تفاوت بخیه و چسب بخیه و نحوه مراقبت از آن ها

تفاوت بخیه و چسب بخیه و نحوه مراقبت از آن ها

تفاوت بخیه و چسب بخیه و نحوه مراقبت از آن ها


بخیه یکی از روش‌هایی پیشگیری از ورود عفونت به بافت‌های داخلی بدن است. همچنین با این روش مقدار خونریزی زخم کاهش چشمگیری خواهد داشت. در این مقاله به معرفی بخیه و چسب بخیه می پردازیم. همچنین موارد مصرف و عدم مصرف و نحوه مراقبت از آن ها را بیان خواهیم کرد.

همچنین طی ِ یک مطلبی ” انواع بخیه ها ” و همچنین روش‌های بخیه زدن را معرفی کرده‌ایم. و سپس طی ِ یک مطلبی تحت عنوان ” چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟ ” به‌خوبی این موضوع را بررسی کردیم که اصلا آیا جراحت ایجادشده نیاز به بخیه دارد یا خیر؟ می‌توانید این موارد را هم بررسی کنید.

راهنمای فهرست مطالب

 1. بخیه چیست ؟
  1.1. بخیه بعد از چند روز جوش میخورد؟
  1.2. در چه صورتی نیاز به مراقبت از بخیه ها است؟
  1.3. نحوه مراقبت از بخیه چگونه انجام می‌شود؟
  1.4. چگونه به زخم‌های خود کمک کنیم تا بهبود پیدا کنند؟
 2. چسب بخیه چیست؟
  2.1. چه زمانی از چسب های بخیه استفاده می‌شود؟
  2.2. چسب بخیه بعد از چند روز جوش میخورد؟
  2.3. نکاتی در استفاده از چسب بخیه
  2.4. زخم‌هایی که معمولاً با چسب بخیه بسته نمی‌شوند و به بخیه نیاز دارند.
  2.5. مزایای استفاده از چسب بخیه
  2.6. چگونه این چسب ها برداشته می شوند؟
 3. چگونه از عفونت زخم جلوگیری کنیم؟

بخیه چیست ؟

بخیه‌ها نخ‌هایی هستند که توسط سوزن‌های مخصوص و استریل شده دو طرف پوست را به یکدیگر می‌چسبانند. این نخ‌ها از جنس نایلون یا ابریشم ساخته می‌شوند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی برخی  از این نخ‌های بخیه، جذبی هستند. بدین منظور نیازی به کشیدن آنها نیست و خودبه‌خود در پوست جذب می‌شوند.
بخیه یکی از روش‌هایی پیشگیری از ورود عفونت به بافت‌های داخلی بدن است. همچنین با این روش مقدار خونریزی زخم کاهش چشمگیری خواهد داشت.

بخیه بعد از چند روز جوش میخورد؟

در بیشتر مواقع بخیه‌ها بیش از دو هفته روی پوست باقی نمی‌مانند و در صورت جذبی نبودن، آنها بعدازاین مدت کشیده می‌شوند. این امر نیز بستگی به عمیق بودن زخم و نوع بخیه‌هایی دارد که پزشک برای بیمار انجام داده است.

بخیه چیست؟
بخیه چیست؟

در چه صورتی نیاز به مراقبت از بخیه ها است؟

بعداز انجام بخیه‌ها توسط پزشک ، دستورالعمل‌هایی برای مراقبت از بخیه توسط پزشک به بیمار داده می‌شود. طی این دستورالعمل‌ها به بیمار گفته خواهد شد که چه مراقبت‌هایی را انجام دهد تا زمان کشیدن یا جذب آنها فرا رسد.
اگر بیمار مشکلات زیر را بعد از بخیه مشاهده کرد، باید حتماً پزشک را در جریان قرار دهد. و یا می‌تواند با مشاوران تریتا در تماس باشد.

در چه مواردی مراقبت از بخیه ها ضروری است؟
در چه مواردی مراقبت از بخیه ها ضروری است؟

بهتر است بیمار در صورت مشاهده موارد بالا در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کند. این مشکلات در صورت درمان نشدن خطرات بسیاری را برای افراد ایجاد می‌کند. زیرا در این صورت عفونت به‌سرعت در بدن فرد پخش می‌شود و ممکن است درمان زخم را با مشکل مواجه کند.

