نکات مهم برای کنترل و پیشگیری از سالک

سالک چیست

سالک به عنوان یک بیماری انگلی به حساب می‌آید که به واسطه انگل لیشمانیا ایجاد می‌شود. این انگل معمولاً در مگس‌های ماسه‌ای آلوده وجود دارد و زمانی که نیش مگس ماسه‌ای آلوده به شما زده می‌شود، به سالک مبتلا می‌شوید.

مگس‌های ماسه‌ای معمولاً در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری حضور دارند. در این بین یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می‌شود این است که به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری سالک باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در این مطلب از سایت تریتا قصد داریم تا به بررسی روش کنترل و پیشگیری از سالک پرداخته و در مورد آن اطلاعات جامع و کاملی را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید تا به بررسی این مسئله بسیار مهم پرداخته و در مورد آن صحبت کنیم.

وضعیت مناطق با آمار بالا سالک

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه در رابطه با بیماری سالک در سراسر دنیا وجود دارد این است که مناطقی که سالک در آن وجود دارد و نرخ بیماری سالک در آن به طرز چشمگیری بالا است، اغلب در فاصله دوری از شهرهای بزرگ قرار دارند و از نظر سطح زندگی در مرحله ناپایدار هستند.

از سوی دیگر به دلیل شرایط خاص این مناطق شاهد منابع محدودی برای درمان این بیماری در این بخش‌ها هستیم و این مشکل تنها مختص به کشور ما نبوده و در سراسر دنیا شاهد این مشکل هستیم. سازمان پزشکان بدون مرز سالک را به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری‌های استوایی که متاسفانه همواره نادیده گرفته شده است، می‌شناسند. این سازمان همچنین عنوان می‌کند که این بیماری پس از مالاریا به عنوان یکی از مهم ترین انگل‌هایی به حساب می‌آید که باعث مرگ افراد می‌شود، پس از مالاریا در رتبه دوم قرار دارد.

از سوی دیگر در حال حاضر هیچ واکسن یا دارویی برای جلوگیری از عفونت به سالک در دسترس نیست و حتی اگر وضعیت درمان در مناطق گرمسیری و استوایی که با این بیماری درگیر هستند نیز مساعد بود، باز هم شیوه پزشکی برای درمان آن وجود ندارد.

به همین دلیل بهترین راه برای جلوگیری از عفونت افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند این است که خود را در برابر نیش مگس ماسه‌ای محافظت کنند و با انجام روش‌های پیشگیرانه به طرز چشمگیری درصد ابتلا خود به این بیماری خطرناک را کاهش دهند. در بخش‌های بعدی شما را با نکات مهم به منظور کنترل و پیشگیری سالک آشنا کرده و در مورد هر یک توضیحات کاملی را به شما ارائه می‌کنیم.

پیشگیری از ابتلا به سالک

همان طوری که بیان کردیم امروزه روش برای درمان سالک وجود ندارد و شما موظف هستید تا از اقدامات پیشگیرانه برای کنترل این بیماری استفاده کنید. در همین راستا پیشنهاد ما این است که برای کاهش خطر گزیدگی، اقدامات پیشگیرانه زیر را در نظر گرفته و به آن‌ها توجه کنید. پیش از آن که بخواهیم شما را با این اقدامات پیشگیرانه آشنا کرده و در مورد هر یک صحبت کنیم باید به این موضوع اشاره کنیم که در مناطقی که بیماری سالک در آن وجود دارد، از فعالیت در خارج از منزل، به ویژه از غروب تا سحر خودداری کنید. شاید برای شما این سوال مطرح شود که چرا در چنین زمانی نباید از منزل خارج شد؟ به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که عموماً مگس‌های ماسه‌ای بیشترین فعالیت را در چنین ساعاتی از شبانه روز دارند. به همین دلیل باید فعالیت خارج از خانه خود در چنین زمان‌هایی به طرز چشمگیری کاهش دهید.

نکات مهم در خارج از منزل برای پیشگیری از ابتلا به سالک

اگر بخواهیم شما را با مهم ترین نکاتی که خارج از خانه برای پیشگیری از ابتلا به سالک به آن توجه داشته باشید آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمام تلاش خود را کنید تا پوست خود را با لباس بپوشانید و درصد پوست خود را که بدون پوشش است به حداقل برسانید. در همین راستا، پیشنهاد ما این است که پیراهن‌های آستین بلند، شلوارهای بلند و جوراب بپوشید. همچنین پیراهن خود را داخل شلوارتان قرار دهید.
  • مواد دفع کننده حشرات را روی پوست خود، بر روی نواحی در معرض دید و زیر آستین‌ها و ساق پایتان بمالید. استفاده از مواد دفع کننده حشرات می‌تواند درصد ابتلا به سالک را به طرز چشمگیری کاهش دهد. در همین راستا پیشنهاد ما این است که حتما دستورالعمل‌های روی مواد دافع را بررسی کنید.
  • استفاده از تورهای تخت خوابی، مواد دفع کننده حشره‌ها و حشره کش‌ها می‌توانند به شما برای پیشگیری از سالک کمک کنند. همچنین به تورهای تختخواب و لباس‌های خود حشره کش حاوی پیرتروئید بزنید.

نکات مهم در منزل برای پیشگیری از ابتلا به سالک

اگر بخواهیم شما را با مهم ترین نکاتی که در خانه برای پیشگیری از ابتلا به سالک به آن توجه داشته باشید آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • در خانه حتما تهویه مطبوع داشته باشید.
  • به خاطر داشته باشید که مگس‌های ماسه‌ای بسیار کوچک تر از پشه‌ها هستند و بنابراین می‌توانند از سوراخ‌های کوچک عبور کنند. به همین دلیل لازم است تا بخش‌هایی که احتمال می‌دهید مگس‌های ماسه‌ای می‌توانند از طریق آن وارد خانه شوند را بپوشانید.
  • محل زندگی و خواب را با حشره کش اسپری کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا حشره‌های موجود در محیط از بین بروند
  • اگر در محلی با سیستم تهویه مطبوع نمی‌خوابید، از تخت خواب استفاده کنید. در صورت امکان، از یک تختخواب آغشته به اسپری یا حشره کش حاوی پیرتروئید استفاده کنید. شما می‌توانید از حشره کش حاوی پیرتروئید بر روی پرده ها، ملحفه‌ها و لباس‌ها نیز استفاده کنید.

توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید اقدامات پیشگیرانه را در محیط منزل خود برای کنترل و پیشگیری از سالک انجام دهید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت تریتا نگاهی به بیماری سالک انداخته و تلاش کردیم تا شما را با نکات مهم برای کنترل و پیشگیری از سالک آشنا کنیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب دانش کاملی در رابطه با این بیماری و روش کنترل آن می‌دهد. پیشنهاد ما این است که اگر در محلی زندگی می‌کنید که سالک در آن وجود دارد و یا قصد دارید تا به چنین منطقه‌ای سفر کنید، حتما به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید. ضمن اینکه اسپری آنتی سپتیک طباسپت حاوی ماده آنتی میکروبیال پلی هگزانید (PHMB) با اثرگذاری بالا بر طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌ها و همچنین درمان گزش حشرات، قابل استفاده برای درمان بیماری انگلی سالک می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + یک =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.