کنترل خونریزی خارجی | انواع بند آورنده خونریزی

کنترل خونریزی خارجی | خونریزی سیاهرگی | خونریزی مویرگی

کنترل خونریزی خارجی

زمانی که در اثر یک سانحه تصادف ، ضربه و یا بریدگی یکی از رگها پاره می شود و خون به خارج از بدن ریخته و قابل مشاهده باشد آن را خونریزی خارجی می گویند که شامل انواع مختلفی می باشد. که ما امروز در این مقاله به بررسی کنترل خونریزی خارجی و اقدامات اولیه برای درمان زخم می پردازیم .

انواع خونریزی خارجی

خونریزی سرخرگی ( شریانی )

در این نوع خونریزی سرخرگی خون با فوران خارج می شود و رنگ آن قرمز روشن است و نوع خونریزی شدید می باشد و متوقف کردن این نوع خونریزی یا لخته خون به سختی انجام می شود و حتی اگر سرخرگ قطع شود در عرض چند دقیقه بیمار فوت می کند .

خونریزی سیاهرگی ( وریدی )

در خونریزی سیاهرگی خون به آرامی به بیرون می ریزد و به رنگ قرمز تیره است و سیاهرگ ها خون را با فشار کمتر به سمت قلب انتقال می دهند ولی بعد از یک مدت ممکن خونریزی شدت پیدا کند ولی بیشتر این نوع خونریزی ثابت است . پس برای کنترل خونریزی خارجی باید به این نوع خونریزی ها  دقت کنیم .

خونریزی مویرگی

در خونریزی مویرگی چون مویرگها ظریف هستند خونریزی آنها جریان کندی دارد و این خونریزی می تواند به علت زخم یا خراش کوچک پیش بیاید و رنگ خون قرمز و روشن تر از رنگ خون سرخرگ می باشد و در این نوع خونریزی ممکن است ایجاد عفونت بافتی به وجود آید و بیشتر جراحی ها به همراه خونریزی مویرگی می باشد .

اقدامات اولیه برای کنترل خونریزی خارجی

  • فشار مستقیم

یکی از روش های کنترل خونریزی خارجی از طریق فشار مستقیم بر روی موضع می باشد که حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باید با دست محل خونریزی را فشار دهید تا خونریزی قطع شود و بعد یک باند محکمی بر روی سطح زخم بپیچید و پانسمان فشاری ایجاد کنید و پانسمان فشاری باعث می شود که فشار کافی به زخم بیاید و خونریزی کنترل شود که شما می توانید از پانسمان های شرکت تریتا در این زمینه استفاده کنید . در زمان پانسمان فشاری شما باید مرتب نبض بیمار را چک کنید و اگر نبض بیمار را احساس نمی کنید فشار را کمی کمتر کنید تا جریان خون برقرار شود .

  • فشار بر نقاط فشار

در بعضی مواقع فشار مستقیم ممکن است جواب ندهد و خونریزی آن قدر شدید باشد که قابل کنترل نباشد به همین دلیل از روش فشار بر روی سرخرگ اصلی که از روی استخوان عبور می کند ( نقاط فشار ) فشار را وارد می کنیم تا خونریزی قطع شود و این عمل بیشتر از ده دقیقه نباید طول بکشد . پس یکی از راه های کنترل خونریزی خارجی فشار بر نقاط فشار یا سرخرگ اصلی می باشد .

  • بالا نگه داشتن عضو

بالا نگه داشتن عضو بیشتر برای دست یا ساق پا می باشد که باید بالاتر از سطح قلب عضو را قرار داد و به علت نیروی جاذبه به فشار خونریزی کمتر می شود .

  • بستن تورنیکه

یکی دیگر از روش های کنترل خونریزی خارجی بستن تورنیکه است که اگر هیچ کدام از مراحل قبلی جواب ندهد از بستن تورنیکه استفاده می کنیم . تورنیکه را گرو و شریان بند را رگ بند می گویند و باید پارچه یا دستمالی به عرض ۵ سانتیمتر را بالاتر از محل خونریزی ببندیم طوری که خونریزی قطع شود و بیمار را به بیمارستان منتقل کنیم . این روش بیشتر برای دست و پاها کاربرد دارد .

  • شوک در خونریزی خارجی

معمولا افرادی که خونریزی خارجی دارند چون خون زیادی از دست می دهند دچار شوک می شوند و از جمله نشانه های شوک ضربان قلب سریع ، پوست سرد و عرق کرده ، مضطرب ، سطح هوشیاری پایین و پرخاشگر می باشد که قبل از بروز هر گونه شوک شما باید درمان زخم را شروع کنید.

خرید پودر بندآورنده سریع خونریزی

خونریزی خارجی خطرناک چه نوع خونریزی است ؟

کاهش زیاد خون برای بیمار بسیار خطرناک می باشد . اگر کاهش خون بین ۲۵ تا ۴۰ درصد باشد بسیار خطرناک می شود و کاهش یک لیتر خون بیمار را در وضعیت خطرناکی قرار خواهد داد که تشخیص و درمان اقدامات اولیه برای کنترل خونریزی خارجی خطرناک بسیار مهم می باشد .

سخن پایانی

کنترل خونریزی خارجی معمولا یا از سرخرگ یا سیاهرگ می باشد که تمام سیستم های بدن مانند مغز و سلولهای عصبی و کلیه را حساس می کند و باید اقدامات اولیه را برای درمان و کنترل خونریزی انجام داد . شما در این زمینه می توانید با شرکت تریتا ارتباط و از محصولات زخم برای خونریزی خارجی اطلاع حاصل کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *