محافظت از پوست بزرگترین ارگان بدن

پوست بی‌شک یکی از مهم‌ترین ارگان‌های حفاظتی است که در سراسر بدن کشیده شده و هیچ حرکت و جنبشی ندارد اما اهمیت آن به‌قدری زیاد است که می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین بخش‌های حفاظتی بدن نامید. وظیفه پوست آن است که از ارگان‌های مهم و حیاتی بدن حفاظت کرده و مانع از آسیب رسیدن به آن‌ها شود. در این مطلب از تریتا قصد داریم تا در رابطه با محافظت از پوست و اهمیت آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

معرفی پوست و اهمیت آن

پوست که در بخش‌های گوناگون بدن وجود دارد، تمامی سطح بدن را پوشانده و باعث حفاظت از ارگان‌های مهم بدن می‌شود.
 به‌منظور بررسی ضخامت پوست باید به این نکته توجه داشته باشید که در بخش‌های مختلف بدن این ضخامت متفاوت بوده و به عنوان مثال در بخش‌هایی نظیر پلک ضخامت آن در حدود 0.5 میلی‌متر بوده و در بخش‌هایی نظیر کف دست و یا کف پا ضخامت آن در حدود 1.5 میلی‌متر افزایش پیدا می‌کند.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در مجموع حدود ۱۶ درصد از وزن بدن انسان را پوست تشکیل می‌دهد. خود پوست متشکل از دو لایه اصلی به نام اپیدرم بیرونی و درم داخلی است که هر یک از آن‌ها وظایف منحصر به فرد و مهمی دارند. یک لایه دیگر نیز در پوست وجود دارد که به آن هیپودرم می‌گویند.

نحوه عملکرد پوست

اگر بخواهیم نگاهی به نحوه عملکرد پوست بی اندازیم باید گفت که پوست یک عضو پیچیده بوده و بزرگ‌ترین ارگان در بدن انسان را شامل می‌شود. یکی از مهم‌ترین وظایف و عملکردهای پوست محافظت از بدن در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید است. همچنین پوست به دلیل داشتن سلول‌های ایمنی خاص بدن شما را از میکروب‌ها محافظت کرده و شانس ابتلا به بیماری‌های مختلف را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید نقش پوست در حفاظت از بدن بسیار مهم بوده و به همین دلیل مراقبت از آن در برابر آسیب باعث می‌شود تا سلامت بدن شما نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا  کند.

بررسی و ارزیابی پوست از نگاه یک متخصص

برای آشنایی بیشتر شما با پوست به سراغ یکی از متخصصان مراقبت از زخم و سوختگی، رفتیم و در رابطه با پوست، نقش آن و اهمیت این ارگان ِ مهم سؤالاتی را پرسیدیم. شما می‌توانید با مشاهده این ویدیو با نقش مهم پوست در بدن آشنا شوید.
از مهم‌ترین نکات و مباحثی که در این ویدیو مطرح شده می‌توان به معرفی پوست، وظایف پوست در بدن، اهمیت پوست در زخم و… اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *