درمان زخم بستر ، علائم ، پیشگیری و درمان زخم بستر

زخم بستر چیست، علل، علائم، پیشگیری و درمان

زخم بستر نوعی آسیب به بافت پوست و بافت زیرین آن است که علت آن فشار طولانی مدت به پوست است. زخم‌های بستر اکثراً بر روی پوست مناطق استخوانی موجود بر روی بدن نظیر پاشنه پا، مچ پا، باسن و دنبالچه به وجود می‌آیند.
معمولاً افرادی که به علت شرایط پزشکی‌شان امکان جابه‌جایی و تغییر مکان نداشته و در بیشتر اوقات بر روی تخت یا صندلی هستند، در معرض ابتلا به زخم بستر هستند. با تریتا همراه باشید تا در رابطه با این نوع زخم توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. همچنین روش‌های پیشگیری و درمان زخم بستر را خواهیم گفت.

راهنمای فهرست مطالب

1. علائم 2. سطح بندی 3. درمان 4. پیشگیری 5. تشخیص

 

علائم و نشانه‌های زخم بستر

اشخاصی که مبتلا به زخم بستر (bedsore) می‌شوند، خودشان از وجود این زخم‌ها مطلع نبوده و این زخم‌ها معمولاً توسط نزدیکان آن‌ها دیده می‌شود.
زخم بستر بوی نامطبوع یا ترشحات زرد، قهوه‌ای یا خاکستری دارد. زخم‌های بستر می‌توانند بسیار دردناک باشند اما ممکن است فرد مبتلا به نوع زخم، در ابتدا دردی را احساس نکند. علت این مشکل به خاطر آن است که ممکن است عصب‌ها توانایی انتقال درد را نداشته باشند.

چه افرادی در معرض زخم بستر هستند؟

افراد مختلفی با توجه به شرایطی که دارند، در معرض زخم بستر هستند. به عنوان مثال نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده و در دستگاه‌های بیمارستانی قرار می‌گیرند، در معرض زخم بستر هستند.
از سوی دیگر افرادی که دچار آسیب نخاعی هستند نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوند. دسته دیگری از افراد که در معرض این خطر هستند، کسانی‌اند که بستری بوده و امکان تغییر موقعیت در بستر را ندارند.
نکته دیگر این است که زخم‌های بستر ممکن است به خاطر آسیب‌های اصطکاکی به پوست به دلیل کشیده شدن فرد روی یک سطح به وجود بیاید.
پوست این دسته از افراد درصورتی‌که به صورت طولانی مدت در معرض چسب، ادرار و یا مدفوع باشند آسیب می‌بیند، در نتیجه لازم است تا پوست این دسته از افراد به صورت مداوم مورد بررسی قرار بگیرد.

سطح بندی زخم بستر

زخم‌های بستر پس از پدیدار شدن، با توجه به نوع و میزان پیشرفت آن به چند دسته تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هستند:

زخم بستر سطح 1

این زخم شامل قرمز ایجاد شده بر روی پوست است که به خاطر بودن در یک وضعیت ثابت پدیدار می‌شود. در افراد با پوست تیره، پوست ممکن است این زخم به رنگ بنفش باشد.

زخم بستر سطح 2

این دسته از زخم‌ها، زخم‌های کم‌عمقی هستند که به صورت جزئی پوست را درگیر کرده و در اکثر اوقات به علت اصطکاک پوست با سطوح مختلف ایجاد می‌شوند.

زخم بستر سطح 3

این دسته از زخم‌ها عمق بیشتری داشته و از تمام لایه‌های پوست عبور کرده و شامل بافت چربی زیر پوست نیز می‌شود و آن را در بر می‌گیرد.

زخم بستر سطح 4

 این زخم عمق بسیار زیادی داشته و از پوست رد می‌شود. این سطح از زخم‌ها به عضله، تاندون، رباط یا استخوان نیز رسیده و حتی این امکان را دارد تا عصب‌ها و رگ‌های خونی را نیز با مشکل مواجه کند.

درمان زخم بستر

روش درمان زخم‌های بستر شامل چندین مرحله مختلف است که باید به آن توجه داشته باشید. از مهم‌ترین کارهایی که می‌توان برای درمان زخم بستر انجام داد می‌توان به مواردی چون کاهش فشار موجود بر روی پوست آسیب دیده، مراقبت از زخم بستر ایجاد شده، کنترل درد بیمار، جلوگیری از عفونت زخم و داشتن تغذیه مناسب اشاره کرد.
به‌منظور درمان زخم بستر لازم است تا تیم درمانی از افراد متخصص در حوزه‌های مختلف تشکیل شود. این تیم شامل افراد زیر می‌شود:

تیم درمانی برای درمان زخم بستر
تیم درمانی برای درمان زخم بستر
  • پزشک عمومی برای نظارت بر برنامه درمان
  • پزشک یا پرستار متخصص در مراقبت از زخم
  • پرستاران یا دستیارهای پزشکی که مراقبت زخم و مدیریت آن را آموزش دیده‌اند
  • مددکار اجتماعی که به بیمار و خانواده او کمک می‌کند و اگر روند درمان زخم طولانی باشد، از نظر روانی به بیمار و خانواده او کمک می‌کند.
  • فیزیوتراپیست برای کمک به بهبود حرکت
  • متخصص تغذیه که به تغذیه نظارت کرده و رژیم غذایی مناسب را پیشنهاد می‌دهد
  • پزشک با تخصص مشکلات پوستی
  • جراح مغز و اعصاب، جراح ارتوپد یا جراح پلاستیک

روش‌های درمان زخم بستر

به منظور درمان زخم بستر لازم است تا کارهای مختلفی را انجام دهید. اگر بخواهیم در مورد این کارها توضیحاتی را بیان کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش‌های درمان زخم بستر
روش‌های درمان زخم بستر

1. کاهش فشار

اولین گام برای درمان زخم بستر، کاهش دادن فشار و اصطکاکی است که علت ایجاد زخم است. به منظور کاهش فشار لازم است تا کارهای زیر را انجام دهید:

تغییر مکان

اگر فرد دچار زخم بستر است، باید به منظور کاهش فشار موقعیت بیمار را به صورت مدام تغییر داد.

استفاده از سطوح نرم و حمایتی

استفاده از سطوح نرم و حمایتی نظیر تشک، تخت و کوسن‌های مخصوص باعث می‌شود تا پوست آسیب‌دیده دچار مشکل نشود و شاهد بهبود زخم باشیم.

2. تمیز کردن و استفاده از پانسمان زخم

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم برای بهبود و درمان زخم بستر ، تمیز کردن و پانسمان مدام زخم است. برای انجام این کار لازم است تا گام‌های زیر را طی کنید

تمیز کردن زخم

در صورتی که پوست آسیب‌دیده شسته نشده باشد، باید پوست را با یک پاک کننده ملایم شسته و سپس آن را با پد خشک کنید. هر باری که پانسمان زخم بستر را تعویض می‌کنید، لازم است تا زخم را با آب یا محلول آب نمک (سالین) بشویید و آن را تمیز کنید

3. استفاده از پانسمان مناسب

استفاده از پانسمان مناسب زخم، باعث مرطوب نگه داشتن زخم شده و سرعت بهبود زخم را افزایش می‌دهد. نکته مهم این است که پانسمان سد و مانعی در برابر عفونت بوده و به بهبود وضعیت پوست اطراف زخم کمک می‌کند.
شرکت تریتا به عنوان یکی از برندهای فعال در زمینه تولید پانسمان‌های پیشرفته، اقدام به تولید پانسمان‌های مخصوص زخم بستر کرده است. شما می‌توانید از این پانسمان‌ها استفاده کرده و روند درمان زخم بستر را سرعت ببخشید. بدین منظور می‌توانید پانسمان‌های پیشرفته درمان زخم را بررسی کنید. همچنین مشاوران ما در تریتا آماده‌ی پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان در این مورد هستند.

حذف بافت آسیب‌دیده

به منظور بهبود زخم، باید بافت آسیب دیده، مرده یا عفونی تمیز بشود. دبریدمان در واقع فرآیندی است که در آن شاهد حذف بافت آسیب دیده هستیم. دبریدمان را می‌توان به شیوه‌های مختلفی انجام داد که از مهم‌ترین آن می‌توان به تمیز کردن زخم با فشار آب و یا برداشتن بافت آسیب‌دیده از طریق جراحی اشاره کرد.

