درمان زخم دیابتی

درمان زخم پای دیابتی

درمان زخم دیابتی : زخم پای دیابتی یکی از عوارض ابتلا به بیماری دیابت است و بیشترین قسمت عوارض آن به وجود آمدن زخم در پا است. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به بیماری دیابت با مشکل زخم پای دیابتی مواجه می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد درنهایت منجر به قطع قسمت انتهایی پا می‌شود. لازم به ذکر است که با وجود محصولات پیشرفته ترمیم زخم تریتا این ارقام دیگر صحت ندارند.
به منظور درمان زخم پای دیابتی روش‌های مختلفی وجود دارد که پزشکان با توجه به متد و سیستم موردنظر خود به سراغ هر یک از این روش‌ها رفته و از آن استفاده می‌کنند. در یک مطلب جداگانه به معرفی زخم پای دیابتی پرداختیم و انواع آن را بیان کردیم. در این مطلب که یکی از مطالب درمان زخم در تریتا می‌باشد، قصد داریم تا شما را با درمان زخم پای دیابتی آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم، پس با تریتا همراه باشید.

راهنمای فهرست مطالب

1. درمان زخم پای دیابتی 2. مراقبت از پای دیابتی 3.درمان با گیاهان دارویی

روش‌های مدیریت و درمان زخم دیابتی

با پیشرفت علم پزشکی، شاهد به وجود آمدن روش‌های مختلفی برای درمان زخم دیابتی هستیم. استفاده از این روش‌ها به بیمار کمک می‌کند تا بتواند این مشکل و عارضه جدی را حل کرده و مجبور نشود تا به خاطر وجود این زخم، با مشکل قطع عضو مواجه شود. در همین راستا، در این بخش مهم‌ترین روش‌های مدیریت و درمان این زخم را معرفی خواهیم کرد.

1. کنترل قند خون

درمان زخم دیابتی : شواهد نشان داده است که کنترل شدید گلیسمی، باعث تأخیر در پیشرفت و کند شدن پیشرفت رتینوپاتی دیابتی، نفروپاتی و نوروپاتی در بیماران دیابتی وابسته به انسولین می‌شود.
با این حال، کنترل شدید گلیسمی نیز باید با نظارت دقیق انجام شود، زیرا کنترل شدید وضعیت گلیسمی می‌تواند منجر به افت قند خون عمیق شود. متاآنالیز اثر کنترل شدید قند خون بر نوروپاتی دیابتی را انجام می‌دهد و به‌طور قابل توجهی کاهش خطر ابتلا به نوروپاتی بالینی را با کنترل قند خون، به‌ویژه در دیابت نوع 1 نشان داده است.
علی رغم چالش‌هایی که برای اندازه‌گیری نوروپاتی حسی-حرکتی دیستال وجود دارد، شواهد حاکی از آن است که کنترل قند خون شدید تنها ابزار قابل توجهی است که تا به امروز در پیشگیری یا تأخیر در پیشرفت نوروپاتی در بیماران دیابتی نوع 1 و کاهش سرعت نوروپاتی در برخی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 اثرگذار بوده است.

کنترل قند خون یکی از روش های مدیریت و درمان زخم پای دیابتی
کنترل قند خون یکی از روش های مدیریت و درمان زخم دیابتی

2. درمان دارویی و آموزش

آموزش فرد بیمار، بهبود دانش او در مورد دیابت و فعالیت‌های خود مدیریتی باعث بهبود وضعیت بیمار می‌شود، البته نباید از نقش درمان دارویی در این زمینه چشم‌پوشی کرد. انستیتوی ملی تعالی بالینی استفاده از داروی خط اول دولوکستین و پرگابالین را برای کنترل درد توصیه می‌کند.
استراتژی‌های اصلی درمان نیز شامل ترک سیگار و استفاده از کمک‌های دارویی مانند جایگزینی نیکوتین و استاتین ها بدون توجه به سطح کلسترول و داروهای ضد پلاکت است.
علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌شده است که زخم‌های پای دیابتی مبتلا به عفونت فوقانی از رژیم آنتی بیوتیکی هدفمند بر اساس نتایج کشت زخم نیز بهره مند می‌شوند. مدت‌زمان درمان بسته به‌شدت عفونت زمینه‌ای از دو هفته تا دو ماه متغیر خواهد بود.

3. بهبود عروق

عروق کشی مجدد پاهای ایسکمیک منجر به افزایش پرفیوژن بعد از عمل می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش احتمال قطع عضو خواهد بود.

4. انجام عمل جراحی

فشار مکرر بر روی پای دیابتی منجر به تشکیل کالوس می‌شود. حذف بافت نکروتیک و هایپرکراتوتیک یا به صورت دبریدمان زخم سطحی یا دبریدمان تیز انتخابی باعث بهبود بهتر زخم می‌شود. زخم‌های عمیق، به ویژه آن‌هایی که درگیر استخوان و بافت نرم هستند، نیاز به دبریدمان تهاجمی‌تر دارند که برخی از آن‌ها شامل جراحی است. یک بررسی 10 ساله در پروتکل استاندارد مراقبت از زخم و تیم چند رشته‌ای یکپارچه، نشان‌دهنده کاهش میزان قطع عضو را در بیماران مبتلا به دیابت از طریق دبریدمان به موقع نشان می‌دهد.

5. پانسمان زخم پیشرفته

پانسمان، حفاظ و مانع خارجی در برابر آلاینده‌ها ایجاد می‌کند، این در حالی است که استفاده از پانسمان‌های جدید نظیر محصولات تریتا باعث جذب ترشح در اطراف محل زخم می‌شود. بدین منظور می‌توانید برای اطلاعات بیشتر محصولات زخم تریتا را بررسی کنید.

پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم تریتا برای درمان زخم پای دیابتی

تریتا یکی از برندهای معتبر و فعال در زمینه سلامت است که به‌عنوان یک برند فعال در زمینه تولید انواع پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم تلاش کرده تا محصولاتی حرفه‌ای را برای درمان زخم پای دیابتی به وجود بیاورد و همین موضوع باعث شده تا استفاده از پانسمان به‌عنوان یکی از بهترین و کم خطرترین روش‌های درمان زخم دیابتی به‌حساب بیاید.

پانسمان های پیشرفته ترمیم زخم

روش استفاده از پانسمان زخم تریتا برای درمان زخم پای دیابتی

بسته به میزان ترشح، سن بیمار، سابقه‌ی بیماری فرد و مدت‌زمان ِ مبتلا به آن به بیماری، می‌تواند روش درمان متفاوت باشد. بدین‌منظور می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید تا دقیق ترین راهنمایی را به شما عزیزان ارائه کنند.

6. حذف پوست و بافت مرده با روش دبریدمان

درمان زخم دیابتی : این روش از درمان زخم باید به‌صورت تخصصی و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. دبریدمان زخم شامل از بین بردن زخم یا برداشتن بافت نکروبی در آن است. این امر می‌تواند از فشار ایجادشده در زخم بکاهد و از این طریق بهبودی زخم دیابتی را انجام دهد.
همچنین دبریدمان بافت سبب می‌شود تا بافت زیرین قابل‌مشاهده شود. در این صورت امکان بررسی عفونی شدن سطوح زیرین زخم توسط پزشک ایجاد می‌شود.
ازآنجایی‌که دبریدمان زخم، کاری است تخصصی که فقط یک پزشک ماهر می‌تواند زخم دیابتی را جدا کند. این امر باید به‌گونه‌ای انجام شود که به رگ‌های خونی، رشته‌های عصبی و تاندون افراد هیچ‌گونه آسیبی وارد نشود.