در چه صورتی نیاز به مراقبت از بخیه ها است؟
در چه صورتی نیاز به مراقبت از بخیه ها است؟

نحوه مراقبت از بخیه چگونه انجام می‌شود؟

 • بعد از بخیه کردن پوست، تا ۲۴ ساعت اول نباید از آب استفاده شود. خشک بودن بخیه خطر ابتلا به عفونت را در روزهای اول کاهش می‌دهد. در بیشتر مواقع فرد باید یک روز منتظر بماند تا پانسمان خود را عوض کند.
 • پس از  یک روز و هنگام تمیز کردن زخم، می‌توان پوسته‌ها و آلودگی‌هایی که در اطراف زخم ایجادشده است را شست. این امر می‌تواند از ایجاد عفونت و اسکار در زخم بکاهد. در صورت ایجاد زخم و  خارج شدن مایع زردرنگ از آن بهتر است روی بخیه را با بانداژ پوشاند.
 • بعد از شستشوی زخم حتماً باید محدوده موردنظر را خشک کرد. این کار از ایجاد عفونت و قارچ در سطح زخم جلوگیری می‌کند.

چگونه به زخم‌های خود کمک کنیم تا بهبود پیدا کنند؟

 • بالا نگه‌داشتن زخم بالاتر از سطح قلب سبب کاهش درد و تورم می‌شود. در صورت امکان فرد بیمار سعی کند دست خود را بالای بالش یا منطقه بلندتری قرار دهد.
 • برای مراقبت از بخیه‌ها از دست‌کاری پوست خودداری گردد. زخم‌ها در این صورت ممکن است خونریزی کنند و این امر به افزایش التهاب و عفونت منجر می‌شود.
 • کندن زخم‌ها فراموش شود. در این صورت مراقبت از بخیه بسیار دشوار می‌شود.

چسب بخیه چیست؟

چسب بخیه نوعی از درمان است که در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی برای کنار هم نگه‌داشتن لبه‌های پوست استفاده می‌شود. همان اثر بخیه را دارد و زمان کمی  طول می‌کشد تا خشک شود. چسبی شفاف است بنابراین بیمار می‌تواند زخم را ببیند.
چسب بخیه را بخیه‌های پروانه‌ای یا پانسمان‌های پروانه‌ای می‌گویند. این چسب‌ها نوارهای صاف و باریکی هستند. در انتهای این نوارها ناحیه‌ای چسبناک و پهن، مانند بال‌های پروانه وجود دارد.

چه زمانی از چسب های بخیه استفاده می‌شود؟

چسب‌های بخیه معمولاً برای بریدگی یا زخم‌هایی که خیلی شدید نیستند بلکه برای زخم‌های جراحی جزئی استفاده می‌شوند. تمام زخم‌هایی که بخیه و یا چسب بخیه زده میشوند، جای زخمی به‌جا می‌گذارند. در ابتدا ممکن است رنگ زخم قرمز یا بنفش باشد و باگذشت زمان به رنگ صورتی روشن، سفید یا تقریباً نامرئی برود. این ممکن است تا یک سال طول بکشد. بیمار باید مراقب باشد زخم تا پنج روز خیس نشود. خشک نگه‌داشتن زخم باعث می‌شود که پوست جمع شده و روند ترمیم را آغاز کند.

 برای مشاهد لیست محصولات زخم کلیک کنید

در صورت وجود موارد زیر بیمار باید به پزشک مراجعه کند:

 • در صورت وجود آلودگی روی زخم
 • وجود زخم در اطراف لبه‌ها که زخم متورم یا قرمز می‌شود و قرمزی به پوست اطراف گسترش می‌یابد یا در اثر لمس گرما روی پوست حس می‌گردد.
 • تب کردن
 • اگر زخم بو دهد یا چرکی روی آن وجود داشته باشد. (رنگ زخم معمولاً زرد یا سبز است.)
 • زمانی که چسب از بین رفته است، بخیه می‌افتد و زخم باز است یا خونریزی دارد.

چسب بخیه بعد از چند روز جوش میخورد؟

زمان برداشتن بخیه ها بسته به مکان بخیه بر روی بدن متفاوت است ، اما معمولاً بین پنج تا 10 روز طول می کشد.

نکاتی در استفاده از چسب بخیه

مزیت اصلی چسب بخیه استفاده سریع و تقریباً بدون درد آن است. به‌طورکلی اشکالاتی در انواع چسب بخیه وجود دارد. به‌طور مثال، نمی‌توان از آن در پا، دست یا مفاصل استفاده کرد زیرا حرکت تکراری آن نواحی می‌تواند باعث کنده شدن آن شود و لایه اپیدرم را با خود ببرد. علاوه بر این، شستشوی مکرر دست می‌تواند آن را بشویید، اگرچه به نظر نمی‌رسد دوش روزانه مشکلی ایجاد کند.