استفاده از دارو برای کنترل درد

 داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم  تأثیر بسیار زیادی بر کاهش درد زخم بستر خواهند داشت. مسکن‌ها می‌توانند قبل یا بعد از تغییر مکان برای کاهش درد مفید باشند. در صورتی که زخم عفونت کرده، می‌توان از آنتی بیوتیک ها برای درمان آن استفاده کرد.

3. رژیم سالم

داشتن یک تغذیه مناسب و سالم باعث افزایش سرعت روند بهبود زخم بستر خواهد شد.

وکیوم تراپی

یکی از روش‌های درمان زخم بستر وکیوم تراپی است. در این روش درمانی از یک دستگاه برای پاک کردن زخم با استفاده از مکش بهره می‌برند.

عمل جراحی

در صورتی که زخم بستر بسیار بزرگ باشد و یا فرآیندهای گفته‌شده باعث بهبود آن نشود، لازم است تا زخم عمل جراحی بشود. روش‌های مختلفی برای درمان زخم بستر با عمل جراحی وجود دارد که با توجه به نوع و سطح زخم ممکن است این روش‌ها متفاوت باشند.

پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از ایجاد زخم بستر، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید. به منظور پیشگیری از به وجود آمدن زخم بستر تغییر موقعیت شخص به صورت منظم و استفاده از تجهیزاتی مثل تشک‌های ویژه و کوسن‌های مخصوص می‌تواند بهترین روش برای پیشگیری از به وجود آمدن زخم بستر باشد.

روش‌های مدیریت و مراقبت از زخم بستر

عدم تحرک، تغذیه ناکافی، مصرف کم مایعات، بی اختیاری ادرار یا مدفوع و… مواردی هستند که مربوط به این بیماری می‌شوند و باید این مشکلات تحت نظر متخصص معالجه شوند. به منظور مدیریت و مراقبت از زخم بستر لازم است تا به نکات مهمی توجه کنید.
عواملی نظیر کنترل فشار واردشده بر پوست، مدیریت اتاق و دمای بدن بیمار به صورت منظم، تنظیم تعادل رطوبت پوست بیمار، بررسی وضعیت خوابیدن و نشستن بیمار و تصحیح آن، تغییر مداوم وضعیت بیمار و… از عوامل بسیار مهمی هستند که به منظور جلوگیری و مراقبت از زخم بستر لازم است تا این موارد را رعایت کنید.

روش تشخیص زخم بستر

به منظور تشخیص زخم بستر باید این موضوع را بدانید که یکی از علائم اولیه این مشکل مشاهده ناحیه‌ای در پوست است که رنگ آن مایل به قرمز شده و یا تغییر رنگ داده و در حال تیره شدن است. لمس کردن این ناحیه ممکن است باعث شود که احساس سوزش کنید.
اگر به مدت 10 تا 30 دقیقه فشار از ناحیه قرمز شده برداشته شود و رنگ پوست به حالت عادی خود باز گردد، این مسئله نشان می‌دهد که بیمار در وضعیت نرمالی قرار دارد و نیازی نیست تا در این زمینه نگرانی داشته باشد. در غیر این صورت اگر این اتفاق نیفتاد باید به دنبال علائم دیگری باشید.
شما می‌توانید با انگشت روی قسمت قرمز، یا تغییر رنگ داده فشار وارد کنید. با این فشار، منطقه تغییر رنگ داده باید سفید شود. سپس در صورتی که فشار را برداشته و ناحیه پس از چند ثانیه به رنگ قرمز، صورتی یا تیره بازگردد، این نشان دهنده جریان خون خوب است. اگر ناحیه همچنان سفید باقی بماند، جریان خون مختل شده و آن ناحیه آسیب‌دیده است.
پس از آن که زخم بستر را تشخیص دادید، لازم است تا برای تشخیص کامل سطح این زخم و درمان آن به سراغ پزشک متخصص رفته و از او کمک بخواهید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به زخم بستر انداختیم و در رابطه با علل ایجاد این زخم، علائم آن، روش‌های پیشگیری و شیوه درمان آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دادیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا دید بسیار خوبی در مورد این زخم به‌دست آورده و بتوانید در صورت بروز این مشکل، برای حل آن اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.