بیماری‌های مرتبط با دیابت

بیماری‌های مرتبط با دیابت

بیماری‌های مرتبط با دیابت ، می‌توانند عوارض زیادی به همراه داشته باشند و فرد دیابتی را دچار مشکلات و ناراحتی‌های فراوانی کند.

دیابت کنترل نشده

در صورتی که دیابت کنترل نشود ، عوارض خطرناکی برای افراد ایجاد می‌کند. برخی از این عوارض شامل سکته‌های قلبی ، آسیب‌های بدنی ، بیماری کلیوی ، مشکلات چشمی ، مشکلات پوستی و … می‌باشد. زخم‌های دیابتی هم از عوارض دیابت کنترل نشده می‌باشند. در صورتی که درمان زخم دیابتی به درستی انجام نشود ، منجر به قطع عضو می‌شود.

با توضیحات گفته شده ، ضرورت کنترل دیابت مشخص می‌شود. اما متأسفانه این عوارض به صورت بیماری‌های مختلف ، گاهی افراد دیابتی را درگیر می‌کند که باید برای درمان آن چاره‌ای اندیشیده شود. در اینجا برخی از بیماری‌های مرتبط با دیابت را بررسی می‌کنیم.

بیماری‌های پوستی ناشی از دیابت

دیابت می تواند منجر به بیماری‌های پوستی شود. این مشکلات پوستی در اثر افزایش میزان قندخون ، کاهش حساسیت اعصاب و  اختلال در جریان خون ایجاد می‌شود. کاهش میزان مایعات بدن به دلیل بالا رفتن میزان قندخون ، پوست بدن را به شدت خشک می‌کند که عوارض زیادی به همراه خواهد داشت.

در افراد دیابتی احتمال بروز عفونت‌های پوستی از نوع عفونت‌های قارچی و باکتریایی زیاد است. این عفونت‌ها در تمام نقاط بدن به ویژه انگشتان دست و پا ایجاد می‌شود.

علائم بیماری‌های پوستی ناشی از دیابت

بیماری‌های پوستی به عنوان یکی از بیماری‌های مرتبط با دیابت ، علائم زیادی دارد. گاهی این علائم به صورت تغییر رنگ و مخملی شدن پوست گردن می‌باشد. این تغییرات از نشانه‌های ابتدایی بیماری‌های پوستی ناشی از دیابت است که به سبب مقاومت به انسولین ایجاد می‌شود.

به غیر از پوست گردن این تغییرات پوستی در زیر شکم ، کشاله ران ، صورت ، داخل ران‌ها ، داخل آرنج ، ناف و زانو ایجاد می‌شود.

از بیماری‌های پوستی که به سبب دیابت افراد را درگیر می‌کند ، می‌توان به اسکلروز دیجیتال ، زانتونوماتوزیس فورانی ، بولوزیس دیابتی کوروم ، دیابتیک درموپاتی ، اسکلرودرم دیابتی  و… اشاره نمود.

مراقبت‌های پوستی برای افراد دیابتی

باید پس از استحمام ، کاملاً بدن را خشک نمایید. به ویژه بین انگشتان دست و پا را با سشوار خشک کنید.

با استفاده از کرم و لوسیون‌های مرطوب کننده ، پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید و از خشک شدن پوست بدن پیشگیری کنید.

با بروز کوچکترین زخمی در بدن ، سریعاً با روش‌های درمان زخم دیابتی آن را معالجه کنید. درمان سریع زخم‌ها از ایجاد بسیاری از مشکلات پوستی می تواند جلوگیری کند.

لباس‌های لطیف و نرم انتخاب کنید و از پوشیدن کفش و جوراب تنگ خودداری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید و سطح قندخون خود را کنترل کنید تا از بروز بسیاری از بیماری‌های مرتبط با دیابت جلوگیری کنید.

بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت

دیابت به چندین صورت عملکرد چشم را مختل می‌کند. برخی از آنها را مرور می‌کنیم.

رتینوپاتی دیابتی ، از بیماری‌های مرتبط با دیابت

از شایع‌ترین درگیری‌های چشمی می‌باشد که عروق خونی تغذیه‌کننده ی شبکیه را دچار مشکل می‌کند. در مراحل ابتدایی بیماری ، دید فرد حالت کاملاً نرمال دارد. در صورتی که بیماری پیشرفت کند رگ‌های خونی در شبکیه مسدود می‌شود. در مراحل پیشرفته‌تر بیماری ، سطح شبکیه خونریزی می‌کند. با خونریزی‌های زیاد ، زخم‌هایی در شبکیه تشکیل می‌شود که می‌تواند سبب نابینایی فرد شود.

ماکولاپاتی دیابتی

یکی دیگر از بیماری‌های مرتبط با دیابت که سبب مشکلات چشمی می‌شود ، ماکولاپاتی دیابتی می‌باشد. این بیماری ، مرکز دید چشم فرد دیابتی را درگیر می‌کند. ماکولاپاتی دید فرد را ضعیف می‌کند. هر چه بیماری پیشرفت کند ، دید فرد ضعیف‌تر می‌شود. درمان این بیماری با لیزردرمانی و مصرف داروهای تزریقی انجام می‌شود. در مدل‌های دیگر بیماری ، عدسی چشم درگیر می‌شود که سبب تاری دید افراد می‌شود.

مراقبت‌های چشمی برای افراد دیابتی

رژیم غذایی مناسب و ورزش‌های منظم می تواند از مشکلات چشمی مانند سایر بیماری‌های مرتبط با دیابت ، جلوگیری کند.

تنظیم فشارخون در پیشگیری و کنترل بیماری‌های چشمی تأثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین فشارخون افراد دیابتی همواره باید تحت کنترل باشد.

عدم استعمال دخانیات و کنترل وزن هم از مواردی می باشد که برای مراقبت‌های چشمی افراد دیابتی لازم می‌باشد.

افراد دیابتی باید معاینه از چشم‌های خود را به صورت دوره‌ای و مرتب در دستور کار قرار دهند. معاینه دقیق از چشم در مراکز غربالگری اختصاصی ، موجب تشخیص زود هنگام مشکلات چشم و درمان بهتر و سریعتر آن می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.