۶ نکته اصلی برای درمان زخم دیابتی

۶ نکته اصلی برای درمان زخم دیابتی

برای اینکه بهبودی زخم دیابتی با سرعت انجام شود، نیاز است تا نکاتی را برای درمان آن در نظر گرفت. گفته می شود تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۵۵۰ میلیون نفر مبتلا به دیابت خواهند شد. برای جلوگیری از این عارضه باید درمان های مناسب و پیشرفته ای را در این خصوص انجام داد.

برای اینکه بهبودی در شرایطی مطلوب و محیطی محافظت شده ایجاد شود، باید نکات زیر را در درمان زخم دیابتی رعایت کرد. در این صورت امکان پیشرفت و گسترش زخم مورد نظر برای افراد دیابتی از بین می رود.

ارزیابی و بررسی زخم دیابتی

از آنجایی که زخم های دیابتی در انواع مختلفی وجود دارند، پزشک در ابتدا باید معاینه کاملی را از شرایط فعلی بیمار انجام دهد. در این صورت متوجه خواهد شد که با چه نوع زخم دیابتی روبرو است. این امر می تواند در درمان زخم مورد نظر بسیار کارساز باشد. زیرا سرعت بهبودی را برای بیماران به همراه خواهد داشت.

۶ نکته اصلی برای درمان زخم دیابتی

زخم های دیابتی در سه دسته جای می گیرند. زخم های نوروپاتیک، ایسکمیک و نورو ایسکمیک. این نوع از زخم ها هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند. دانستن این ویژگی ها می تواند به پزشکان کمک کند تا درمان را به راحتی انجام دهند. با توجه به پیشرفت هر کدام از این زخم ها، عفونت مورد نظر به سرعت درمان می شود و بهبودی حاصل خواهد شد.

عدم تشخیص به موقع و عدم صلاحیت پزشک مربوطه در تشخیص نوع زخم ایجاد شده، خطرات بسیاری را برای افراد ایجاد می کند. این امر سبب می شود تا برنامه درمانی مناسب و کارآمدی برای درمان زخم افراد دیابتی تنظیم نشود. در این صورت زخم پیشرفت کرده و در مواقع بسیار حاد، منجر به قطع عضو می شود.

دبریدمان بافت یکی از روش های رفع زخم دیابتی

این روش از درمان زخم باید به صورت تخصصی و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. دبریدمان زخم شامل از بین بردن زخم یا برداشتن بافت نکروبی در آن است. این امر می تواند از فشار ایجاد شده در زخم بکاهد و از این طریق بهبودی زخم دیابتی را انجام دهد.

همچنین دبریدمان بافت سبب می شود تا بافت زیرین قابل مشاهده شود. در این صورت امکان بررسی عفونی شدن سطوح زیرین زخم توسط پزشک ایجاد می شود. این مرحله از درمان می تواند به ترشح زخم کمک کند و از این طریق تخلیه عفونی صورت می گیرد. یکی دیگر از مزیت های استفاده از دبریدمان این است که پانسمان زخم بهینه می شود.

این روش توسط پزشکان از طریق قیچی یا چاقوی جراحی انجام می شود. این تجهیزات پزشکی کاملاً بهداشتی و استریل شده هستند. به همین دلیل هیچ گونه نگرانی در مورد نفوذ میکروب ها به زخم دیابتی نداشته باشید.

درمان های دیگری که برای جداسازی زخم و بافت اطراف آن توسط پزشکان صورت می گیرد به لارو، اتولیتیک و سونوگرافی نامیده می شوند.

از آنجایی که دبریدمان زخم، کاری است تخصصی که فقط یک پزشک ماهر می تواند زخم دیابتی را جدا کند. این امر باید به گونه ای انجام شود که به رگ های خونی، رشته های عصبی و تاندون افراد هیچ گونه آسیبی وارد نشود. این مرحله در درمان زخم های دیابتی و جلوگیری از ایجاد آنها به زخم های پیشرفته بسیار ضروری است.

جلوگیری از گسترش عفونت

ایجاد عفونت یکی از مهمترین عواملی است که می تواند برنامه درمانی زخم دیابتی را با مشکل روبرو کند. با توجه به اینکه زخم های دیابتی در مراحل اولیه باید درمان شوند، در غیر این صورت عفونت ایجاد شده می تواند به سرعت گسترش پیدا کند.

