تجهیزات کمک‌های اولیه

جعبه کمک های اولیه

تجهیزات کمک‌های اولیه شامل داروها، پدهای الکلی، پنس‌ها و قیچی، محصولات زخم ، تب سنج و سرنگ و محلول‌های ضدعفونی و… است.

کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه شامل اقدامات اولیه برای درمان فرد آسیب دیده یا بیمار در شرایط اضطراری است. فردی که این اقدامات را انجام می‌دهد امدادگر می‌گویند.

داشتن کیف کمک‌های اولیه برای استفاده در هر مکانی ضروری می‌باشد. این کیف باید شامل تجهیزاتی شامل محصولات زخم و کیسه آب یا یخ، تب سنج، قیچی، سرنگ و پنس و … باشد.

تجهیزات کمک‌های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه، جعبه یا کیفی می‌باشد که تمام تجهیزات لازم برای درمان افراد مجروح و بیمار در صورت لزوم و مواقع حادثه را دارد.

جعبه کمک‌های اولیه از ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز هر خانه‌ای می باشد. جعبه کمک‌های اولیه کمک می‌کند که در صورت بروز حوادث و مشکلات ناگوار تا رسیدن نیروهای امدادی و اورژانسی اقداماتی جهت بهبودی فرد انجام گیرد.

محتویات جعبه کمک‌های اولیه با توجه به مکانی که قرار است استفاده شود، می تواند متفاوت باشد. اگر قصد آماده کردن یک جعبه کمک‌های اولیه را دارید باید وسایل زیر را در آن قرار دهید.

دستکش یکبار مصرف

پوشیدن دستکش یکبار مصرف هنگام اقدامات درمانی سبب جلوگیری از انتقال عفونت می‌شود. بنابراین چند جفت دستکش یکبار مصرف در جعبه کمک‌های اولیه قرار دهید.

قیچی و پنس

از دیگر تجهیزات کمک‌های اولیه قیچی می‌باشد. قیچی برای برش پانسمان‌ها، برش بسته‌بندی محصولات زخم و سایر موارد می‌تواند به کار بیاید. پس وجود آن در جعبه کمک‌های اولیه ضرورت داد.

اگر جسم خارجی در بدن شخص وجود داشته باشد باید با استفاده از پنس ضدعفونی شده، اقدام به خروج جسم خارجی کنید.

تب سنج

این وسیله برای اندازه گیری درجه حرارت بدن فرد آسیب دیده یا بیمار ضروری است تا در صورت بالا بودن درجه حرارت فرد با دادن تب برها، تب بیمار کنترل شود.

داروهای ضروری

با توجه به مکانی که قرار است کیف مورد استفاده قرار بگیرد وجود یک سری داروها الزامی می‌باشد. داروهایی مانند نیتروگلیسیرین ( قرص زیر زبانی ) و مسکن‌ها و…

گاه برای امداد رسانی به فردی که دچار علائم حمله ی قلبی می‌باشد تا رسیدن اورژانس یا رساندن فرد به مراکز درمانی، به فرد قرص زیر زبانی داده می‌شود. البته از قبل با فشارسنج فشار بیمار را اندازه می‌گیرند. یا افرادی که دچار درد‌های شدید می‌باشند از قرص مسکن استفاده می‌کنند.

داروهای دیگر شامل هیوسین، آسپیرین، سرماخوردگی، دیفنوکسیلات، آنتی هیستامین و… می‌باشد.

محصولات زخم

محصولات زخم شامل پانسمان‌ها، پانسمان‌های سوختگی، پد الکلی، محلول‌های ضدعفونی کننده، چسب زخم‌ها و… می‌باشد.

پانسمان

پانسمان‌ها با هدف محافظت از زخم برای بهبود و درمان زخم به کار می‌روند. زخم‌های ایجاد شده در بدن فرد باید با پانسمان‌های مناسب برای جلوگیری از عفونت زخم و توقف خونریزی زخم، پانسمان شوند. پانسمان‌ها به شکل‌های مختلف می‌باشند که برترین نوع آنها پانسمان‌های پیشرفته می‌باشد.

محلول‌های ضد عفونی

استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده زخم سبب رطوبت دهی بافت زخم می‌شود و ترشحات عفونی و خونی را تمیز می‌کند. ویروس‌ها و میکروب‌های سطحی را از بین می‌برد و محل زخم را برای پانسمان آماده می‌کند.

پد الکلی

پدهای الکلی از دیگر تجهیزات کمک‌های اولیه است که جایگزین پنبه و الکل شده است. پدهای الکلی برای تزریقات، ضدعفونی سطوح، ضدعفونی پوست و ضد عفونی دست به ویژه در ایام کرونا استفاده می‌شود. داشتن چندین عدد از این پدها در جعبه کمک‌های اولیه لازم است.

تذکرات مهم

باید تاریخ انقضای داروها را هر شش ماه یک بار بررسی کنید و اگر تاریخ انقضای آنها رو به اتمام است آنها را با داروهای جدید جایگزین کنید.

جعبه کمک‌های اولیه را در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان قرار نگهدارید.

در صورت استفاده از هر یک از تجهیزات کمک‌های اولیه، در نزدیک‌ترین زمان ممکن آنها را جایگزین کنید.

جعبه کمک‌های اولیه باید همیشه در دسترس و در جای معینی قرار داشته باشد.

این جعبه‌ها باید به گونه‌ای باشند که امکان نفوذ گرد و غبار و آلودگی در آن نباشد و سبک و قابل حمل باشد.

محصولات زخم انتخاب شده برای جعبه کمک‌های اولیه باید از برترین و مرغوب‌ترین محصولات باشد و از برندهای بی کیفیت و نامرغوب نباشد.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص آسپیرین در مبتلایان به ناراحتی‌های معده سبب خونریزی معده می‌شود. پس قبل از دادن این قرص به بیمار از وی در مورد سابقه بیماری‌های گوارشی و معده سوال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + ده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.