نقش تغذیه در بهبود زخم

تغذیه در بهبود زخم

تغذیه در بهبود زخم


تغذیه در بهبود زخم

بهبود زخم یکی از عواملی است که نیاز به گذران طول دوره درمان دارد. عوامل مختلفی می توانند در بهبود زخم موثر باشند که در این بین می توان نقش تغذیه را پررنگ تر از دیگر عوامل دانست. در واقع تغذیه می تواند مواد مورد نیاز بافت های آسیب دیده را سریع تر تامین کند و در این راستا به بهبود زخم بیانجامد.

برای این منظور باید بدانید که از چه نوع موادی برای تغذیه استفاده کنید تا روند بهبود در زخم های شما سریعتر قابل مشاهده باشد. مواد غذایی متفاوتی می تواند برای این منظور استفاده شود. در واقع موادی که حاوی منابع کالری ، پروتئین، همراه با ویتامین های A و C هستند می توانند نقش مهمی در بهبود زخم ها بر عهده داشته باشند.

نقش تغذیه در بهبود زخم

نقش مهم تغذیه در بهبود زخم

همانطور که می دانیم تغذیه در بهبود زخم و برگرداندن قوای جسمی فرد می تواند تاثیرات بسزایی را داشته باشد. طبق تحقیقات گسترده ای که بر روی انواع مواد مغذی مورد نیاز بدن انجام شده است می توان گفت که پروتئین، کالری و ویتامین های مشخصی می توانند روند بهبود زخم را سریع تر کنند.

برای اینکه بتوانید به فعالیت بپردازید، همچنین برای تامین سوخت و ساز های بدن استفاده از کالری و پروتئین اولین گزینه ای است که بدن شما به آن نیاز دارد. در غیر این صورت انرژی کافی برای انجام هیچ گونه فعالیت بدنی را نخواهید داشت.

پروتئین می تواند مهمترین منبع برای ترمیم و بهبود زخم ها باشد. از طریق این ماده ساخت، نگهداری و ترمیم بافت های آسیب دیده به راحتی امکان پذیر است. ویتامین ها را نیز می توان دسته ای دیگر از مواد مغذی دانست که باید حتما در رژیم های غذایی شما وجود داشته باشند.

این مواد می توانند در تولید بافت های جدید برای بهبود زخم بسیار موثر باشند. همچنین وظیفه حفاظت از این بافت ها را نیز برعهده دارند. به همین دلیل این مواد می تواند به افزایش ایمنی بدن کمک کنند تا از این طریق بهبود زخم ها بتواند در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

برای افزایش کالری، پروتئین و ویتامین ها از چه رژیم غذایی استفاده کنیم؟

برای افزایش ایمنی و سوخت و ساز بدن نیاز است که مواد مختلفی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هر چقدر ارزش غذایی که در رژیم خود دارید بیشتر باشد از این طریق سلامتی شما می تواند بیشتر تضمین شود. برای این منظور باید بدانید در چه غذایی چه نوع موادی وجود دارد تا آن را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید و از این طریق بتوانید به بالا بردن سیستم ایمنی خود کمک کنید. در زیر نمونه ای از این مواد پرمصرف و مفید را برای شما ذکر می کنیم.

 • تغذیه در بهبود زخم، پروتئین ها از اولین و اساسی ترین موادی هستند که باید در حین ایجاد زخم مصرف کنید. این مواد به سرعت بافت های تخریب شده را بازسازی می کنند و در افزایش گلبول های سفید برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن نقش بسیار زیادی دارند.
 • تغذیه در بهبود زخم، مصرف سبزیجات را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید. همانطور که می دانیم سبزیجات دارای انواع ویتامین های مورد نیاز برای بدن است و می تواند در روند بهبود زخم ماده ای بسیار مفید باشد. ویتامین K را می توان ماده ای بسیار تاثیر گذار در انعقاد خون دانست.

برای اینکه بتوانید از ایجاد خونریزی در زخم ها جلوگیری کنید و در ترمیم آنها به سلول های بدن خود کمک کنید حتما از سبزیجات برای این منظور استفاده کنید. سبزیجات با توجه به سبز بودن خود دارای ویتامین K فراوانی هستند که به عنوان منبع مهمی در انعقاد خون در زخم ها و بهبود آنها موثر است.

