دبریدمان زخم چیست؟ و چه زمانی ضرورت دارد؟

دبریدمان زخم چیست؟

دبریدمان چیست؟

دبریدمان فرآیندی برای از بین بردن بافت مرده از زخم ها است. بافت مرده زخم ممکن است سیاه، خاکستری، زرد، برنزه یا سفید باشد. همچنین ممکن است مواد خارجی نیز روی زخم باشد که نیاز به حذف داشته باشند. پزشک متخصص مراقبت از زخم به شما اطلاع می دهد که آیا بافت مرده باید از زخم شما خارج شود. متخصص زخم قبل از شروع کار درباره ی دبریدمان زخم با شما صحبت خواهد کرد. او در مورد روش های مختلف دبریدمان زخم، مزایای دبریدمان زخم و خطرات احتمالی دبریدمان زخم با شما صحبت خواهد کرد.

دبریدمان زخم چیست؟

چرا باید زخم من دبریدمان شود؟

در صورت حذف بافت مرده یا همان دبریدمان زخم ها می توانند سریع تر بهبود یابند. بافت مرده می تواند باعث جذب باکتری ها شود. و باکتری ها ممکن است منجر به عفونت زخم شوند. همچنین باکتری ها می توانند بوی نامطبوعی ایجاد کنند.

بهبود زخم هایی که بافت مرده دارند، مدت بیشتری طول می کشد. چرا که بافت جدید نمی تواند رشد کند.

بافت مرده می تواند زهکشی چرکی زخم را پنهان کند. این امر می تواند باعث عفونی شدن زخم شود.

عفونت می تواند از بهبود زخم شما جلوگیری کند. همچنین عفونت می تواند بدتر شود و حتی تهدید کننده زندگی باشد. در صورت درگیر شدن پا و ایجاد زخم های پا، عفونت می تواند منجر به قطع عضو شود.

دبریدمان منظم، باعث تمیز نگه داشتن زخم می شود. دبریدمان به رشد بافت جدید در زخم شما کمک کرده و از این رو زخم شما زودتر بهبود می یابد.

مزایای دبریدمان زخم

دبریدمان زخم می تواند:

به رشد بافت سالم کمک کند.

اسکار (جای زخم) را به حداقل برساند.

عوارض جانبی عفونت را کاهش دهد.

در زمان حذف بافت مرده چه چیزی را باید انتظار داشته باشم؟

در صورتی که زخم شما نیاز به دبریدمان داشته باشد، متخصص زخم روند دبریدمان، مزایا و خطرات احتمالی آن را برای شما توضیح می دهد.

در زمان دبریدمان زخم، شما در راحت ترین حالت قرار می گیرید. ممکن است به شما پیشنهاد شود که قبل از دبریدمان زخم به منظور افزایش راحتی از بی حسی موضعی استفاده شود. اگر احساس ناراحتی داشته باشید، متخصص زخم دست نگه می دارد و مشکل را بررسی می نماید.

در طی دبریدمان، بافت مرده چگونه از زخم حذف می شود؟

بهترین نوع دبریدمان به شرایط زیر بستگی دارد:

نوع زخم

سن

وضعیت سلامت کلی

احتمال عوارض جانبی

معمولاً زخم شما به ترکیبی از روش های زیر نیاز دارد. چند روش متفاوت زیر برای جدا کردن بافت مرده از زخم شما وجود دارد. پزشک شما ممکن است از یک یا حتی بیش از یک روش برای از بین بردن بافت مرده در طی دبریدمان استفاده کند:

دبریدمان شارپ: این کار ممکن است هر هفته انجام شود. دبریدمان شارپ زخم را تمیز نگه می دارد. دبریدمان شارپ به زخم شما کمک می کند تا سریع تر بهبود یابد. در طی دبریدمان شارپ بافت مرده با یک ابزار تیز برداشته می شود. سپس زخم پانسمان می شود. این کار برای کمک به کنترل خونریزی انجام می شود. بعضی اوقات ممکن است نیاز باشد، دبریدمان شارپ در اتاق عمل انجام شود.

دبریدمان اتولیتیک: دبریدمان اتولیتیک باعث ایجاد درد نمی شود. در این نوع دبریدمان از پانسمان زخم مرطوب به همراه توانایی بدن در تجزیه بافت مرده استفاده می شود. ممکن است از دبریدمان اتولتیک برای مدت زمان بین جلسات معاینه زخم استفاده شود. در صورت استفاده از دبریدمان اتولیتیک، ممکن است در طول جلسه معاینه پزشک شما مجبور به انجام دبریدمان تهاجمی شارپ نباشد.

دبریدمان آنزیمی: گاهی به به دبریدمان آنزیمی، دبریدمان شیمیایی نیز گفته می شود. در این روش از یک دارو برای تجزیه بافت مرده در زخم شما استفاده می شود. می توان از دبریدمان آنزیمی به همراه دبریدمان شارپ استفاده کرد.

دبریدمان مکانیکی: در دبریدمان مکانیکی از گرداب، شستشوی زخم یا پانسمان سالین مرطوب و خشک برای از بین بردن بافت مرده استفاده می شود. دبریدمان مکانیکی می تواند به بافت سالم و جدید نیز آسیب برساند، به همین علت کارایی زیادی ندارد.

دبریدمان یا از بین بردن بافت مرده از زخم شما، روند بهبود زخم را تسریع می کند. ممکن است دبریدمان کمی ناراحتی ایجاد کند. اما به طور کلی قابل تحمل است. اگر هنگام برداشتن بافت مرده ، احساس درد یا ناراحتی دارید، به پزشک خود بگویید. او برای راحتی بیشتر شما اقداماتی را انجام می دهد.

ریکاوری و بهبود بعد از جراحی دبریدمان

به طور کلی، بهبود و ریکاوری بعد از جراحی دبریدمان 6 تا 12 هفته طول می کشد.

بهبود کامل به شدت، اندازه و محل قرارگیری زخم و همچنین به روش دبریدمان بستگی دارد.

پزشک شما مشخص خواهد کرد که چه زمان می توانید به محل کار خود بازگردید. اگر شغل شما فیزیکی است یا منطقه آسیب دیده را درگیر می کند، حتما به پزشک خود بگویید.

مراقبت مناسب از زخم برای بهبود صحیح آن ضروری است. شما هم چنین باید:

غذای سالم بخورید. بدن شما برای بهبود به مواد مغذی کافی احتیاج دارد.

از کشیدن سیگار خودداری کنید. سیگار کشیدن، رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به زخم شما را دشوار می کند. این امر باعث کاهش سرعت بهبود می شود. ترک سیگار می تواند دشوار باشد، اما پزشک می تواند در ایجاد برنامه ترک سیگار به شما کمک کند.

به جلسات معاینه پیگیری بروید. پزشک باید زخم شما را معاینه کند و اطمینان حاصل کند که زخم در حال بهبود است.

چه موقع باید با متخصص زخم تماس بگیرید؟

در صورت هر کدام از موارد زیر با متخصص زخم خود تماس گرفته و یا به کلینیک زخم مراجعه نمایید:

درد کنترل نشده

خونریزی که متوقف نمی شود

احساس سوزش شدید در زخم

هر گونه علائم عفونت

Source: www.healogics.com, www.healthline.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.