افزایش طول عمر بیماران دیابتی

طول عمر دیابتی ها

بهترین راه برای افزایش طول عمر بیماران دیابتی ، ورزش و رژیم غذایی مناسب است. با این روش سطح قندخون افراد دیابتی کنترل می‌شود.

علت بیماری دیابت

علت اصلی ابتلا به بیماری دیابت نوع یک به طور دقیق مشخص نمی‌باشد. به طور کلی ، سیستم ایمنی به لوزالمعده حمله کرده و موجب اختلال در ترشح انسولین می‌شود. اینکه چه عاملی موجب می‌شود که سیستم ایمنی به لوزالمعده یا پانکراس حمله کند به طور قطعی مشخص نبوده ، اما بیشتر عوامل محیطی و ژنتیکی می‌باشند.

در مورد دیابت نوع دو و پیش دیابت ، سیستم بدن فرد به انسولین مقاوم شده است. این در حالی است که لوزالمعده توانایی تولید انسولین را ندارد تا از این وضعیت خلاصی پیدا کند. دیابت نوع دوم هم مانند دیابت نوع یک علت مشخص و قطعی ندارد. اما بیشتر عواملی مانند سن و رژیم غذایی نادرست و … از دلایل ابتلا به دیابت نوع دو می‌باشند.

در دیابت نوع دوم ، روش‌های کنترل شده آسان‌تری برای افزایش طول عمر بیماران دیابتی وجود دارد. در واقع در دیابت نوع دو ، چون عوامل ژنتیکی و وراثتی نقشی در ابتلا به این بیماری ندارند ، می‌توان با روش‌های مراقبتی دیابت را بهتر کنترل نمود.

پس می‌توان نتیجه گرفت که عوامل محیطی و ژنتیکی و وراثتی از دلایل بیماری دیابت نوع یک هستند. همچنین اضافه وزن ، عدم تحرک ، دیابت بارداری ، فشارخون ، تری گلیسیرید و کلسترول ، سندروم تخمدان پلی کیستیک از دلایل بیماری نوع دو می‌باشند.

اگر دچار زخم دیابتی شدید ، سریعاً برای درمان زخم اقدام نمایید. برای درمان زخم دیابتی ، از بهترین روش‌های درمانی تحت نظر پزشک استفاده نمایید.

مشکلاتی که دیابتی‌ها با آن درگیر هستند

افراد دیابتی با مشکلات بسیار زیادی درگیر می‌شوند. البته در صورتی که افراد دیابتی سطح قندخون خود را کنترل کنند ، از مبتلا شدن به این عوارض در امان هستند.

بیماری‌های چشمی ، بیماری‌های کلیوی ، آسیب اعصاب ، قطع عضو ، آلزایمر ، مشکلات دهان و دندان از مشکلات شایع افراد دیابتی می‌باشند. این مشکلات به مرور زمان سبب کاهش طول عمر افراد می شود. گاهی این مشکلات سریعاً فرد را به کام مرگ می‌کشاند. پس برای افزایش طول عمر بیماران دیابتی ، ضرورت دارد که دستورالعمل‌های لازم  به درستی اجرا شوند.

افزایش طول عمر بیماران دیابتی با ورزش

ورزش در دیابت نوع دوم می‌تواند موجب شود که مرگ افراد دیابتی در اثر دیابت ، به تأخیر بیفتد و افراد دیابتی مانند افراد معمولی طول عمر خوبی داشته باشند.

ورزش میزان حساسیت به انسولین را به طور چشمگیری بهبود می‌بخشد. همچنین ورزش موجب کاهش وزن افراد می‌شود که در تنظیم قندخون تأثیرگذار می‌باشد. در مطالعات و بررسی‌هایی که بر روی چندین هزار دیابتی انجام شد ، آن دسته از دیابتی‌هایی که فعالیت ورزشی منظمی داشتند طول عمر بهتری داشتند.

پیشگیری از قطع عضو در افراد دیابتی

یکی دیگر از عواملی که موجب افزایش طول عمر بیماران دیابتی می‌شود ، پیشگیری از قطع عضو در این بیمارن می‌باشد. بیماران دیابتی که دچار قطع عضو می‌شوند ، عمر کوتاهی خواهند داشت.

برای جلوگیری از قطع عضو در افراد دیابتی باید اقدامات زیر را انجام داد.

پاها را به طور مرتب پس از هر استحمام معاینه کنید. به محض دیدن کوچکترین نشانه‌ای از زخم ، تاول ، بریدگی ، تورم و قرمزی به پزشک مراجعه نمایید.

پس از هر استحمام  پوست بدن خود را کاملاً خشک نمایید و با کرم‌ها و روغن‌های نرم‌کننده ، آنها را مرطوب کنید تا از خشکی پوست و ترک خوردن پوست جلوگیری کنید.

برنامه غذایی سالم و سرشار از میوه‌ها و سبزیجات و فاقد هرگونه مواد شیرینی و نشاسته‌ای و … داشته باشید. رژیم غذایی مناسب تأثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر بیماران دیابتی دارد.

ناخن‌های پا را از ته کوتاه نکنید تا زخم و بریدگی ایجاد نشود.

از استعمال دخانیات اکیداً خودداری کنید. مصرف دخانیات درمان و بهبودی زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد.

داروهای افزایش طول عمر بیماران دیابتی

در سال‌های اخیر ، داروهای زیادی برای افزایش طول عمر این بیماران تولید شده‌اند. این داروها می توانند زندگی با کیفیت‌تری برای بیماران دیابتی رقم بزنند و طول عمر آنها را افزایش دهند. هر چند که این داروها عوارض خطرناکی ندارند ، اما باز هم دارای یک سری عوارض در برخی افراد می‌باشند.

البته عوارض این داروها از عوارض دیابت بسیار کمتر می‌باشد. اما بهتر است با روش‌های کنترلی و مراقبتی از دیابت ، این بیماری را کنترل نمود و از مصرف داروهای شیمیایی تا حد ممکن خودداری نمود. اگر پزشک این داروها را برای شما تجویز کرد ، حتماً داروها را سر وقت مصرف نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.