زخم ها

زخم ها

زخم شکستگی طبیعی سلولهای پوستی بدن یا از بین رفتن آنها است که ممکن است عملکرد آن منطقه را مختل یا متوقف کند.

علل زخم ها

علل زخم در اصل می تواند داخلی یا خارجی باشد. زخم های با منشا داخلی عمدتاً به دلیل اختلال در گردش خون ، نوروپاتی یا بیماری پزشکی هستند. زخمهای با منشأ خارجی ناشی از نیروی خارجی یا تروما هستند که باعث ایجاد زخم های باز یا بسته می شوند.

زخم ها

زخم های داخلی

اختلال در سیستم های تنظیم کننده مختلف بدن انسان می تواند منجر به تشکیل زخم شود و این اختلال ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • گردش خون ضعیف: این می تواند از طریق ایسکمی یا استاز باشد.  ایسکمی نتیجه کاهش خون در اثر تنگ شدن یا انسداد رگ های خونی است که این منجر به گردش خون ضعیف می شود. استاز در اثر بی حرکتی (یا مشکل در حرکت) برای مدت طولانی یا عدم عملکرد دریچه های تنظیم کننده در رگ ها ایجاد می شود ، که منجر به جمع شدن خون و عدم عبور جریان طبیعی به قلب می شود.
 • نوروپاتی: این بیشتر در موارد دیابت کنترل نشده در طولانی مدت دیده می شود ، که دراین مشکل قندهای خون (زیاد)، پروتئین های مشتق شده و متابولیت ها جمع شده و به سیستم عصبی آسیب می رسانند. معمولاً بیماران در این مشکل از هرگونه آسیب و زخم آگاه نیستند ، عمدتا به دلیل از بین رفتن احساس در ناحیه آسیب دیده!
 • بیماری پزشکی: هنگامی که برای مدت طولانی مشکلی به صورت مزمن و کنترل نشده باشد (مانند فشار خون بالا ، آرتروسکلروز ،دیابت ، ایدز ، چاقی ، هپاتیت C و غیره) می تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن ، کاهش گردش خون و آسیب رساندن به سایر ارگان ها و سیستم ها شود.

زخم ها

زخم های خارجی

زخم های خارجی می توانند باز یا بسته باشند. در موارد زخم بسته ، پوست دست نخورده است و بافت زیرین تحت تأثیر قرار می گیرد اما مستقیماً در معرض محیط بیرون قرار نمی گیرد. در زیر رایج ترین انواع زخم بسته گفته شده است:

 • گرفتگی: این یک نوع متداول از آسیب های ورزشی است که در آن ضربه مستقیم می تواند به رگ های خونی کوچک و مویرگ ها ، ماهیچه ها و بافت زیرین و همچنین اندام های داخلی یا استخوان آسیب برساند. گرفتگی به شکل یک کبودی دردناک همراه با تغییر رنگ مایل به قرمز در ناحیه آسیب دیده پوست دیده می شود.
 • هماتوم: این شامل هرگونه صدمه ای است که به عروق خونی کوچک و مویرگ ها وارد می شود و در نتیجه باعث جمع شدن خون در فضای محدود می شود. هماتوم به طور معمول به عنوان یک ضایعه دردناک و اسفنجی ایجاد می شود. بسته به شدت و محل تروما ، هماتوم می تواند كوچك یا بزرگ ، در اعماق بدن یا درست زیر پوست باشد.
 • صدمات: این معمولاً در اثر فشار زیاد خارجی ایجاد می شود فشاری که بخشی از بدن را بین دو سطح فشرده می کند. میزان آسیب دیدگی بسته به محل ، اندازه ، مدت زمان و قدرت تروما می تواند از یک کبودی جزئی تا نابودی کامل ناحیه باشد.

در موارد زخم های باز ، پوست ترک خورده می شود و بافت زیرین را در معرض محیط بیرون قرار می دهد. موارد زیر انواع زخم های باز است:

 • سایش: اینها زخم های نامنظم و کم عمق لایه های فوقانی پوست هستند ، به دلیل ساییدگی در برابر سطح خشن یا سطح صاف اما با سرعت زیاد ایجاد می شوند. سایش معمولاً با خونریزی جزئی و گاهی اوقات بدون خونریزی و درد اندکی که پس از آسیب اولیه فروکش می کند همراه است.
 • برش:برش به احتمال زیاد نتیجه عمل جراحی یا برش پوست با اجسام تیز مانند چاقو است. برش ها عمدتاً به صورت خطی با لبه های صاف و یکنواخت هستند. بسته به عمق و محل زخم ، یک برش می تواند تهدید کننده زندگی باشد و باعث آسیب جدی شود ، به خصوص اگر اعضاء حیاتی ، رگ های خونی اصلی یا اعصاب درگیر باشند.
 • سوراخ ها: اینها زخم های گرد و کوچکی هستند که از ورود اشیاء نوک تیز به پوست مانند سوزن ، ناخن یا دندان ایجاد می شوند.اندازه ، عمق ، خونریزی و درد زخم ارتباط مستقیمی با اندازه و نیروی شیء ایجاد کننده دارد.
 • نفوذپذیر:این نوع زخم ممکن است در اثر هر جسم یا نیرویی که از طریق پوست به اندامهای زیرین یا بافت فشار وارد می کند ایجاد شود.  زخم های نفوذ پذیر می توانند تهدید کننده زندگی باشند ، به خصوص در صورت درگیری ارگان های حیاتی ، رگ های خونی اصلی یا اعصاب ، صدمات جدی ایجاد می شود.
 • زخمهایناشی از شلیک گلوله: این زخم ها با عنوان زخم های نفوذپذیر شناخته می شوند که منحصراً در اثر گلوله های سلاح گرم ایجاد می شوند. زخم های موجود در محل ورودی یک گلوله به صورت منظم ، گرد و کوچکتر از اندازه گلوله هستند. بسته به فاصله ای که گلوله از آن شلیک شده ، زخم های ورودی ممکن است دارای علامت سوختگی یا شکلی خاص در لبه ها و بافت اطراف باشند. اگر گلوله تمام بدن را طی کند ، زخم خروجی ایجاد خواهد شد که شکل نامنظمی خواهد داشت و بزرگتر از زخم ورودی است و معمولاً بیشتر خونریزی می کند.

زخم ها

عوارض

عوارض زخم داخلی:

 • گردش خون ضعیف: در موارد ایسکمی و استاز ، تأمین خون ، اکسیژن و مواد مغذی دچار اختلال می شود. این منجر به مرگ بافت و ایجاد زخم می شود که ممکن است بعداً به زخم های وریدی و شریانی یا گانگرن شناخته شود.

مقالات درمان زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید