5 عامل بهبود زخم تاثیرگذار

عوامل بهبود زخم

عوامل بهبود زخمعوامل بهبود زخم


عامل بهبود زخم

عامل بهبود زخم، با وجود مسائل زیادی که در حال حاضر در مورد درمان زخم ها وجود دارند که باید به آنها فکر کرد مثل حفظ رطوبت بستر زخم، استفاده از پانسمان مناسب و اطمینان از اینکه هیچ آسیب ترومایی دیگری به زخم وارد نمی شود، ممکن است به راحتی فراموش شود که عامل های سبک و شیوه زندگی نیز بر فرآیند بهبود زخم تأثیر می گذارند. در این مقاله پنج مورد از عامل های شیوه زندگی که می توانند بر بهبود زخم تاثیر مثبت یا منفی داشته باشند را بررسی می نماییم.

  1. تغذیه

عامل بهبود زخم، تغذیه جزء مهمی در مدیریت زخم است و تغذیه نامناسب می تواند بیمار را در معرض خطر ابتلا به زخم های بیشتر قرار دهد. بر اساس نتایج بدست آمده از مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که سوء تغذیه باعث اختلال در روند بهبود زخم شده و احتمال ابتلا به زخم بستر را 4 برابر می کند. در طول روند بهبود زخم، داشتن یک رژیم متعادل با مصرف مواد مغذی کافی ضروری است.

مصرف کالری کافی از استفاده پروتئین توسط بدن شما برای ترمیم زخم جلوگیری می نماید. پروتئین ها برای جوان سازی سلول ها ضروری هستند. بطور کلی شما باید 1 تا 1.5 گرم پروتئین را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف نمایید. غذاهایی که غنی از روی، مس و ویتامین A، B و C هستند نیز می توانند به سرعت بخشیدن بهبود زخم کمک کنند. علاوه بر این مصرف آب کافی و هیدراته ماندن برای رشد سلول ها حیاتی است.

  1. بهداشت

عامل بهبود زخم، حفظ سطح مناسب بهداشت بیمار بسیار مهم است. هنگام تعویض پانسمان یا باند، حتی در صورتی که قصد دارید دستکش بپوشید، حتما دست های خود را بطور کامل بشویید تا از انتقال باکتری ها به محل زخم جلوگیری نمایید. برای شستن صحیح دست ها، مطمئن شوید از آب ولرم یا گرم استفاده کنید و صابون را روی کف دست، انگشتان، پشت دست و ساعد بچرخانید و به آرامی تا 20 بشمارید. اگر محصول مراقبت از زخم کثیف است یا از قبل استفاده شده است، از آن استفاده نکنید. محصولات آلوده می توانند زمان بهبود زخم را افزایش دهند.

  1. سن

عامل بهبود زخم، سن نقش قابل توجهی در بهبود زخم ها دارد. سن بیمار به طور مستقیم با زمان بهبود زخم در ارتباط است. با گذشت زمان، لایه درم پوست نازک شده و انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد، این امر  مقدار زمان لازم برای التیام زخم را افزایش می دهد. کلاژن مورد استفاده برای بازسازی پوست به اندازه پیش تولید نمی شود و قدرت آن به اندازه ی سال قبل نیست.

متأسفانه سن عاملی نیست که بتواند تغییر یا بهبود یابد، هرچند که بسیاری معتقدند که حفظ دیدگاه مثبت در زندگی می تواند به احساس جوان بودن کمک کند.

  1. داروها

عامل بهبود زخم، همچنین بعضی از داروها و درمان ها بر روند بهبود زخم می گذارند. استروئیدها با بازسازی اپیدرمی و مرحله التهاب ترمیم زخم تداخل دارند. استروئیدها همچنین پاسخ التهابی را کاهش داده و منجر به کاهش تولید کلاژن و کاهش سرعت بهبود می شوند.

همچنین عوامل ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند آسپرین ممکن است در شکست آنژیوژنز (رگزایی) در طی ترمیم زخم مرتبط باشند. درمان هایی مانند شیمی درمانی نیز مانع روند بهبود زخم می شوند، زیرا هدف آن تخریب سلول ها است. تخریب سلول ها باعث افزایش زمان بهبود می شود.

  1. چاقی

عامل بهبود زخم، بیماران مبتلا به اضافه وزن احتمالا بهبود زخم را به تاخیر خواهند انداخت. بافت چربی واسکولاریته  ضعیفی دارد یعنی رگ های کمی در آن وجود دارند و تحمل پذیری کمی به ایسکمی (تامین خون ناکافی) و هیپوکسی (کمبود اکسیژن) دارد. این امر باعث می شود بیمار در معرض خطر بالایی برای ایجاد آسیب های پوستی قرار گیرد.

علاوه بر این این عامل بیمار را در در معرض ایجاد زخم های بیشتر قرار می دهد. عملکرد قلب بیماران مبتلا به چاقی دچار محدودیت شده و باعث ایجاد اختلال در گسترش قفسه سینه می شود، در نتیجه اکسیژن رسانی بافت ها را به خطر می افتد. در نهایت تولید کلاژن دچار مشکل شده و روند بهبود زخم آهسته می شود.

5 عامل شیوه زندگی که روی بهبود زخم تاثیر می گذارند

نگاه کلی

عامل بهبود زخم، در مدیریت زخم نباید تنها به سوراخی که زخم در پوست ایجاد نموده توجه نمود، در عوض باید نگاهی کلی و تصویری جامع از بدن داشت. عوامل شیوه ی زندگی مانند تغذیه، سن، بهداشت، داروها و چاقی نقش مهمی در روند بهبود زخم ایفا می نمایند.

عامل بهبود زخم، سلول ها به منظور رشد خود نیازمند عرضه ثابت اکسیژن و دیگر مواد مغذی هستند و شیوه زندگی بیمار نقش مهمی در ایجاد شرایط ایده آل برای فعالیت سلولی ایفا می کند.

عامل بهبود زخم، همچنین حفظ رطوبت بستر زخم، انتخاب پانسمان مناسب، تعویض منظم پانسمان، اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت زخم و دیگر عوامل و مراحل مورد نیاز برای مدیریت زخم باید مورد توجه قرار گیرند.

عامل بهبود زخم، رعایت مجموعه عوامل موثر بر روند بهبود زخم باعث می شود که زخم فرایند بهبود را سریع تر طی کرده و بدن سلامت خود را زودتر بدست آورد.

Source: www.shieldhealthcare.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − هفت =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.