چگونه سرعت بهبود زخم را افزایش دهیم ؟

سرعت بهبود زخم

سرعت بهبود زخم به عوامل متعددی مانند نوع درمان زخم و تغذیه و … بستگی دارد. با روش‌های زیادی می‌توان بهبودی زخم را سرعت بخشید.

اقدامات اولیه برای تسریع بهبودی زخم

دست‌ها را مرتب بشویید. زیرا احتمال زیادی وجود دارد که دست‌ها با زخم برخورد کنند. برای جلوگیری از انتقال آلودگی به زخم‌ها با استفاده از آب و صابون دست‌ها را تمیز بشویید.

اگر خونریزی زخم زیاد است ، باید برای متوقف نمودن خونریزی با روش‌هایی مانند اعمال فشار مستقیم روی آن اقدام نمایید.

زخم را ضدعفونی نمایید. با استفاده از محصولات زخم مناسبی که در دسترس دارید به ضدعفونی کردن زخم اقدام نمایید.

اگر جسم خارجی درون زخم وجود دارد ، با گاز حاوی الکل به خارج کردن آن اقدام نمایید.

با استفاده از یک پانسمان مناسب ، زخم را به طور کامل بپوشانید. حتی زخم‌های سطحی باید پوشانده شوند. پوشاندن زخم ، سرعت بهبود زخم را افزایش می‌دهد و از عفونت زخم جلوگیری می‌کند. با هر پانسمان مناسبی که در دسترس دارید ، زخم را بپوشانید. سپس می‌توانید یک پانسمان مناسب تهیه کرده و پانسمان قبلی را تعویض نمایید. پانسمان پیشرفته زخم تریتا ، نمونه‌ای از بهترین پانسمان‌های زخم می‌باشد.

همچنین ببینید : علت توقف درمان زخم یا کندی روند بهبود آن ها

روش‌های افزایش سرعت بهبود زخم

برای اینکه بافت‌های ناحیه زخم به سرعت ترمیم و بهبود پیدا کنند ، موارد زیر را درنظر داشته باشید.

پیرامون زخم را مرطوب نگه دارید

با استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک موضعی مناسب می‌توانید علاوه بر پیشگیری از عفونت ، از خشکی پوست پیشگیری کنید. همچنین استفاده از پانسمان‌های پیشرفته زخم تریتا سبب می‌شوند که یک رطوبت مناسب و ایده‌آل در سطح زخم ایجاد شود. ایجاد رطوبت به تسریع در روند ترمیم و بهبود بافت‌ها کمک زیادی می‌کند.

از دستکاری کردن زخم پرهیز کنید

لایه‌ی خشک ایجاد شده روی زخم ، نشان دهنده بهبودی زخم می‌باشد و یکی از مراحل فرآیند بهبودی زخم است. این لایه ، از زخم تا بهبودی کامل حفاظت و نگهداری می‌کند. زمانی که فرد این لایه‌ی خشک را کنده ، بدن ناچار به تکرار این مرحله شده و  سرعت بهبود زخم را کاهش می‌دهد.

پانسمان یا چسب زخم را به درستی تعویض کنید

تعویض پانسمان و برداشتن چسب زخم باید به گونه‌ای انجام شود که به محل زخم آسیب وارد نشود. پوشش طبیعی ایجاد شده روی زخم نباید با کندن پانسمان یا چسب زخم جدا شود.

از مواد ضدعفونی کننده نامناسب استفاده نکنید

موادی مانند وایتکس ، پودرهای آنزیم دار ، شوینده‌های دارای پروکساید و … موجب تحریک و سوزش زخم می‌شوند. این مواد روند درمان زخم را طولانی تر می‌کنند. الکل برای ضدعفونی کردن زخم نامناسب می‌باشد.

برای افزایش سرعت بهبود زخم خوب بخوابید

بدن هنگام خواب ، خود را ترمیم کرده و سرعت تشکیل بافت‌های جدید را افزایش می‌دهد. خواب کافی در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن اثرگذار است. لذا خواب کافی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت لازم می‌باشد.

نقش تغذیه در ترمیم و بهبود زخم

برای اینکه ترمیم و بهبودی زخم‌ها با سرعت بالاتری انجام شود ، باید توجه ویژه‌ای به برنامه غذایی خود داشته باشید. از اهمیت رژیم غذایی مناسب در درمان زخم ها غافل نشوید. برنامه ریزی مناسبی برای برنامه‌غذایی خود داشته باشید. موارد زیر را در رژیم غذایی خود درنظر بگیرید.

روزانه حداقل دو وعده پروتئین میل کنید. پروتئین از جمله مواد لازم برای افزایش سرعت بهبود زخم است. بنابراین پروتئین‌های مفید را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

چربی‌های سالم بیشتری مصرف کنید. چربی‌ها از مواد موردنیاز برای ایجاد سلول‌های جدید می‌باشند. مصرف بیشتر چربی‌های سالم به بازسازی و احیاء سلول‌های آسیب دیده کمک می‌کند. از چربی‌های غیر اشباع و طبیعی مانند روغن‌های گیاهی ، زیتون ، ذرت ، لبنیات و … در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

کربوهیدرات‌ها ، انرژی لازم برای بازسازی و احیاء بافت‌ها و سلول‌ها را تأمین می‌کنند.

ویتامین‌های لازم و ضروری برای افزایش سرعت بهبود زخم ، ویتامین‌های A و C می‌باشند. میوه هایی که دارای ویتامین های A, C می‌باشند مانند هویج و پرتقال و … مصرف کنید. این ویتامین‌ها ، سلول‌های بدن را برای رشد تحریک کرده و با التهاب‌ها مقابله می‌کنند.

زینک از مواد معدنی لازم برای ترمیم و بهبودی زخم‌ها می‌باشد. روی یا زینک سبب سنتز شدن پروتئین شده و به تولید کلاژن بیشتر پوست کمک می‌کند.

آب فراوان سبب بهبود گردش خون و انتقال بیشتر مواد مغذی به زخم می‌شود و سرعت ترمیم زخم را افزایش می‌دهد.

تریتا | ارائه دهنده انواع پانسمان پیشرفته ترمیم زخم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − چهار =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.