۷ فاکتور موثر بر بهبود زخم
۱۷ دی

در این مقاله قصد داریم تا راجع به زخم ها و عوامل موثر در بهبود آن ها صحبت کنیم. دنیای زخم ها به قدری پیچیده است که اگر راجع به آن ها آگاهی نداشته باشید، تهدیدی برای سلامتی تان محسوب می شوند. در ادامه ۷ فاکتور مهم به جهت بهبود مناسب زخم ها را برای شما بیان می کنیم.

عوامل ایجاد زخم ها چیست؟

قبل از اینکه به جهت بهبود زخم اقدام کنید، لازم است که راجع به عاملی که زخم را ایجاد کرده است آگاهی داشته باشید. زمانی که نوع زخم خود را به خوبی بشناسید، می توانید بهترین فاکتور برای درمان آن را به کار گیرید.

۷ فاکتور موثر بر بهبود زخم

زخم ها با توجه به عامل ایجادشان به انواع زیر دسته بندی می شوند:

زخم های بسته و باز

بافت پوست انسان از لایه های متفاوتی تشکیل شده است. زخم های بسته زخم هایی هستند که تنها به لایه سطحی بافت پوست آسیب می زنند. این زخم ها با توجه به مدت زمان بهبود زخم به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شوند.

زخم های بسته حاد طی مدت زمان کمتری نسبت به زخم های بسته مزمن بهبود می یابند. زخم های باز به لایه های پایین تری از پوست نفوذ می کنند. میزان حساسیت این نوع زخم ها بسیار بیشتر از زخم های بسته است. این نوع زخم ها معمولاً با درد و خونریزی همراه هستند.

زخم های تمیز و آلوده

زخم های تمیز توسط عامل تمیز ایجاد شده اند. اما زخم های آلوده ممکن است توسط یک شاخه درخت یا چاقوی آلوده ایجاد شده باشند. هر کدام از زخم های باز و بسته می توانند آلوده یا تمیز باشند. زخم های آلوده به مراقبت های بیشتری نیاز دارند. روند بهبود زخم باز و آلوده بسیار بیشتر از سایر انواع زخم ها طول می کشد.

مراحل بهبود زخم

به طور کلی روند درمان زخم طی سه مرحله انجام می شود. مرحله اول، درمان التهاب است. در واقع به این مرحله، مرحله التهابی می گویند. التهاب زخم یک پاسخ طبیعی بدن پس از ایجاد زخم است. زمانی که ناحیه ای از بدن شما زخم می شود، رگ های خونی گشاد شده و خونریزی و التهاب به صورت همزمان اتفاق می افتد.

سلول های بافت زخم، متورم شده و باعث ایجاد گرما، درد و قرمزی در محل زخم می شوند. بنابراین اولین مرحله درمان زخم به کاهش التهاب زخم کمک می کند. در مرحله بعد، بافت پوست شروع به تکثیر می کند. بنابراین این مرحله به عنوان مرحله تکثیر در روند بهبود زخم نام گذاری شده است.

تکثیر سلول های محل زخم منجر به ترمیم زخم و بسته شدن زخم های باز می شود. در این مرحله لازم است که روند ترمیم را کنترل کنید. اگر محل زخم با پوست جدید صورتی یا قرمز ترمیم شده و علائمی از خونریزی وجود نداشته باشد، یعنی این مرحله به درستی انجام شده است.

اما اگر بافت ترمیم شده دارای رنگ تیره بوده و همچنان خونریزی دارد، می تواند نشان دهنده عفونی شدن زخم باشد. مرحله آخر درمان زخم، مرحله ای است که زخم کاملاً بسته شده و جای آن چروک شده است. به این مرحله از بهبود زخم، مرحله بازسازی می گویند.

مرحله بازسازی معمولاً ۲۱ روز بعد از آسیب دیدگی شروع شده و ممکن است تا یک سال طول بکشد. با این حال بعد از این مرحله نیز، بافت آسیب دیده هرگز مانند سایر بافت های سالم نخواهد شد. معمولاً این ناحیه قدرت کششی خود را به میزان ۲۰ درصد از دست می دهد. اکنون که اطلاعاتتان راجع به زخم ها افزایش یافته زمان آن رسیده که ۷ فاکتور موثر بر درمان زخم را بررسی کنیم.

۷ عامل موثر به جهت بهبود زخم

بهتر است بدانید که روند درمان زخم به صورت خطی نبوده و برای هر زخم می تواند مسیر متفاوتی داشته باشد. با این حال ۷ فاکتور موثر بر بهبود زخم شامل موارد زیر است:

۱- سن

همانطور که می دانید افزایش سن می تواند بر تمام فعالیت های بدن تاثیرگذار باشد. طی روند پیری، روند بسیاری از فعالیت های بدن کند می شود. بنابراین روند درمان زخم نیز با افزایش سن، کند می شود. علاوه بر این، با افزایش سن، پوست نازک تر شده و نسبت به آسیب ها حساس تر می شود. بنابراین سن، از جمله فاکتور هایی است که می تواند در روند بهبود زخم تاثیرگذار باشد.

۲- تغذیه

شاید هرگز تصور نمی کردید چیزی را که می خورید در روند بهبود زخم تاثیرگذار است. تغذیه مناسب می تواند سرعت درمان زخم را به طور قابل توجهی افزایش دهد. اگر تغذیه شما حاوی مواد غذایی مناسب برای ترمیم باشد، برای بهبود زخم بسیار مفید خواهد بود.

مواد مغذی قادر خواهند بود تا به رشد سلول های محل آسیب دیده کمک کنند. بنابراین مهمترین تاثیر تغذیه در مرحله دوم درمان زخم یعنی مرحله ترمیم مشخص می شود. بعد از اینکه التهاب زخم به خوبی برطرف شد، با تغذیه مناسب می توانید روند ترمیم بافت آسیب دیده را بسیار سریعتر کنید.

۳- افزایش وزن

شاید برای شما هم سوال باشد که درمان زخم در افراد چاق کندتر از سایر افراد است. پاسخ این سوال به افزایش وزن این افراد باز می گردد. افزایش وزن یک عامل موثر در کاهش سرعت بهبود زخم است. دلیل این امر این است که زمانی که بدن دچار افزایش وزن می شود، سیستم ایمنی بدن کمی ضعیف تر از قبل عمل می کند.

ضعیف شدن سیستم ایمنی در این افراد باعث می شود که زخم دچار عفونت شود. همانطور که گفتیم بهبود زخم های آلوده بسیار مشکل تر از زخم های تمیز است. اما اینکه این اضافه وزن تا چه میزان باشد نیز مهم است. معمولاً افزایش وزن تا ۲۰ درصد بیشتر از وزن ایده آل، در روند درمان زخم اختلال ایجاد می کند.

۷ فاکتور موثر بر بهبود زخم

۴- آسیب مجدد به محل زخم

وارد شدن آسیب مجدد به محل زخم، از مواردی است که فرآیند بهبود زخم را بسیار کند می کند. زمانی که مجدداً محل زخم دچار آسیب می شود، درست مثل این است که شما با یک زخم بسیار شدید مواجه شده باشید. در این صورت مکانیزم های دفاعی بدن محدود شده و ترمیم زخم بسیار آهسته تر خواهد شد. بنابراین باید مراقبت از زخم را همیشه مورد توجه قرار دهید.

۵- رطوبت پوست

برای اینکه پوست زنده بماند لازم است که مقدار کافی رطوبت دریافت کند. اگر شما هم مانند برخی افراد به صورت ذاتی از پوست خشک برخوردار هستید، ممکن است پوست شما در معرض برخی عارضه های پوستی قرار داشته باشد. علاوه بر این، خشک شدن پوست، باعث ابتلا به برخی عفونت های پوستی و ضخیم شدن پوست می شود.

همه این موارد می توانند روند بهبود زخم را با مشکل مواجه کنند. بنابراین لازم است پوست خود را مرطوب نگه دارید. اما توجه داشته باشید که رطوبت زیاد نیز می تواند عاملی برای نفوذ عفونت ها باشد. بنابراین تعادل در ایجاد رطوبت بسیار مهم است.

۶- برخی بیماری ها

همانطور که گفتیم، زخم های مزمن دارای روند بهبود طولانی تری نسبت به زخم های حاد هستند. این زخم های مزمن ممکن است در اثر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله بیماری دیابت و نقص سیستم ایمنی ایجاد شده و مرحله ترمیم زخم را با مشکل مواجه کنند.

۷- داروها

داروها همیشه باعث درمان نمی شوند مصرف برخی داروهای تجویزی می تواند تاثیر منفی بر روند بهبود زخم داشته باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که با نام های ایبوپروفن و آسپرین وجود دارند، در مرحله التهابی روند بهبود زخم اختلال ایجاد می کنند.

در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها و نکاتی که گفته شد، در بهبود سریعتر و موثرتر زخم هایتان تاثیر گذار است.

Source: www.woundcareinc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *