درمان با لارو | لارو درمانی زخم چیست؟

لارو درمانی زخم

درمان با لارو

درمان با لارو، درمانی زخم از روش‌های درمانی مفید و مؤثر برای درمان انواع زخم‌ها از جمله درمان زخم دیابتی می‌باشد که از گذشته تا به حال استفاده می‌شود.

لارو چیست؟

درمان با لارو، نوزادان کرمی شکل می‌باشند که در این روش درمانی برای خوردن قسمت‌های عفونی و بافت‌های کثیف زخم به کار می رود. زخم‌های باکتریایی و میکروبی که در برابر انواع آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم و قوی شده‌اند ، می‌توانند با لارو درمان شوند.

لارودرمانی می‌تواند عفونت زخم‌ها را تا حد زیادی از بین ببرد. پس از لارو درمانی برای کسب نتیجه‌ی بهتر و درمان مؤثر زخم‌ها ، بهتر است محل زخم را با پانسمان پیشرفته مانند پانسمان نوین تریتا ، پوشش دهید. این اقدام موجب می شود که درمان عفونت و بهبود بافت‌های زخم سرعت بیشتری پیدا کند. لارو بافت‌های مرده را از بین می‌برد و از آنجا که پانسمان‌های پیشرفته موجب بهبود بافت‌های زخم و تشکیل بافت‌های جدید می‌شوند ، محل زخم به سرعت به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

کرم‌های مورد استفاده برای لاررو در شرایط کاملاً استریل ، ضدعفونی می‌شوند. بنابراین این کرم‌ها خود هیچگونه عفونتی ندارند. این کرم‌ها به علت اینکه تازه متولد شده‌اند ، امکان تخم‌گذاری بر روی زخم را ندارند.

اثربخشی لارو درمانی زخم

لارو درمانی در درمان زخم تروماتیک بسیار مؤثر می‌باشد. بر اساس نتایج به عمل آمده ، لارو درمانی اثربخشی زیادی در درمان زخم‌های تروماتیک داشته است. زخم‌های تروماتیک شامل زخم بستر ، کروک استخوانی، زخم دیابتی ، زخم عفونی و … می‌باشد. لارو درمانی در معالجه تومور و ضایعات قارچی هم نتیجه‌بخش بوده است. البته در نظر داشته باشید که لارو درمانی برای زخم‌های مجاور عروق خونی نباید انجام شود.

نحوه استفاده از درمان با لارو

لاروها به دو روش روی زخم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در یک روش لاروها پس از قرارگیری درون کیسه‌ی کوچک روی زخم گذاشته می‌شوند. روی این کیسه را با گاز استریل و پد‌های پانسمانی پوشش می‌دهند. جهت محافظت بهتر یک لایه لوسیون اطراف زخم زده می‌شود. این لاروها 5 روز باید روی زخم در درون کیسه قرار داشته باشند.

لارو درمانیدر روش دیگر لارو درمانی زخم ، لاروها به طور مستقیم روی زخم قرار می‌گیرند. روی لارروها پانسمان‌های توری قرار می‌دهند و با گاز استریل و پد پانسمانی آن را به طور کامل پوشش می‌دهند. به منظور محافظت بیشتر ، یک پانسمان دیگر روی آن قرار می‌دهند. این لاروها به مدت 3 روز روی پوست قرار می‌گیرند.

همچنین ببینید : لارو درمانی یا ماگوت تراپی

درمان زخم نوکروز با لارو درمانی

برای درمان زخم نوکروز ، پیرامون زخم را در شعاع 5 سانتی‌متری 50 عدد لاررو قرار می‌دهند. این لارو ها باید به مدت 3 روز روی زخم قرار گیرند تا تمامی بافت‌های عفونی و مرده زخم را بخورند. چنانچه در این مدت فرد با علائمی مانند تب و لرز و خارش شدید همراه شد ، باید به پزشک مراجعه کند.

مزایای درمان با لارو زخم

لاررو درمانی درد و التهاب زخم را کاهش می‌دهد.

بوی نامطبوع زخم را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

عفونت زخم را از بین می‌برد.

با نابودی بافت‌های مرده ، بافت‌های سالم را برای ترمیم نگه می‌دارند.

یک روش درمانی کاملاً بهداشتی می‌باشد.

خطرات درمان با لارو

این روش درمانی ، در کنار مزایایی که به همراه دارد ، خطراتی می‌تواند داشته باشد.

اگر لاررو درمانی زخم موجب سوزش شدید زخم شود ، باید با اطلاع به پزشک لاررو درمانی متوقف شود. البته در موارد سوزش‌های خفیف ، با کرم‌ها و لوسیون‌ها می‌توان این سوزش را کاهش داد.

اگر بیماران با کم خونی موضعی مواجه شوند ، درد شدیدی احساس می‌کنند. این مسئله را با پزشک مربوطه در میان گذاشته تا در صورت لزوم داروهای مسکن را تغییر داده یا لارو درمانی را متوقف کنند.

یکی از عوارض لارو درمانی زخم ، تب‌های بالا می‌باشد. این تب‌ها باید کنترل شوند تا خطراتی برای بیمار ایجاد نکند.

اگر درمان با لارو با خونریزی‌های شدید همراه شود ، باید توسط پزشک بررسی شوند تا در صورت لزوم ، کرم‌های لارو برداشته شوند. پس از لاررو درمانی باید وضعیت زخم را روزانه بررسی و میزان خونریزی زخم را کنترل کنید.

مراقبت‌های پس از درمان با لارو

پس از درمان زخم ،درمان با لارو  مدتی استحمام نکنید تا آب سبب نابودی لاروها نشود.

نزدیک به وسایل گرمایشی قرار نگیرید ، زیرا دمای بالا موجب از بین رفتن لاروها می‌شود.

از وارد کردن فشار به زخم خودداری کنید تا لاروها له نشوند.

پس از برداشتن لاروها توسط پزشک ، با نظر پزشک با استفاده از پانسمان‌های پیشرفته مانند پانسمان تریتا به بهبود و ترمیم سریعتر بافت‌های زخم و جلوگیری از عفونت مجدد زخم کمک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.