کاهش درد زخم بستر

کاهش درد زخم بستر

کاهش درد زخم بستر با روش‌های متعددی امکان پذیر است. فرد در اثر زخم بستر ، درد زیاد و آزاردهنده‌ای را تحمل می‌کند.

درد زخم بستر در چه مرحله‌ای ایجاد می‌شود ؟

زخم بستر چهار مرحله دارد.

در مرحله‌ی اول ، پوست کمی تغییر رنگ و تغییر دما پیدا می‌کند. ممکن است این محل ، کمی خارش داشته باشد ولی دردی ندارد.

در مرحله‌ی دوم ، زخم کمی باز شده و تاول‌هایی ایجاد شده است. در این مرحله ، درد به تدریج آغاز می‌شود.

در مرحله‌ی سوم ، آسیب بافت‌ها به بافت‌های زیرین پوست سرایت کرده و زخم عمق بیشتری پیدا می‌کند. درد زخم بستر در این مرحله زیاد می‌شود.

در مرحله‌ی چهارم ، زخم عفونت کرده و عفونت آن به استخوان‌ها و تاندون‌ها سرایت می‌کند. فرد در این مرحله درد شدید و غیر قابل تحملی را دارد.

در هر مرحله‌ای که از بروز زخم آگاه شدید ، به سرعت برای درمان زخم بستر اقدام نمایید تا از پیشرفت زخم جلوگیری کنید. درمان به موقع می تواند از به وقوع پیوستن مشکلات زیادی جلوگیری کند. در شرایطی که زخم بسیار پیشرفت کرده باشد و عفونت زخم کل بدن را درگیر کرده باشد ، درمان بسیار سخت خواهد شد و شانس کمی برای موفقیت در درمان وجود خواهد داشت.

روش‌های کاهش درد زخم بستر

اولین اقدامی که برای کاهش درد این نوع زخم می‌توانید انجام دهید ، برداشتن فشار از روی ناحیه‌ی زخم می‌باشد. همچنین باید از ایجاد اصطکاک میان سطح زخم با سایر سطوح جلوگیری نمایید.

در دومین اقدام ، باید به تغییر وضعیت بیمار کمک نمود. بیمار سر تایم مشخصی باید تغییر موقعیت دهد. در شرایطی که امکان حرکت برای بیمار وجود ندارد ، اطرافیان باید به او کمک کنند. حرکت دادن بیمار باید به آرامی و با احتیاط فراوان صورت بگیرد.

استفاده از سطوح پشتیبان کننده به کاهش درد این نواحی کمک می‌کند. با بالش یا تشک و … از نواحی تحت فشار حمایت کنید.

مصرف داروهای مسکن تحت نظر پزشک ، سبب کاهش درد زخم بستر می‌شود. البته باید درنظر داشت که داروهای مسکن ، عوارض زیادی دارند و در مصرف آنها نباید زیاده‌روی کرد. استامینوفن ، پروفن ، آلفن و سایر مسکن‌ها برای کاهش درد زخم می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

پانسمان پیشرفته زخم برای کاهش درد زخم بستر

پانسمان‌های پیشرفته زخم می‌توانند با از بین بردن عفونت و پیشگیری از عفونت بیشتر زخم ، به کاهش درد زخم کمک کنند. این پانسمان‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که برای کاهش درد زخم مفید می‌باشند و التهاب و درد زخم را به شدت کاهش می‌دهند. پانسمان‌های پیشرفته زخم با ایجاد رطوبتی ایده آل در سطح زخم ، به بهبود و ترمیم زخم کمک می‌کنند. هر چه دوره بهبودی زخم کوتاهتر شود ، فرد بیمار درد کمتری را تحمل می‌کند. یکی از بهترین پانسمان‌های پیشرفته زخم ، پانسمان نوین زخم تریتا می‌باشد.

دبریدمان با چه هدفی روی زخم بستر انجام می‌شود ؟

گاهی شرایط زخم به گونه‌ای می‌باشد که برای کاهش درد زخم بستر و درمان عفونت زخم ، ناچار به انجام روش‌های درمانی تخصصی‌تری می‌شوند. دبریدمان زخم بستر با هدف حذف بافت‌ها و سلول‌های مرده در محل زخم انجام می‌شود. دبریدمان با روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد که نوع روش آن با توجه به نظر پزشک و شرایط زخم انتخاب می‌شود.

چرا زخم بستر را جراحی می‌کنند ؟

گاهی روش‌های درمانی گفته شده برای درمان زخم بستر ، اثرگذار نمی‌باشند. شدت زخم به گونه‌ای می‌باشد که بسیار دردناک است و عفونت آن به سایر قسمت‌ها سرایت کرده است. در چنین شرایطی برای بدتر نشدن وضعیت زخم و کاهش درد زخم بستر به انجام عمل جراحی روی زخم اقدام می‌کنند.

درد نشانه عفونت زخم بستر است ؟

بله . یکی از نشانه‌های عفونت زخم بستر ، احساس درد شدید در ناحیه ی زخم است. لذا درمان آنتی بیوتیکی می‌تواند به کاهش درد زخم بستر کمک کند. با توجه به شرایط زخم و میزان عفونت آن ، داروی آنتی بیوتیک مناسب تعیین می‌شود. ممکن است داروی آنتی بیوتیکی به صورت موضعی ، خوراکی و تزریقی باشد. به هر حال با هر نوع آنتی بیوتیک تجویزی از سوی پزشک ، باید به درمان زخم بستر و از بین بردن عفونت آن اقدام نمود. عفونت زخم بستر ، مشکلات زیادی را برای فرد بوجود می‌آورد و می‌تواند سبب مرگ فرد شود. عفونت زخم بستر علاوه بر درد ، علائم دیگری مانند تب و لرز و خروج ترشحات و بوی بد و … دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.