چگونه از عفونت زخم پای دیابتی پیشگیری کنیم ؟

چگونه از عفونت زخم پای دیابتی پیشگیری کنیم ؟

عفونت زخم پای دیابتی با روش‌های زیادی قابل درمان می‌باشد. ولی بهتر است با انجام اقدامات پیشگیرانه از بروز عفونت زخم جلوگیری شود.

اهمیت پیشگیری از عفونت زخم پای دیابتی

در صورتی که از زخم پای دیابتی به درستی مراقبت نشود ، زخم عفونت می‌کند و مشکلات زیادی را بوجود می‌آورد. پیشگیری از عفونی شدن زخم ، یک اولویت بسیار مهم برای بیماران دیابتی می‌باشد. حدود 15 الی 25 درصد از دیابتی‌ها در طول زندگی خود درگیر زخم‌های دیابتی می‌شوند. در صورتی که زخم پا در وقت مناسب با روش درمانی مناسب ، درمان نشود به زخم چرکی تبدیل می‌شود. بنابراین درمان زخم دیابتی در اسرع وقت با روش‌های درمانی مناسب و مؤثر ، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

زخم‌های پا به مراقبت و درمان پیشرفته‌ای نیازمند می‌باشند تا مشکلاتی مانند قطع عضو را بوجود نیاورند. از آنجا که پیشگیری همیشه از درمان بهتر است ، بنابراین باید با انجام اقدامات لازم از عفونت زخم پای دیابتی پیشگیری نمود.

این مسئله مهم را درنظر داشته باشید که هزینه درمان زخم پای دیابتی عفونی و چرکی از هزینه درمان زخم دیابتی در مراحل ابتدایی زخم ، بسیار بیشتر می‌باشد. لذا با تشخیص درست زخم پای دیابتی به درمان به موقع زخم اقدام نمایید و احتمال ابتلا به عفونت را به صفر برسانید.

اقدامات پیشگیرانه

با انجام اقدامات زیر می توانید از احتمال ابتلا به عفونت زخم تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید.

مراقبت از پای دیابتی

برای پیشگیری از عفونت زخم پای دیابتی باید وضعیت زخم‌ها را به طور منظم بررسی کنید و اقدامات مراقبتی را انجام دهید. شستشوی روزانه پاها برای دیابتی‌ها بسیار مهم می باشد. پس از شستن پاها با حوله نرم و تمیز ، پاها را به طور کامل خشک نمایید. سپس با استفاده از لوسیون‌های نرم کننده آنها را مرطوب کنید. تمیز کردن و مرطوب کردن پاها از ترک خوردگی و تاول زدن پوست جلوگیری می کند.

کفش‌ها و جوراب‌های طبی که ویژه دیابتی‌ها می‌باشند ، به منظور جلوگیری از سایش و ایجاد تاول روی پاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیابتی‌ها باید ناخن‌های خود را به صورت منظم کوتاه کنند و از تجمع آلودگی روی ناخن‌ها جلوگیری کنند. احتیاط کنید که ناخن‌ها را از ته کوتاه نکنید که سبب ایجاد زخم شود.

آگاهی از سلامت پا

برای پیشگیری از عفونت زخم پای دیابتی ، باید وضعیت پاها را به طور منظم چک کنید. دیابتی‌ها هفته‌ای دو بار پس از استحمام ، به بررسی و معاینه دقیق پاهای خود اقدام نمایند. کوچکترین نشانه‌ای از زخم را جدی گرفته و برای درمان آن سریعاً اقدام نمایند. این موضوع درباره بیماران نوروپاتی اهمیت بیشتری دارد. بیماران نوروپاتی به علت اختلالات گردش خون ، گاهی فاقد احساس در نواحی پاها هستند. بنابراین اگر به زخمی در ناحیه‌ی پا دچار شوند ، درد و سوزش آن را حس نمی‌کنند. در چنین شرایطی ، احتمال پیشرفت زخم و عفونت زخم بسیار زیاد است. معاینه منظم پاها برای این دسته از بیماران اهمیت بیشتری دارد.

درمان زخم‌های سطحی برای پیشگیری از عفونت زخم پای دیابتی

اگر در مرحله‌ای که زخم‌ها کوچک و سطحی می‌باشند برای درمان آن اقدام شود ، از عفونت زخم‌ها جلوگیری می‌شود. به خیال اینکه زخم‌ها فقط در حد یک کبودی یا برش و خراشیدگی هستند و اهمیت زیادی ندارند ، از آنها غافل نشوید. در همان مرحله ابتدایی زخم ، با روش‌های درمانی مناسب به درمان آن اقدام نمایید. چنانچه در این مرحله از زخم ، به پزشک مراجعه نمایید و روش‌های درمانی مناسب را پیاده سازی کنید ، احتمال عفونت زخم را به صفر می‌رسانید. همچنین با هزینه بسیار کم از پرداخت هزینه‌های بالای درمان زخم دیابتی عفونی جلوگیری نموده‌اید.

پانسمان پیشرفته زخم برای پیشگیری از عفونت زخم پای دیابتی

یکی از روش‌های درمانی مناسب و نتیجه بخش برای درمان زخم پای دیابتی ، استفاده از پانسمان‌های نوین زخم می‌باشد. پانسمان پیشرفته زخم با کمک دانش نوین پزشکی طراحی و تولید شده است. نمونه‌ای از این پانسمان‌ها ، پانسمان پیشرفته زخم تریتا می‌باشد. ویژگی‌های این پانسمان سبب می‌شود که زخم به هیچ عنوان عفونت نکند و اگر دارای عفونت سطحی می‌باشد ، به سرعت از بین برود.

مواد به کار رفته در این پانسمان‌ها با تمامی میکروارگانیسم های موجود در زخم و اطراف زخم ، مبارزه کرده و آنها را به طور کامل از بین می‌برند. استفاده از این پانسمان‌ها احتمال ابتلا به عفونت زخم پای دیابتی را به صفر می‌رسانند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.