زخم‌هایی که معمولاً با چسب بخیه بسته نمی‌شوند و به بخیه نیاز دارند.

 • زخم‌ها در نواحی با تنش زیاد پوست مانند بازو، پا یا پیشانی.
 • زخم‌ها در مناطقی که کشیده می‌شوند، حرکت می‌کنند یا تغییر می‌کنند مانند مفاصل.
 • زخم در داخل خط مو مانند پوست سر یا از طریق ابرو.
 • زخم‌هایی که خطر آلودگی آنها زیاد است مانند گزش حیوانات.
 • زخم‌هایی که عمیق و بزرگ هستند و یا به ماهیچه یا تاندون‌های زیرین آسیب می‌رسانند.
 • زخم‌های غشای مخاطی، لب و دستگاه تناسلی

مزایای استفاده از چسب بخیه

 • حداکثر زمان پیوند در دو و نیم دقیقه
 • استحکام برابر با بافت بهبودیافته در هفت روز پس از ترمیم
 • با استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی و بدون سوزن قابل‌استفاده است
 • زمان‌ ترمیم سریع‌تر
 • پذیرش بهتر توسط بیماران
 • پوشش ضد آب
 • نیازی به حذف بخیه نخ نیست

مراحل استفاده از چسب بخیه

مراحل استفاده از چسب بخیه
مراحل استفاده از چسب بخیه

کشیدن بالای لبه‌های زخم در حالی است که لبه‌ها توسط انگشتان شخصی به هم چسبیده‌اند، اما بعضی از پزشکان آن را به‌اشتباه بین لبه‌ها قرار می‌دهند که در این صورت فشاری به زخم وارد می‌شود و می‌تواند در بهبودی زخم اختلال ایجاد کند، باعث ایجاد عفونت و ایجاد زخم‌های ناخوشایند شود.

چگونه این چسب ها برداشته می شوند؟

اگر پزشک یا جراح چسب بخیه را بر روی زخم شما قرار داده‌اند، باید منتظر بمانید زخم تا حدودی بهبود زخم یابد سپس آن‌ها را جدا کنید.

 1. یک محلول از آب و هیدروژن پراکسید تهیه گردد.
 2. ناحیه متشکل از زخم را مرطوب کرده تا چسب شل شود.
 3. چسب به‌آرامی کشیده شود زیرا جدا کردن ناگهانی آن باعث ایجاد زخم می‌شود.

چگونه از عفونت زخم جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از عفونت را می‌توان به اقدامات قبل از عمل و بعد از عمل تقسیم کرد. اقدامات قبل از عمل شامل دوش گرفتن، شستشوی جراحی و پاک‌سازی ناحیه عمل با داروهای ضدعفونی‌کننده است. عوامل بعد از عمل را می‌توان به‌این‌ترتیب تقسیم کرد: عوامل محیطی، مانند لباس جراحی. عوامل مرتبط با بیمار، مانند کنترل قند پلاسما؛ و عوامل جراحی، مانند مدت‌زمان و تهاجمی بودن جراحی. اقدامات بعد از عمل عمدتاً شامل مراقبت از زخم است. همچنین بسیاری از پزشکان برای پیشگیری از عفونت انواع آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند که با توجه به شرایط بیمار مقدار مصرف آن متفاوت است. اگر عفونت شدت یافته باشد و مصرف آنتی‌بیوتیک نتیجه‌ای نداشته باشد، به‌موجب تشخیص نوع باکتری‌ها، از محل عفونت کشت برداری می‌شود. و درنهایت به صلاحدید پزشک در صورت لزوم بار دیگر محل جراحی را بریده و آن را تخلیه می‌کنند.

در آخر

اگر زخم خیلی عمیق یا شدید نباشد، چسب‌های بخیه به‌صورت پشتیبان مناسب یا جایگزینی برای بخیه‌های معمولی هستند. اما، چسب‌های بخیه مانند بخیه یا انواع دیگر روش‌های بستن زخم، باید به‌درستی اعمال شوند و برداشته شوند. برای راهنمایی و مشاوره بیشتر می‌توانید با پشتیبان‌های تریتا تماس حاصل نمایید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شانزده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.