 • تغذیه در بهبود زخم، مصرف میوه ها را در سبد روزانه خود فراموش نکنید. هر نوع میوه ای حاوی ویتامین های خاصی است که می تواند در ایجاد بافت های جدید به بدن کمک کند. از آنجایی که در زمان ایجاد زخم بافت های بدن دچار آسیب می شوند، برای بهبود زخم سیستم ایمنی بدن شروع به ترمیم این زخم ها می کند.

در صورتی که بدن شما دارای کمبود ویتامین ها و مواد مغذی باشد عملیات ترمیم و بهبود زخم می تواند به مدت طولانی تری انجام شود. به همین دلیل ممکن است در اثر التیام نیافتن سریع زخم انواع میکروب ها و عفونت ها به بدن شما وارد شود. به همین دلیل مصرف میوه می تواند سطح ایمنی بدن شما را در حد بالایی قرار دهد.

 • تغذیه در بهبود زخم، کالری هایی که در اسید های چرب امگا3 وجود دارد می تواند ترمیم زخم را به راحتی انجام دهد. این مواد بیشتر در غذاهای دریایی و در برخی از دانه ها مانند تخم کتان موجود است.

منابعی که می توانند پروتئین مورد نیاز بدن برای بهبود زخم را تامین کنند چیست؟

پروتئین های بی شک نقش بسیار مهمی برای ترمیم زخم ها بر عهده دارند. این مواد به طور کلی در بسیاری از غذاهای که مصرف می کنیم وجود دارد. در زیر به نمونه ای از این رژیم های غذایی حاوی پروتئین اشاره خواهیم کرد.

 • تغذیه در بهبود زخم، استفاده از غلات سبوس دار می تواند حاوی پروتئین های مورد نیاز برای بدن باشد تا از این طریق ترمیم و بهبود زخم ایجاد شود. می توانید روزانه 5 وعد از غلات پخته شده در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین دانه های مختلف از جمله جوانه گندم، دانه ماش و از این دست حبوبات می تواند منبع مفیدی از پروتئین باشند.
 • تغذیه در بهبود زخم، مصرف گوشت، مرغ و ماهی می تواند یکی دیگر از منابعی باشد که پروتئین های مورد نیاز بدن را تامین می کند. سعی کنید از این مواد در سبد هفتگی خود حتما استفاده کنید.
 • تغذیه در بهبود زخم، لبنیات را می توان منبع بسیار مفید دیگر در تامین پروتئین های مورد نیاز بدن دانست. از طریق پروتئین موجود در لبنیات بهبود زخم خود را می توانید مشاهده کنید.
 • تغذیه در بهبود زخم، با مصرف روزانه چند سفیده تخم مرغ می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. تخم مرغ می تواند پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کند و از این طریق زمانی که شما دچار زخمی در بدن خود شدید در سریعترین زمان برای بهبود زخم مورد نظر اقدام کند.

نقش تغذیه در بهبود زخم

نقش ویتامین A در بهبود زخم

 • ویتامین A را می توان یکی از ویتامینهای بسیار مهم دانست که در بهبود زخم موثر است. در واقع این نوع ویتامین در اکثر داروهای مربوط به کاهش التهاب و ترمیم آسیب دیدگی های بافت پوست مورد استفاده قرار می گیرد. زخم هایی که به صورت باز در بدن افراد ایجاد شده است با این ویتامین درمان می شود.
 • ویتامین A می تواند کلاژن سازی پوست را بالا ببرد و در ایجاد جوانسازی پوست بعد از ترمیم زخم ها نیز کمک کند. می توانید با مصرف روزانه 1 فلفل دلمه ای قرمز در تامین این ویتامین بسیار مفید در بدن خود نقش مهمی داشته باشید.
 • تغذیه در بهبود زخم، همچنین مواد غذای مانند جگر گاو، سیب زمینی، بستنی، کدو حلوایی، هویج و مصرف برخی از مکمل های غذایی حاوی ویتامین A ، می تواند تولید این ماده را در بدن شما افزایش دهد.
 • تغذیه در بهبود زخم، در واقع برای بهبود زخم باید قبل از ایجاد آن رژیم غذایی سالم را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا از این طریق سیستم ایمنی بدن شما بتواند افزایش پیدا کند تا در صورت بروز زخم و یا آسیب ها و جراحاتی حادتر به شما کمک کند تا در زمان کمتری بهبودی برای شما حاصل شود.

Source: www.eatright.org, www.todaysdietitian.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − پانزده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.