به دلیل عدم کنترل عفونت در افراد دیابتی که مبتلا به زخم شده اند، این امر ممکن است منجر به مرگ و میر این افراد شود. به همین دلیل جلوگیری از گسترش عفونت با روش های تهاجمی تر ضرورت دارد. برای درمان این مشکل خوردن آنتی بیوتیک ها و داروهای خوراکی و موضعی برای افرادی که دچار زخم دیابتی خفیفی هستند از عفونت ایجاد شده می کاهد.

استفاده از ضد عفونی کننده موضعی می تواند باکتری های موجود در زخم ها را کاهش دهد. همچنین از زخم در برابر آلودگی های بیشتر محافظت کند. بدین طریق گسترش زخم دیابتی کاهش پیدا می کند.

پانسمان یکی دیگر از تجهیزات بهداشتی است که می تواند از شیوع عفونت در زخم جلوگیری کند. بانداژ ها یا گاز های استریل  با دارا بودن مواد ضد میکروبی کنترل عفونت را به راحتی انجام می دهند. پزشکان در بیشتر مواقع پانسمان های پیشرفته را در مراقبت از زخم دیابتی پیشنهاد می دهند. این پانسمان ها در ترکیبات خود دارای نقره، ید، عسل با درجه پزشکی، پلی هگزامتیل بیوانویدید هستند که سبب می شود زخم مرطوب نگه داشته شود. در این صورت بهبودی آن سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

حفظ تعادل رطوبت در زخم دیابتی

پانسمان مناسب برای بهبود زخم دیابتی یکی از مواردی است که باید برای درمان به آن توجه کنید. از جمله تجهیزاتی که می تواند به حفظ تعادل رطوبت زخم کمک کند، پانسمان ها هستند. با قرار دادن پانسمان روی زخم علاوه بر جلوگیری از ورود میکروب ها به این نواحی، رطوبت مورد نیاز برای درمان زخم ایجاد می شود.

این امر سبب می شود تا زخم بتواند ترشح کند و تخلیه شود. ترشح می تواند میکروب ها و عفونت ها را به خارج از بدن هدایت کند. در این صورت بهبودی زخم دیابتی سریع تر انجام می شود. پزشک با معاینه زخم افراد پانسمان مناسب را برای آنان تجویز می کند.

با این حال نمونه ای از پانسمان هایی که برای بهبودی زخم دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد را اینگونه نام گذاری می کنند: پانسمان آلژینات ها، هیدروکلوئیدها و هیدرو فیلم ها.

۶ نکته اصلی برای درمان زخم دیابتی

تخلیه و فشار زخم

در بیشتر مواقع تخلیه زخم و ایجاد فشار در آن سبب می شود تا عارضه ایجاد شده سریعتر بهبود پیدا کند. با ایجاد فشار بدون هیچ گونه حرکت و جا به جایی (TCC)، فشار به طور مساوی در پای افراد توزیع می شود.

این امر سبب می شود تا زمان بهبودی کاهش پیدا کند. با این حال روش TCC در بیشتر مواقع نمی تواند راه حلی مناسب باشد. به همین دلیل ممکن است، وسایل الکترونیکی قابل جا به جایی مانند واکر های قابل حمل، چکمه های Scotchcast  یا صندل برای زخم هایی که دچار آلودگی بیشتری هستند، استفاده شود.

با این حال مشکلاتی که در زمان استفاده از تجهیزات برقی قابل حمل وجود دارد، این است که بیماران نحوه استفاده درست از آنها را نمی دانند. به همین دلیل با استفاده نادرست بهبودی زخم طولانی تر می شود. با توجه به شواهد موجود تنها ۳۰ درصد در روز افراد از این لوازم استفاده می کنند.

عوامل اساسی در ایجاد زخم دیابتی

برای اینکه بتوان درمان زخم دیابتی را برای افرادی که مبتلا به این عارضه هستند انجام داد، باید ابتدا در مورد تمامی عواملی که ممکن است، سلامتی افراد را تهدید کنند به اطلاعات کاملی دست یافت. کنترل دیابت کار دشواری است. با این حال غیر ممکن نیست.

در صورتی که بتوان قند خون افراد را کنترل کرد، تغذیه مناسبی را برای آنان در نظر گرفت و فشار خون آنها را در حد نرمال قرارداد درمان زخم ایجاد شده به سرعت انجام می شود. همچنین عوامل دیگری مانند پوشیدن کفش مناسب، ترک سیگار، و خونرسانی کافی و اساسی به اندام های بدن می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. این موارد توسط پزشک به راحتی تحت کنترل قرار می گیرد.

Source: www.advancedtissue.com

زخم پای دیابتیمقالات زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید