟

برای درمان زخم این بیماران ابتدا باید علت این بیماری را بدانیم که این بیماری مسری نیست بلکه یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی توانایی خود را از دست داده و به اشتباه اتوآنتی بادی تولید می‌کند. سیسستم ایمنی در این بیماری سلول‌های طبیعی فرد را به عنوان یک عامل خارجی تلقی کرده و به آن‌ها حمله کرده و در نتیجه این واکنش یک التهاب به وجود می‌آید که قسمت‌های دیگر بدن متورم‌، قرمز و گاهی دردناک می‌شوند.

برخی از عوامل ارثی‌، عدم تعادل سطح هورمونی در هنگام بلوغ‌، استرس و عوامل محیطی مانند مواجه با نور خورشید‌، عفونت‌های ویروسی و داروها هم می‌توانند باعث بیماری لوپوس شوند.

علائم اصلی بیماری لوپوس چیست ؟

در درمان زخم بیماران یک سری علائم اصلی وجود دارد که از شایع‌ترین علائم اولیه لوپوس خستگی مفرط‌، کسل بودن و یا گاهی همراه با تب و کاهش وزن و اشتها بمی‌باشد. همچنین درگیری پوست و مخاط در این بیماری بسیار شایع است. ممکن است بثورات جلدی، حساسیت به نور، زخم های داخل بینی یا دهان مشاهده شود و علائم دیگری مانند درد عضله‌، سفتی مفاصل‌، سردرد‌، تشنج‌، درد سینه و درگیری کلیه بروز کنند. همچنین در بعضی از انواع این بیماری زخم‌های دهانی و زخم‌های بینی و واژینال در افراد مبتلا به لوپوس دیده می‌شوند.

انواع لوپوس پوستی

مشکلات پوستی در این بیماران بسیار زیاد است و تماس با اشعه ماوراءبنفش نور خورشید باعث قرمز شدن بیش از حد پوست و ایجاد زخم می‌شود که به شکل‌های مختلف هستند.

در این نوع بیماری راش پروانه‌ای روی گونه‌ها و بینی ایجاد می‌شود. این بیماری به صورت ناگهانی و حاد ظاهر می‌شود که معمولاً علت آن در معرض آفتاب قرار گرفتن است.

لوپوس اریتماتوز دیسکوئید یا لوپوس پوستی مزمن

در این بیماری، زخم‌های سکه‌ای شکل در مناطقی باز که در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند‌، مشاهده می‌شوند. این راش‌های پوستی که بیشتر بر روی صورت، پوست سر و گردن دیده می‌شوند، باعث به جا گذاشتن اسکارهای وسیع می‌شوند.

لوپوس اریتماتوز تحت حاد

این زخم‌ها  قرمز و به صورت پوسته پوسته بر روی پوست بدن ظاهر می‌شوند و مانند پسوریازیس هستند.

مراقبت و درمان زخم بیماران لوپوس

برای جلوگیری از ایجاد زخم، بیماران لوپوس باید از نور ماورائبنفش خورشید دوری کرده و فعالیت‌های خارج از منزل را به ساعاتی دیگر موکول کرد تا آفتاب پوست شما را اذیت نکند.

با استفاده از کرم‌های ضد آفتابی که فاکتور محافظتی دارند با SPF  بالاتر از ۱۵ که جنبه محافظتی از اشعه UVA  و UVB داشته باشد، استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از محصولات اسپری آنتی‌سپتیک طباسپت و ژل ایکس طباسپت به صورت حمایتی در این بیماری در کنار دارو‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها‌، داروهای ایمنوساپروسیو(‌سرکوب کننده ایمنی‌) می‌توانند برای این بیماران مفید باشند. از لامپ‌های فلورسنت و هالوژن دار در منزل و محیط کار استفاده نکنید. نور این لامپ‌ها باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود و از لباس‌های محافظ مانند کلاه‌، دستکش و لباس‌هایی که تار و پود به هم نزدیک دارند استفاده کنید و اگر پوست شما بسیار حساس است باید از لباس‌های خاص برای محافظت از پوست خود استفاده کنید و از محرک‌های احتمالی مانند سیگار کشیدن‌، استرس و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار دوری کنید.

سخن پایانی

برای درمان زخم بیماران لوپوس بیشتر باید از پوست خود مراقبت کرده و  از برخورد نور شدید آفتاب جلو‌گیری کنید. رژیم غذایی مناسب و استفاده از ویتامین‌ها را در برنامه روزانه خود داشته باشید و تحت نظر پزشک متخصص از داروهای خود استفاده کنید و هر چند وقت یک‌بار ویزیت شوید. همچنین شما می‌توانید با شرکت تریتا ارتباط برقرار کرده و از محصولات شرکت تریتا برای درمان اکثر زخم‌ها اطلاع حاصل کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − چهار =