بهترین پانسمان‌های سوختگی

پانسمان‌های سوختگی

پانسمان‌های سوختگی، پانسمان‌هایی می‌باشد که از عفونت زخم جلوگیری و درمان زخم سوختگی را بهتر و سریعتر انجام دهد.

زخم‌های سوختگی

سوختگی آسیبی می باشد که سبب می‌شود تا بافت‌های پوست دچار مشکل شود. این مشکلات و آسیب می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. زخم‌های ناشی از سوختگی به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

سوختگی‌هایی که در اثر حرارت بالا ایجاد شده است مانند سوختگی در اثر آب جوش و سوختگی با آب باتری ماشین. این سوختگی را با آب سرد می‌توان خنک و سبب التیام و کاهش عوارض ودرد آن شد.

  • سوختگی‌هایی که با تابش اشعه‌هایی مانند اشعه آفتاب و اشعه‌های بیمارستانی و اشعه‌های مواد رادیواکتیوی و… ایجاد می‌شوند.
  • سوختگی‌هایی که با مواد شیمیایی و اسیدی و بازی رخ می‌دهد که باید تمام لباس‌های فرد را دربیاورید  و محل سوختگی را با آب خنک نمایید.
  • سوختگی‌های الکتریکی که در اثر برق گرفتگی ایجاد می‌شوند و حتماً بایستی فرد از جهت ایست قلبی چک شود.

طبقه‌بندی زخم سوختگی

سوختگی بر اساس شدت آسیب به 4 درجه طبقه بندی می‌شود.

سوختگی درجه اول

سوختگی‌هایی که تنها لایه بیرونی پوست ( اپیدرم ) آسیب دیده است و آثاری مانند قرمزی و درد دارد، سوختگی درجه اول است.

این سوختگی سطحی می‌باشد و حدوداً بعد از یک هفته تا ده روز با روش‌هایی مانند پانسمان‌های سوختگی و…درمان می‌شود و بهبود و ترمیم پیدا می‌کند. از درمان‌های خانگی مانند قراردادن پنبه و تخم مرغ و… بر روی زخم سوختگی خودداری کنید تا از وخیم‌تر شدن زخم جلوگیری کنید.

سوختگی درجه دوم

سوختگی‌هایی که لایه پایین تر از اپیدرم، یعنی درم آسیب دیده است و درد و تاول و تغییر رنگ آن کمی بیشتر از سوختگی درجه اول است، سوختگی درجه دوم است.

این درجه از سوختگی کمی حادتر از سوختگی درجه دوم است زیرا تاول‌ها باز می‌شوند و احتمال عفونت نیز وجود دارد. بنابراین باید از روش‌های جدی‌تری در درمان زخم استفاده کنید.

سوختگی درجه سوم

سوختگی‌هایی که علاوه بر آسیب کلی اپیدرم و درم به لایه پایین‌تر هم آسیب وارد شده است و پوست را کاملاً سیاه یا سفید کرده است، سوختگی درجه سوم می‌گویند.

ازخود درمانی سوختگی درجه سوم اکیداً خودداری کنید و حتماً به پزشک مراجعه و یا با اورژانس تماس بگیرید.

سوختگی درجه چهارم

سوختگی که عضلات و استخوان‌ها و عصب را درگیر می‌کند سوختگی درجه چهارم است. این سوختگی عوارض بسیار زیاد و خطرناکی دارد وممکن است به مرگ فرد ختم شود.

درمان زخم سوختگی

با توجه به شدت و درجه سوختگی باید به درمان زخم سوختگی با روش‌های اصولی اقدام نمود. در سوختگی درجه اول و درجه دوم بعد از سرد نمودن محل زخم با آب خنک، به ضدعفونی زخم و پانسمان آن اقدام نمایید. مصرف آنتی بیوتیک باید طبق نظر پزشک صورت گیرد.

در سوختگی درجه سوم و چهارم باید سریعاً به پزشک مراجعه و تمامی اقدامات درمانی تحت نظر پزشک صورت گیرد. از ترکاندن تاول‌های محل سوختگی خودداری نمایید.

پانسمان‌های پیشرفته درمان سوختگی

پانسمان‌های پیشرفته، بهترین پانسمان‌های سوختگی در درمان زخم می باشند که به دلیل دارا بودن ویژگی‌های منحصر به فرد بهبود و ترمیم زخم‌های سوختگی را سرعت می‌بخشند.

پانسمان کلاژن سوختگی طبابرن تریتا

پانسمان تریتا به علت دارا بودن نانو ذرات طلا خاصیت آنتی اکسیدانی و خاصیت ترمیم کنندگی بالایی دارد.

از آنجا که زخم‌های سوختگی به شدت در معرض عفونت قرار دارند و آسیب بافت‌های محل سوختگی بسیار زیاد است، این پانسمان ویژگی‌های لازم برای درمان زخم سوختگی را دارد و از بهترین پانسمان‌های سوختگی می‌باشد.

این پانسمان با تسریع در رشد و میتوز سلول‌های فیبروپلاست، افزایش مهاجرت سلولی و کاهش التهاب در رگزایی محل زخم  و ترمیم بافت‌های محل زخم، اثرگذار است.

تعویض پانسمان‌های زخم‌های سوختگی بسیار دردناک است. اما پانسمان طبابرن به واسطه توانایی فوق العاده در هیدراسیون پایانه‌های عصبی و کاهش غلظت برادیکنین، تعویض بدون درد پانسمان را سبب می‌شود.

پانسمان طبابرن با تشکیل منافذهایی در دیواره میکروارگانیسم و اتصال دی ان ای DNA  میکروارگانیسم‌ها و ممانعت از رشد میکروب‌ها سبب از بین رفتن کامل میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

این پانسمان توانایی جذب ترشحات و اگزودای زخم‌های سوختگی را دارد و با مرطوب نگه داشتن سطح زخم سوختگی رطوبت ایده آل جهت ترمیم بافت‌ها را ایجاد می‌کند.

این پانسمان‌های سوختگی سطح زخم را به طور کامل پوشش دهی می‌کند و با ویژگی عدم چسبندگی به سطح زخم، تعویض بدون درد و سوزش زخم سوختگی را سبب می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + سه =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.