کشت زخم باکتریایی چیست ؟

کشت زخم باکتریایی

کشت زخم باکتریایی ، آزمایشی است که بر روی زخم انجام می‌گیرد تا عفونت و باکتری‌های خطرناک موجود در زخم شناسایی گردد.

کشت زخم باکتریایی

این آزمایش ، باکتری‌های موجود در زخم ، که می‌تواند سبب بیماری شود را تشخیص می‌دهد. زخم‌هایی که ظاهراً خطرناک می‌باشند ، پزشک برای درمان زخم ، بیمار را ملزم به انجام این آزمایش می‌کند. این آزمایش باکتری‌هایی که در زخم وجود دارند را بررسی کرده و آنهایی را که می‌توانند ، مسبب بیماری‌های عفونی و سایر بیماری‌ها شود را شناسایی می‌کند.

در برخی زخم‌ها مانند گاز گرفتن حیوانات ، ممکن است میکروارگانیسم های بیماری زا وجود داشته باشد. در بررسی نمونه‌ای که از عفونت زخم گرفته شده ، تمام باکتری‌های موجود بررسی تا در صورت خطرناک بودن و بیماری‌زا بودن آنها ، درمان ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شود.

چه زخم‌هایی نیاز به انجام آزمایش دارند ؟

با دستور پزشک ممکن است زخم گزیدگی حشرات ، زخم‌های سوختگی ، زخم‌های بریدگی و خراشیدگی ، زخم پای دیابتی ، زخم‌های گاز گرفتگی و …. نیاز به انجام آزمایش کشت زخم باکتریایی داشته باشند.

در این آزمایش مقداری از مایع زخم را به عنوان نمونه برداشته و نمونه را در یک فضای کشت مغذی ، کشت داده و در صورت رشد باکتری‌ها در این فضا ، شرایط برای بررسی بیشتر ایجاد می‌شود.

در درمان زخم دیابتی و درمان زخم بستر یکی از آزمایش‌های مهم و لازم که پزشک تجویز می‌نماید ، این آزمایش می‌باشد.

علائم عفونی شدن زخم

نشانه‌هایی مانند تب ، اریتم ، قرمزی ، تورم و التهاب ، دردهای شدید و وجود ترشحات عفونی می‌تواند نشان دهنده عفونت زخم باشد. اما بروز چنین نشانه‌هایی به تنهایی به معنای عفونت زخم نمی‌باشد و فقط می‌تواند فرد را ملزم به مراجعه به پزشک و انجام آزمایش کشت زخم باکتریایی ( در صورت صلاح دید پزشک ) کند.

در کنار این نشانه‌ها ، موارد دیگری مانند کم اشتهایی ، بی حالی و ضعف ، بوی نامطبوع زخم و کاهش کنترل قند خون در افراد دیابتی ممکن است از علائم عفونی بودن زخم‌ها باشد.

انواع کشت زخم

کشت زخم باکتریایی ، انواع گوناگونی دارد.

کشت زخم باکتریایی

کشت سوآب

کشت سوآب یک کشت باکتریایی غیر تهاجمی می‌باشد که باکتری‌های عفونی را تشخیص داده و به درمان آنتی‌بیوتیکی کمک می‌نماید. سوآب سطحی ارگانیسم‌های کلونیز شده را مشخص می‌کند و در شناسایی باکتری‌های موجود در عمق پوست ناتوان است. این تست قیمت مناسبی دارد.

بیوپسی بافت عمیق

این نوع کشت یک آزمایش اصولی، دقیق و تهاجمی برای شناسایی عامل عفونت است. بیوپسی باید توسط اپراتورهای حرفه ای و مسلط به انجام این نوع کشت ، انجام شود. در این نوع کشت از لایه‌های عمیق پوست با ابزاری خاص نمونه برداری می‌کنند.

پس از انجام نمونه برداری برای درمان زخم نمونه برداری ، ممکن است اقدام به زدن بخیه کنند. این تست گران قیمت می‌باشد و در هر نوع آزمایشگاهی انجام نمی‌شود.

کشت سوزنی

کشت سوزنی یک کشت زخم باکتریایی کم تهاجمی می‌باشد و بیشتر در زخم‌های سوراخ‌شدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه گیری در این روش با استفاده از یک سوزن مخصوص و فرآیندی ویژه ، مایع درون زخم برداشته می‌شود.

شرایط انجام آزمایش کشت

با وسایل استریل شده مخصوص نمونه را بسته به نوع کشت ، جمع آوری می‌کنند. نمونه را در لوله‌های مخصوص کشت قرار می‌دهند. ممکن است با توجه به دردناک بودن نمونه برداری ، بی حسی موضعی انجام گردد. نمونه را در محفظه کشت قرار می‌دهند. این محفظه فضایی مناسب برای رشد باکتری ها ، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌باشد.

بین 24 تا 48 ساعت زمان برای رشد باکتری‌ها لازم است. البته قارچ‌ها به زمان بیشتری برای رشد احتیاج دارند. در مورد ویروس‌ها این زمان ممکن است تا چندین هفته طولانی شود.

پس از رشد باکتری‌ها ، قارچ‌ها و ویروس‌ها به میزان کافی ، آزمایشات لازم روی آنها انجام می‌شود.

نتایج کشت زخم باکتریایی

نتایج آزمایش به دو صورت عادی ( منفی ) و غیرعادی ( مثبت ) بیان می‌شود.

نتیجه منفی نشان دهنده این است که هیچگونه ارگانیسمی رشد نکرده و باکتری‌ها و میکروب‌های مضری یافت نشده است.

نتیجه مثبت نشان دهنده این است که ارگانیسم‌هایی رشد کرده‌اند و باکتری، میکروب یا ویروس در نمونه وجود داشته است.

با مشخص شدن نتیجه کشت زخم باکتریایی و نوع باکتری‌های موجود ، پزشک اقدام به تجویز آنتی‌بیوتیک مربوط  و سایر داروهای لازم برای درمان زخم عفونی و باکتریایی می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − نه =