آثار زخم و بخیه

آثار زخم و بخیه

محو شدن آثار زخم و بخیه با روش‌های متفاوتی انجام‌پذیر است و باید روش‌های درمان زخم و مراقبت از بخیه به درستی صورت گیرد.

بخیه چیست ؟

بخیه روشی با استفاده از نخ و سوزن برای ترمیم بافت‌های پوست بعد از آسیب یا عمل‌های جراحی می‌باشد. بخیه با چندین روش شامل بخیه ساده، بخیه پیوسته و بخیه دور و نزدیک صورت می‌گیرد.

بخیه‌های ساده برای قسمت‌هایی که زیبایی آن اهمیت ندارد استفاده می‌شود. بخیه پیوسته برای قسمت‌هایی که زیبایی آن اهمیت دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخیه‌های دور و نزدیک جهت زخم‌های عمیق به کار می‌رود.

زخم چیست ؟

زخم آسیبی می‌باشد که در آن بافت‌های پوست دچار خراشیدگی، پارگی، بریدگی، تروما، سوراخ شدگی و سایر ازهم گسیختگی‌های پوست می‌شود. زخم‌ها می تواند سطحی یا عمیق باشد.

زخم‌ها به چند نوع زخم‌های هیپروتروفیک، کلوئید، آتروفیک، زخم‌های انقباضی و زخم‌های گسترده تقسیم می‌شوند. زخم‌ها به دلایل مختلفی مانند حوادث، ارث ، دیابت و… ایجاد می‌شوند.

روش‌های محو کردن آثار زخم و بخیه

روش‌های جدیدی برای از بین بردن آثار زخم و بخیه وجود دارد.

پانسمان‌ها و کرم‌ها

اگر در درمان زخم و مراقبت از بخیه‌ها از پانسمان‌های پیشرفته و کرم‌های مخصوص استفاده گردد آثار زخم به کمترین حد می‌رسد. بنابراین با استفاده از پانسمان‌ها علاوه بر بهبود و ترمیم سریع زخم‌ها و بخیه، جای این زخم و بخیه به طور قابل ملاحضه‌ای محو می‌شود.

پانسمان‌های پیشرفته عملکرد بی نظیری در ترمیم زخم‌ها و از بین بردن جای زخم و بخیه دارد. این پانسمان‌ها با محافظت از زخم و بخیه در برابر آلودگی‌ها به بیشتر نشدن آثار زخم و بخیه کمک می‌کنند.

پانسمان‌های پیشرفته دارای ویژگی‌هایی مانند رطوبت‌دهی مناسب برای محل زخم، تسریع روند گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون، جذب ترشحات و اگزودای زخم، پوشش دهی کامل محل زخم، عدم آسیب رسانی به محل زخم و بخیه در هنگام تعویض پانسمان، اثرات آنتی میکروبیالی و ضدعفونتی، کاهش درد و التهاب و… هستند.

از آنجا که از بین بردن جای زخم‌ها و بخیه‌ها پس از دوره درمان، یکی از معضلات و نگرانی‌ها می‌باشد، با انتخاب این پانسمان‌های پیشرفته، این نگرانی‌ها به حداقل می‌رسد.

از محصولات زخم پانسمان‌های پیشرفته، پانسمان‌های نوین تریتا مانند پانسمان طباگرن، طباگرن پلاس نقره، طبادرم، طبادرم پلاس نقره و… می‌باشد.

آثار زخم و بخیه

جراحی

برای از بین بردن بخیه‌های بزرگ و عریض می‌توان با جراحی به برداشتن بخیه قبلی و ایجاد بخیه جدید پرداخت.

بخیه‌های دراز هم از برش‌های نامنظم استفاده می‌کنند تا بخیه‌ها کوتاه‌تر شوند. در جراحی تغییراتی در جای بخیه ایجاد می‌کنند تا جای بخیه محوتر شود.

سایش

این روش که درم ابریژن نامیده می‌شود برای بخیه‌های نازک مناسب است. با استفاده از تجهیزاتی لایه سطحی پوست برداشته می‌شود. سایش باید در کل نواحی صورت انجام گیرد تا باعث دو رنگ شدن پوست نشود.

اگر بخیه سطحی باشد سایش یک بار و در صورت بخیه‌های عمیق چندین بار سایش توصیه می‌شود. در این روش از بی حس کننده‌های موضعی استفاده می‌کنند.

تزریق

تزریق ژل‌ها و چربی‌ها به محل‌های زخم و بخیه سبب پر شدن فرورفتگی‌های آن قسمت‌ها و بهبود جای زخم و بخیه می‌گردند. این روش موقتی می‌باشد و پس از گذشت مدت زمانی نیاز به تزریق مجدد می‌باشد.

پیوند پوست

در این روش پوست در محل زخم یا بخیه برداشته شده و پوست سالم در آن قسمت پیوند می‌زنند و محل را پانسمان می‌کنند. بعد از گذشت مدت زمانی پوست جدید جوش می‌خورد.

گاهی هم پزشک با فریزکردن لایه‌های بالایی پوست سبب کاهش آثار زخم و بخیه می‌شود.

لایه برداری

با استفاده از مواد شیمیایی لایه سطحی برداشته می‌شود تا آثار زخم و بخیه محو‌تر شود. این روش علاوه بر زخم و بخیه برای درمان جای آکنه و آبله مرغان  و درمان آفتاب سوختگی‌ها نیز مناسب می‌باشد.

لیزر

با توجه به درمان زخم و درمان جوشگاه از لیزر برای محو نمودن جای زخم و بخیه می‌توان استفاده نمود. انتخاب نوع دستگاه لیزر بر اساس زخم فرد و تشخیص پزشک صورت می‌گیرد. البته در لیزر امکان بازگشت جای زخم و بخیه وجود دارد.

نکات مهم درباره محو شدن آثار زخم و بخیه

  • از روش‌های مناسب درمان زخم و روش های نوین بخیه استفاده کنید.
  • در معرض آفتاب قرار نگیرید تا جای زخم و بخیه تیره نگردد.
  • روزانه با روش‌های اصولی و مناسب به آرامی به ماساژ زخم ها بپردازید.
  • مصرف ویتامین‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
  • تمامی روش‌های محو جای بخیه و زخم با نظر پزشک صورت گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 10 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.