چک لیست ارزیابی زخم

ارزیابی زخم

در راستای درمان انواع زخم، یکی از مهم ترین گام‌ها، تشخیص نوع زخم و ارزیابی آن است. با این حال بسیاری از افراد نمی‌دانند که به منظور ارزیابی وضعیت یک زخم باید چه مراحلی را طی کرد و چه گام‌هایی برداشت. در همین راستا و به منظور بررسی این مسئله بسیار مهم در این مطلب از سایت تریتا قصد داریم تا شما را با چک لیست ارزیابی زخم آشنا کرده و در مورد آن توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم.

مراحل ارزیابی زخم

اگر بخواهیم شما را روش‌های ارزیابی زخم آشنا کرده و در مورد آن صحبت کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جمع آوری وسایل

در گام اول لازم است تا اقدام به جمع آوری وسایل مختلف برای ارزیابی زخم کنید. از مهم ترین وسایل و تجهیزاتی که به منظور ارزیابی زخم به آن نیاز دارید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستکش
 • ابزار اندازه گیری زخم
 • پنبه استریل

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی

به منظور ارزیابی زخم لازم است تا در گام اول اقدام به شستن دست‌های خود با صابون و آب کنید. پس از شستشوی دست‌ها لازم است تا اتاق را از نظر استریل بودن بررسی کنید تا با مشکل انتقال آلودگی به زخم مواجه نشوید.

فرآیند ارزیابی زخم را برای بیمار توضیح دهید و در صورت داشتن هرگونه سوال حتما از بیمار اطلاعات کامل را در مورد زخم بگیرید. انجام این کار باعث می‌شود تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به وضعیت بیمار و زخم اقدام به انتخاب روش مناسب به منظور ارزیابی زخم کنید.

موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که در هنگام بررسی زخم حتما به علائم توجه داشته باشید.

روش ارزیابی زخم

به عنوان اولین گام به منظور بررسی و ارزیابی زخم لازم است تا محل زخم را مشخص کرده و با استفاده از اصطلاحات دقیقی که از بیمار دریافت می‌کنید، موقعیت آناتومیکی زخم روی بدن را مشخص کنید.

در گام بعدی لازم است تا پس از پیدا کردن محل زخم، نوع و علت زخم را مشخص کنید و سپس درمان زخم ، از مهم ترین انواع زخم که ممکن است فرد با آن مواجه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زخم ناشی از برش جراحی
 • زخم ناشی از فشار
 • زخم وریدی
 • زخم شریانی
 • زخم دیابتی
 • زخم ناشی از سوختگی

بررسی و ارزیابی بافت آسیب دیده

پس از مشخص شدن محل زخم، نوع آن و علت ایجاد زخم، لازم است تا بافت آسیب دیده را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. شما می‌توانید پس از بررسی بافت زخم، از مقیاس برادن برای ارزیابی آن استفاده کنید.

در گام بعدی لازم است تا حتما نوع بافت موجود در زخم را مشخص کنید. از مهم ترین انواع بافت موجود در زخم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانه بندی
 • خمیری
 • اسکار

از وسایل مخصوص در راستا اندازه گیری ابعاد زخم استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که تا جایی که امکان آن وجود دارد عرض، عمق و طول زخم را اندازه گیری و مشخص کنید.

بررسی و ارزیابی ترشحات زخم

در مرحله بعدی لازم است تا پارامترهایی مثل رنگ و نوع ترشحات زخم را بررسی کرده و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. ترشحات زخم به صورت کلی به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این دسته بندی‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ترشح سروز (پلاسما): شفاف یا مایل به زرد روشن است
 • ترشح با خون تازه: قرمز روشن
 • ترشح مخلوطی از خون و مایع سروز: صورتی
 • ترشح چرکی (آلوده): ضخیم، مات و زرد، سبز یا رنگ دیگر

به منظور بررسی و ارزیابی ترشح زخم باید به وجود یا عدم وجود بو توجه کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که وجود بو ممکن است نشان دهنده عفونت در زخم باشد.

بررسی و ارزیابی اطراف زخم

در گام بعدی باید درجه حرارت، رنگ و یکپارچگی پوست اطراف زخم را ارزیابی و بررسی کنید. همچنین لازم است تا حساسیت ناحیه اطراف زخم را نیز ارزیابی کنید و ببینید که آیا اطراف زخم بر روی پوست حساس شده اند یا خیر.

بررسی علائم عفونت

ممکن است که زخم‌ها با مشکلاتی چون عفونت مواجه شوند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که عفونت کردن زخم می‌تواند فرد را با مشکلات مختلفی مواجه کند، به همین دلیل لازم است تا حتما علائم عفونت مانند تب، تغییر سطح هوشیاری، نوع ترشح، وجود بو، رنگ بافت گرانول، گرمی و حساسیت ناحیه اطراف زخم و… را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

پس از انجام این فرآیندها شما درک کاملی از وضعیت زخم پیدا خواهید کرد و می‌توانید این اطلاعات را به پزشک متخصص بدهید.

در واقع در شرایطی که به هر دلیلی این امکان برای شما وجود ندارد تا زخم ایجاد شده را به صورت حضوری به پزشک متخصص نشان دهید، می‌توانید با انجام فرآیندهای گفته شده، در هر محیطی اقدام به بررسی و ارزیابی زخم کرده و اطلاعات را به صورت غیر حضوری به پزشک متخصص ارائه دهید.

حرف آخر

در این مطلب از سایت تریتا نگاهی به چک لیست ارزیابی زخم انداخته و بیان کردیم که به منظور ارزیابی و بررسی یک زخم لازم است تا به صورت مرحله به مرحله چه گام‌هایی را طی کنید. توجه به نکات گفته در این مطلب به شما کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید در هر محیطی و بدون کمک پرستار یا پزشک اقدام به بررسی و ارزیابی زخم کنید. البته پیشنهاد ما این است که در صورت ایجاد زخم بر روی پوست، حتما به سراغ پزشک متخصص بروید اما در شرایطی که این امکان برای شما وجود ندارد، می‌توانید از این چک لیست استفاده کرده و به سریع ترین شکل ممکن اقدام به بررسی و ارزیابی زخم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 2 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.