7. زخم درمانی با فشار منفی

درمان زخم دیابتی : زخم درمانی با فشار منفی هدفمند یکی دیگر از روش‌های رایج در مدیریت زخم‌های پای دیابتی است که در درجه اول شامل حذف مایع زخم از طریق خلا وکیوم می‌شود.
هدف انجام این کار بهبود پرفیوژن بافت و ایجاد بافت دانه‌بندی است. برخی از افراد فکر می‌کنند که استفاده از این روش به نسبت روش پانسمان نتیجه بهتری دارد اما بااین‌حال، یک مطالعه مبتنی بر بررسی بیماران کانادایی نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی از نظر آماری بین زخم درمانی با فشار منفی و مراقبت استاندارد از زخم با استفاده از پانسمان وجود ندارد و شما می‌توانید با پانسمان کردن زخم و مراقبت از آن، به بهبود وضعیت زخم پای دیابتی کمک کنید.

8. کرم درمانی

استفاده از ماگوتراپی در درجه اول با از بین بردن بافت نکروزه مرده و ترک بافت دانه‌بندی سالم روی بستر زخم انجام می‌شود. این روش باعث رشد سریع‌تر بافت گرانولاسیون و افزایش سرعت ‌ترمیم زخم خواهد شد.

 

مراقبت از پای دیابتی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای بهبود و درمان زخم پای دیابتی لازم است تا مراقبت‌های ویژه‌ای از آن داشته باشید و به نکات مهمی که در ادامه گفته می‌شود، توجه داشته باشید.

اصول مراقبت از پای دیابتی
اصول مراقبت از پای دیابتی

1. کنترل قند خون

قند خون خود را نظارت و کنترل کنید. درمانگر شما می‌تواند به شما در یادگیری این امر کمک کند.

2. کفش و جوراب مناسب بپوشید.

قبل از پوشیدن کفش‌ها با دست داخل کفش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دوخت داخلی کفش صاف است و جسمی خارجی در کفش وجود ندارد. جوراب‌های خشک بپوشید و حتماً روزانه جورابتان را تعویض کنید. از جوراب‌هایی استفاده کنید که به‌طور خاص برای بیماران مبتلابه دیابت طراحی‌شده‌اند. این جوراب‌ها دارای حالت حفاظتی اضافی هستند، در بالای جوراب کش نیست و بالاتر از مچ هستند. همچنین از الیافی ساخته‌شده‌اند که رطوبت را از پوست دور می‌کنند. همچنین استفاده از ضد تعریق را برای کفش خود در نظر بگیرید. اگر پاهای شما بیش‌ازحد تعریق دارند، این ضد تعریق‌ها مفید هستند.

4. پابرهنه راه نروید.

سعی کنید پابرهنه راه نروید. ازآنجاکه اغلب بیماران دیابتی نمی‌توانند پای خود را احساس کنند، پابرهنه راه رفتن خطرناک است. همیشه کفش و یا دمپایی خود را بپوشید.

5. کنترل جریان خون

جریان خون پاهای خود را حفظ نمایید. در هنگام نشستن پای خود را بالا قرار دهید. انگشتان پا را تکان دهید و مچ پا را به مدت 5 دقیقه، 2 یا 3 بار در روز به بالا و پایین ببرید. پاها را برای مدت‌زمان طولانی روی‌هم نیاندازید.

6. رژیم غذایی مناسب

یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین بالا داشته باشید که پوست شمارا قوی نگه می‌دارد و باعث بهبود زخم‌ها می‌شود. متخصص زخم شما ممکن است رژیم غذایی خاصی را پیشنهاد کند.

7. سیگار ممنوع

اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید! سیگار کشیدن برای جریان خون، پوست و بدن شما بد است. تیم مراقبت از شما می‌تواند راه‌هایی برای ترک این عادت به شما پیشنهاد دهند. ترک سیگار واقعاً یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در هر سنی برای بدن خود انجام دهید.

8. پیشگیری از عفونت

ایجاد عفونت یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند برنامه درمانی زخم دیابتی را با مشکل روبرو کند. با توجه به اینکه زخم‌های دیابتی در مراحل اولیه باید درمان شوند، در غیر این صورت عفونت ایجادشده می‌تواند به‌سرعت گسترش پیدا کند.
پانسمان یکی دیگر از تجهیزات بهداشتی است که می‌تواند از شیوع عفونت در زخم جلوگیری کند. پزشکان در بیشتر مواقع پانسمان‌های پیشرفته را در مراقبت از زخم دیابتی پیشنهاد می‌دهند. این پانسمان‌ها در ترکیبات خود دارای نقره، ید، طلا با درجه پزشکی، پلی هگزامتیل بیوانویدید هستند که سبب می‌شود زخم مرطوب نگه‌داشته شود. در این صورت بهبودی آن سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

9. کاهش فشار از روی پا

یکی از نکات مهم برای بهبود زخم پای دیابتی، کاهش فشار از روی پا است. درواقع شما باید فشار وارد بر روی زخم پای دیابتی را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

درمان زخم دیابتی با گیاهان دارویی

درمان زخم دیابتی با گیاهان دارویی : همانطور که می دانید در سال های اخیر خواص گیاهان در درمان زخم دیابتی بسیار موثر واقع شده است که در حال حاضر تمام دنیا بیش از ۸۰۰ نوع گیاه دارای اثر ضد دیابتی و کاهش قند خون وجود دارد که ما در این مقاله به بررسی چند نمونه از این گیاهان و اثرات آنها را به طور مختصر بیان می کنیم .

پیاز در درمان زخم دیابتی

یکی از گیاهان بسیار مهم در درمان زخم با گیاهان دارویی استفاده از پیاز می باشد که پیاز از قدیمی ترین گیاهان است که برای غذا و هم چنین دارو از آن استفاده می شود . پیاز به دلیل داشتن ویتامین ها به ویژه ویتامین ث ، مواد معدنی به خصوص کلسیم ، فسفر و پتاسیم و دارا بودن قند دارای اهمیت بسیاری است و همینطور به دلیل داشتن مواد آنتی بیوتیک پیاز دارای جنبه دارویی دارد و برای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن بسیار موثر است .

ترکیبات فعال گوگردی مانند آلیل پروپیل دی سولفید موجود در پیاز نقش اصلی در کاهش قند خون دارد و پیاز باعث افزایش انسولین خون می شود و هر چقدر این گیاه بیشتر مصرف شود قند خون بیشتر کاهش پیدا می کند و زخم ها سریعتر بهبود پیدا می کنند .

سیر در درمان زخم دیابت

یکی از موارد مهم دیگر برای درمان زخم دیابتی با گیاهان دارویی می توان تاثیر سیر را نام برد . خواص گیاهی سیر به پنج قرن قبل از میلاد مسیح بر می  گردد و هزاران سال است که به عنوان اهداف پزشکی از این گیاه استفاده می شود و به عنوان کاهش دهنده میزان قند خون از آن می توان یاد کرد . به دلیل داشتن ترکیبات فعال گوگردی مانند اکسیدآلیل دی سولفید باعث کاهش قند خون می شود و در حقیقت استفاده از سیر در افراد دیابتی باعث افزایش میزان انسولین خون می شود و همین مسئله به کاهش قند خون کمک می کند و زخم ها سریعتر بهبود پیدا می کنند .

 شنبلیله در درمان زخم دیابتی

در مورد درمان زخم دیابت با گیاهان دارویی تاثیر شنبلیله در مورد دیابت بسیار زیاد می باشد . این گیاه دارای خواص تقویتی ، اشتهاآور، ضد تب و درد ، کاهش قند خون است و شنبلیله دارای مقادیر زیادی آهن ، فسفر ، ویتامین دی است و یک داروی گوارشی تلخ می باشد و می توان آن را در بیماری دیابت استفاده کرد و یا به صورت موضعی بر روی التهابات پوستی و زخم ها استفاده کرد البته شما می توانید از محصولات تریتا برای درمان زخم دیابت و بهبودی زخم ها استفاده کنید .

گزنه در درمان زخم دیابتی

برای درمان زخم دیابتی با گیاهان دارویی می توان گیاه گزنه را نام برد که این گیاه حاوی ماده ای به نام سکرتین است و جهت تحریک غدد ترشحی هاضمه معده ، روده ، لوزالمعده و کیسه صفرا استفاده می شود و خاصیت دیگر آن کمک به ساختن گلبول های سرخ و تنفس مناسب سلول های بدن است و همینطور حلقه های پپتیدی از عرق گزنه جداسازی می شود که به نام گزلین است و ترکیبی از گزنه با انسولین است و اثر آن ضد دیابت است و این حلقه های پپتیدی بر روی هم قرار می گیرند و ایجاد منفذ می کنند و گلوکز را به درون سلول انتقال می دهند و یک گیاه موثر برای کاهش میزان گلوکز خون می باشند .

کلپوره در درمان زخم دیابت

از این گیاه بیش از دو هزار سال است که استفاده می شود و مصرف دارویی آن به زمان بقراط و جالینوس می باشد که در کشور ما به آن مریم نخودی هم می گویند و گیاه بومی منطقه مدیترانه و خاورمیانه است . در ایران از این گیاه به صورت چای استفاده می شود و برای درمان سرماخوردگی ، سوء هاضمه و دیابت نوع دوم استفاده می شود و در کاهش قند خون بسیار موثر است .

 بامیه در درمان زخم دیابت

یکی از سبزیجات پر خاصیت و مفید برای درمان زخم دیابتی بامیه می باشد . بامیه سرشار از ویتامین C , B , A   پتاسیم ، کلسیم و فیبر است . بامیه برای کاهش وزن ، خستگی ، کاهش کلسترول ، آرامش دهنده و تنظیم قند خون بسیار مفید است و تاثیر بامیه و دانه های آن بسیار مثبت و کاهش دهنده قند خون می باشد .

در درمان زخم دیابتی با گیاهان دارویی تاثیر بسیاری از گیاهان بر روی دیابت و قند خون بسیار زیاد است و زمانی که قند خون کاهش پیدا کند بهبودی زخم ها هم سریعتر انجام می شود و هر کدام از این گیاهان خواص زیادی برای افزایش انسولین خون دارند و به بیماری دیابت کمک می کنند . به همین منظور شما می توانید برای درمان زخم دیابتی به سایت تریتا مراجعه کرده و این محصولات را مشاهده کنید .

نتیجه‌گیری

زخم‌های پای دیابتی یکی از عوارض مخرب و پیشرفته بیماری دیابت است که حدود 15٪ بیماران دیابتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پاتوفیزیولوژی زمینه‌ای زخم‌های پای دیابتی یک کنش پیچیده بین حالت پرفشار قند خون بدن و اجزای سیستم نوروپاتی، عروقی و سیستم ایمنی بدن است.
استراتژی‌های پیشگیرانه در قالب آموزش به بیمار و ارزیابی منظم پا برای بیماری عروق محیطی و نوروپاتی همراه با طبقه‌بندی خطر اساس مدیریت بیماری پای دیابتی را تشکیل می‌دهد. بااین‌حال، کمک گرفتن از یک تیم چند رشته‌ای می‌تواند ترکیبی از روش‌های درمانی مختلف برای درمان زخم دیابتی باشد که در این مطلب به بررسی این روش‌ها و تکنیک‌ها پرداختیم.
یکی از جدیدترین تکنیک‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکل زخم پای دیابتی را درمان کنید، استفاده از پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم تولیدشده توسط شرکت تریتا است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.