درمان انواع زخم اگزمای پوستی

درمان انواع زخم اگزمای پوستی

درمان انواع زخم اگزمای پوستی : اگزما یک بیماری مزمن ، التهابی و غیر مسری پوستی است که با علائم خارش شدید ، قرمزی ، ترشح از جوش ها شناخته می شود و علائم آن به صورت موقتی و ناگهانی است و بیشتر در افرادی که پوست بسیار خشک و حساس دارند بروز می کند و عوامل مختلفی مانند حیوانات خانگی ، گرد و غبار ، صابون ها ، شوینده ها آن را بدتر می کند که ما در این مقاله به بررسی درمان انواع زخم اگزمای پوستی می پردازیم .

درمان اگزما

برای درمان انواع زخم اگزمای پوستی باید با راهنمایی متخصص آلرژی این بیماری کنترل شود که متخصص آلرژی داروهای از جمله استروئیدهای موضعی یا آنتی هیستامین را تجویز می کند و در موارد شدیدتر پمادها یا ژل پترولیوم و کرم های مرطوب کننده را توصیه می کنند و این بیماران باید خیلی آب بنوشند و در هوای سرد دستکش دست کنند و از پوشیدن لباس های پشمی خودداری کنید و از موادی که پوست را تحریک می کند مانند بعضی از غذاها ، لوازم آرایشی ، گرد و غبار ، آب و هوای خشک و موی حیوانات اجتناب کنند .

توصیه های مهم در درمان انواع زخم اگزمای پوستی

پوست را نخارانید و از سطح تحریک شده پوست برای خاراندن خودداری کنید . چون باعث ایجاد خراش و زخم می شود و باکتری ها و ویروس ها از طریق این خراش ها و زخم ها وارد پوست شما شده و ایجاد عفونت می کنند . بنابر این بهترین گزینه استفاده از پانسمان ها و باند های مخصوص می باشد .

پانسمان اگزما

برای درمان زخم اگزمای پوستی شما می توانید از پانسمان ها استفاده کنید چون این پانسمان ها از ورود باکتری ها و آلودگی ها به پوست جلوگیری می کند . به همین منظور شما می توانید از پانسمان های زخم تریتا برای اگزمای پوستی استفاده کنید و یا از کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئیدی را روی زخم بمالید و با یک باند مرطوب آن را ببندید و دوباره روی باند مرطوب از یک باند خشک استفاده کنید که این روش بسیار موثر است .

درمان اگزما با کرم های موضعی

برای درمان انواع زخم اگزمای پوستی متوسط تا شدید شما می توانید از کرم های موضعی که سرکوبگر سیستم ایمنی بدن هستند و باعث کاهش علائم سیستم ایمنی و عوامل تحریک کننده می شوند را استفاده کنید از جمله می توان به تاکرولیموس ،ایدل ( پیمکلرولیموس ) که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر دارند را اشاره کرد . کرم های پایه کورتیکواستروئید ( کورتون ) مانند بتامتازون ، هیدروکورتیزون ، تریامسینولون و تریامسینول که باعث کاهش خارش و التهاب پوست می شوند را استفاده کرد و این بیماران با استفاده از این کرم ها تا ۱۶ هفته پوست شفاف و خارش آنها کمتر می شود .

نوردرمانی

نوردرمانی یا فوتوتراپی به مدت دو هفته و هر هفته دو یا سه بار برای اگزماهای شدید توصیه می شود که معمولا ۷۰ درصد افراد مبتلا به اگزما با روش نوردرمانی درمان می شوند که شایعترین  مورد استفاده در نوردرمانی UVB   می باشد که از نورهای طبیعی خورشید در یک دستگاه استفاده می شود و فرد بیمار در این دستگاه ها قرار می گیرد تا تمام زخم ها تحت درمان قرار بگیرند البته استفاده طولانی مدت از این روش باعث بیماری های دیگر مانند سرطان پوست می شود پس یکی از روش های درمان انواع زخم اگزمای پوستی استفاده از نوردرمانی است .

داروهای تزریقی

داروهای تزریقی هم یکی دیگر از روش های درمان انواع زخم اگزمای پوستی است که برای افرادی توصیه می شود که از کرم های موضعی نمی توانند استفاده کنند به همین علت از داروهای تزریقی استفاده می کنند مانند نمولیزوماب که به صورت ماهیانه تزریق می شود و خارش و دیگر علائم اگزما را بهبود می بخشد .

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی زمانی که زخم های اگزما در نقاط مختلف بدن باشند را می توان استفاده کرد که این داروها شامل آنتی هیستامین ، آنتی بیوتیک و کوتیکواستروئیدها هستند . داروهای آنتی هیستامین مانند سیتریزین و فکسوفنادین میزان واکنش بدن را کاهش و التهابات و حساسیت ها را درمان می کند و در اگزمای شدید از دیفن هیدرامین استفاده می شود و آنتی بیوتیک ها زمانی که خراش یا زخم اگزما باعث عفونت شده است استفاده می شود مانند سفالکسین و کوتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون که به صورت قرص است مورد استفاده قرار می گیرد .

سخن پایانی

برای درمان انواع زخم اگزمای پوستی استفاده از کرم های موضعی ، پانسمان های زخم ، داروهای خوراکی ، نوردرمانی و غیره بسیار تاثیر گذار هستند و باعث بهبودی خارش و التهاب پوست می شوند . به همین منظور شما می توانید با مراجعه به سایت محصولات زخم برای درمان زخم ها اطلاع حاصل کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *