مواد غذایی مضر برای دیابت

مواد غذایی مضر برای دیابت مانند سیب زمینی سرخ کرده ، کیک و شیرینی ، انگور ، موز و طالبی و … سبب افزایش سطح قندخون و چاقی می‌شوند.

چرا دیابتی‌ها باید برنامه غذایی سالمی داشته باشند ؟

تمام افرادی که به دیابت و پیش دیابت مبتلا هستند ، باید برنامه غذایی سالمی داشته باشند تا وضعیت بیماری خود را کنترل و درمان کنند. برنامه غذایی باید به گونه‌ای باشد که سطح قندخون ، سطح چربی خون و فشارخون را کنترل کند. افرادی که درگیر پیش دیابت هستند ، با کنترل میزان قندخون شانس زیادی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت دارند.

افرادی که دیابت دارند در معرض خطرهای زیادی می‌باشند. یک برنامه غذایی سالم به آنها برای درمان عوارض دیابت کمک می‌کند. به طور مثال فردی که دارای زخم دیابتی می‌باشد ، رژیم غذایی سالم و مناسب می‌تواند نقش بسزایی را در درمان زخم دیابتی وی ایفا کند. فردی که در اثر دیابت به ناراحتی کلیوی دچار شده است ، با داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند وضعیت خود را بهبود ببخشد.

لذا با توجه به اهمیت برنامه غذایی سالم برای درمان و کنترل دیابت ، به بررسی مواد غذایی مضر برای دیابت می‌پردازیم.

برنج سفید، مواد غذایی مضر برای دیابت

افراد دیابتی باید تا حد امکان از مصرف برنج سفید پرهیز کنند. برنج سفید دارای کربوهیدرات بالایی است. برنج سفید عوارض ناشی از دیابت نوع دوم را بیشتر می‌کند. مصرف برنج سفید و هر خوراکی که با آرد سفید تهیه می‌شود ، برای دیابتی‌ها باید محدود شود.

قهوه مخلوط

قهوه فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. ولی قهوه‌هایی که با شکر یا شربت مخلوط می‌باشند ، برای افراد دیابتی مضر می‌باشند و سطح گلوکز خون آنها را افزایش می‌دهند. مصرف قهوه تلخ اصل که هیچگونه مواد افزودنی نداشته باشد برای دیابتی‌ها مضر نمی‌باشد.

عسل ، شیره و شهد آگوا

برخی از دیابتی‌ها تصور می‌کنند که اگر به جای قند و شکر و سایر شیرینی‌ها ، عسل مصرف کنند با افزایش قندخون مواجه نمی‌شوند. این در حالیست که عسل ، شیره و شهد آگوا مانند شکر سفید دارای کربوهیدرات می‌باشند. مگر عسل آویشن که مخصوص دیابتی‌ها است و قندخون را زیاد بالا نمی‌برد.

نوشابه ، مواد غذایی مضر برای دیابت

یک لیوان نوشابه معادل 10 قاشق شکر است که سریعاً به بدن جذب می‌شود. البته نوشابه‌های رژیمی میزان قند کمتری دارند و در صورتی که افراد تمایل زیادی به خوردن نوشابه دارند ، می‌توانند نوشابه‌های رژیمی مصرف کنند. افزودنی‌های شیرین کننده نسبت به قند ، شیرین تر می‌باشند و سطح قندخون را بیشتر بالا می‌برند.

نان سفید جزو مواد غذایی مضر برای دیابت

یکی دیگر از مواد غذایی مضر برای دیابت ، نان سفید است. دیابتی‌ها باید نان‌های سبوس دار را مصرف کنند و از مصرف نان سفید خودداری کنند. نان سفید ، گلوکز خون را افزایش می‌دهد و اثرات بدی برای افراد دیابتی ایجاد می‌کند. سنگک بهترین نان برای افراد دیابتی می‌باشد. دیابتی‌ها می‌توانند اندازه دو کف دست نان سنگک صبح و دو کف دست نان سنگک شب میل کنند.

فست فود

افرادی که هفته‌ای ای دو بار یا بیشتر  فست فود میل می‌کنند در مقایسه با افرادی که فست فود میل نمی‌کنند ، از مقاومت بالاتری در برابر انسولین برخوردار هستند. مقاومت در برابر انسولین ، سبب افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و پیش دیابت می‌باشد. بنابراین افراد دیابتی از مصرف فست فود تا حد ممکن اجتناب کنند.

سیب زمینی سرخ شده ، مواد غذایی مضر برای دیابت

سیب زمینی سرخ شده یک خوراکی محبوب و دوست داشتنی است که دارای چربی و کربوهیدرات فراوانی می‌باشد. چربی و کربوهیدرات بالای سیب زمینی سرخ شده ، سبب افزایش وزن می‌شود. سیب زمینی سرخ شده علاوه بر اینکه میزان قندخون را بالا می‌برد ، می تواند سبب حملات قلبی شود. بیماران دیابتی این ماده غذایی را در برنامه خود حذف کنند.

سس‌های بدون چربی

سس‌های بدون چربی از مواد غذایی مضر برای دیابت می‌باشند. حذف چربی سبب می‌شود که از نوعی نشاسته برای طعم‌دهی به سس استفاده کنند. بنابراین بر خلاف تصور ، سس‌های بدون چربی برای دیابتی‌ها مضر هستند. افراد دیابتی باید سالاد خود را با سرکه بالزامیک و یا آبلیمو و … بخورند.

چه میوه‌هایی برای دیابتی‌ها مضر می‌باشند ؟

مواد غذایی مضر برای دیابت که، دیابتی‌ها باید مصرف یک سری میوه‌ها را به علت گلوکز بالا محدود کنند. انگور ، انبه ، موز ، طالبی ، زرد آلو ، آناناس ، هندوانه از میوه‌هایی هستند که برای دیابتی‌ها مفید نیستند. اکثر این میوه‌ها قند یا کربوهیدرات بالایی دارند.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *