دیابت در زنان

دیابت در زنان

دیابت در زنان

شناسایی عوارض دیابت در زنان سخت‌تر می‌باشد و میزان مرگ ومیر دیابتی‌ها در میان زنان به نسبت مردان بیشتر می‌باشد.

نشانه‌های دیابت در زنان

نشانه‌های دیابت در زنان که در میان زنان و مردان یکسان است شامل تشنگی‌های شدید، تکرر ادرار، لاغری شدید، چاقی شدید، تهوع و استفراغ، عفونت‌های مخمری، افسردگی، خارش پوست، عدم درمان زخم های موجود در بدن، کم بینایی و نابینایی، خشکی دهان می‌باشد.

یکی از نشانه‌های دیابت که بیشتر در زنان دیده می‌شود، مشکلات هورمونی و جنسی است که کمتر در مردان مشاهده می‌شود.

دیگر نشانه‌هایی که در میان زنان شایع است، تغییرات رفتاری و تغییرات خلق و خو می‌باشد.

عفونت‌های مجاری ادراری ازمشکلات و عوارض دیابت می‌باشد که بیشتر در زنان مشاهده می‌گردد. عفونت مجاری ادراری با ادرار دردناک و خونی، سوزش و خارش همراه است که اگر درمان نشوند به عفونت‌های کلیوی منجر می‌گردند.

مشکلات هورمونی و عفونتی ناشی از دیابت زنان

این مشکلات عفونتی به صورت عفونت‌های قارچی واژن می‌باشد. افزایش گلوکز سبب فراهم شدن شرایط برای رشد قارچ‌ها می‌شود. زیرا قارچ‌ها با مصرف بیشتر قند سریعتر رشد می‌کنند. عفونت‌های واژن با درد، سوزش و خارش و ترشحات همراه هستند.

دیابت در زنان با ایجاد اختلالات هورمونی سبب افزایش موهای زائد در بدن به ویژه در ناحیه صورت می‌گردد.

سندروم تخمدان چند سیکلی از دیگر عوارض دیابت در میان خانم‌ها می‌باشد که با نشانه‌هایی مانند آکنه، ناباروری، چاقی، اختلالات سیکل‌های ماهیانه و… همراه است.

دیابت در زنان در بارداری

دیابت در زنان موقع بارداری که قبلاً مبتلا به دیابت نبودند، ممکن است رخ دهد. دیابت بارداری سبب می‌شود که سطح گلوکز خون افزایش پیدا کند. این بیماری با آزمایشات خون پس از سه ماهه ی نخست بارداری مشخص می‌شود.

دیابت بارداری سبب بروز مشکلاتی در زنان باردار می‌شود و اگر به خوبی کنترل نشود، حتی روی جنین هم تأثیرگذار است. این مشکل می تواند احتمال زایمان سخت را افزایش دهد.

اکثر بانوان دیابتی زایمان‌های سزارین را تجربه می‌کنند و نوزادانی با افزایش وزن به دنیا می‌آورند. در صورت عدم کنترل دیابت در زنان باردار، ممکن است این بیماری پس از زایمان روی آنها باقی بماند و حتی نوزادان متولد شده درگیر دیابت شوند.

چاقی، سابقه دیابت در خانواده، سابقه تولد نوزادان با وزن بالا، سابقه مرگ جنین بدون مشخص بودن علت مرگ، بارداری در سن بالا از فاکتورهای افزایش دهنده خطر می‌باشند.

در بیشتر موارد داروهای درمان دیابت بارداری ( در صورت عدم درمان با ورزش و رژیم غذایی ) تزریق انسولین است. هرچند که بهتر است زنان باردار با رژیم و ورزش از مصرف انسولین پیشگیری نمایند.

پزشک برای درمان زخم دیابتی در دوران بارداری پانسمان‌های پیشرفته درمان زخم را تجویز می‌کند.

ارتباط دیابت در زنان و یائسگی زنان

زنان در سن یائسگی به علت نوسانات هورمونی با تغییرات سطح قندخون مواجه می‌شوند. بنابراین زنان در سن یائسگی بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار می‌گیرند.

با ابتلا به دیابت در سن یائسگی، مشکلات یائسگی مانند گرگرفتگی و افزایش تعریق تشدید می‌یابد. افسردگی که از عوارض مشترک دیابت و یائسگی می‌باشد، با درگیر شدن همزمان به این دو بیماری، به شدت افزایش می‌یابد.

رتینوپاتی دیابتی چیست ؟

رتینوپاتی دیابتی از عوارض بیماری دیابت می‌باشد. رتینوپاتی شامل انواع مزمن، متوسط، شدید و بسیار شدید می‌باشد.

در این بیماری، رگ‌های شبکیه دچار مشکل می‌شود و سبب آب مروارید و آب سیاه می‌شود. این مشکلات موجب آسیب‌های عصبی چشم و کم بینایی یا نابینایی می‌گردد.

پیشگیری از دیابت در زنان

طبق نتایج و بررسی‌ها، زنانی که ورزش می‌کنند کمتر به دیابت مبتلا می‌شوند. از بهترین حرکات ورزشی مؤثر در درمان دیابت، حرکات تقویت کننده عضلات می‌باشد.

این حرکات شامل پیلاتس، یوگا، وزنه برداری و تمرینات مقاومتی یا استقامتی می‌باشند. ورزش‌هایی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی در پیشگیری از احتمال ابتلا به دیابت نوع 2، تأثیر گذار است.

رژیم غذایی سالم از دیگر فاکتورهای پیشگیری از دیابت در زنان می‌باشد. این رژیم غذایی باید سرشار از میوه جات و سبزیجات باشد. مصرف پروتئین و نشاسته باید در حد اعتدال باشد.

مصرف چربی‌ها و نمک باید در رژیم غذایی پیشگیری از دیابت، به شدت کم باشد. زیرا چربی ها سبب افزایش کلسترول و تری گلیسیرید می شوند که در ابتلا به دیابت نقش دارند.

موارد گفته شده نه تنها در پیشگیری از دیابت، بلکه در درمان بسیاری از عوارض و مشکلات دیابت مانند درمان ناراحتی‌های کلیوی، درمان افسردگی، درمان زخم دیابتی و درمان ریزش مو و… نقش اساسی دارند.

همچنین ببینید: مراقبت پای دیابتی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + شش =