چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

در طول روز شما هر چقدر که از خود مراقبت کنید برخی از اتفاق ها ممکن است سبب ایجاد جراحت بر پوست شود. برخی از جراحت هایی که به دلیل شکستگی ظروف یا دیگر اتفاقات که رخ می دهد، می تواند به صورت عمیق یا سطحی بریدگی هایی را بر پوست شما ایجاد کند.

برخی از جراحت ها به قدری عمیقی هستند که باید به پزشک مراجعه کنید و آن قسمت از پوست خود که دچار جراحت شده را بخیه بزنید. اما بعضی از دیگر جراحت ها به طوری هستند که شما به راحتی می توانید در منزل آنها را با استفاده از بانداژ ببندید تا در مدت زمان کوتاهی بهبود بیابند. در ادامه با ما همراه باشید تا برای شما توضیح دهیم در چه زمانی شما به بخیه زخم نیاز خواهید داشت.

چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

هنگام ایجاد جراحت باید چه کرد؟

همانطور که گفته شد صدماتی که در هر قسمت از بدن ما وارد می شود، می تواند به صورت جزئی یا عمقی باشد. صدماتی که به دلیل جراحت وارده از کاغذ بر دست ما ایجاد می شود جزئی بوده و با استفاده از یک بانداژ تمیز می توانید روی آن را ببندید که پس از مدت زمان کوتاهی به طور کامل بهبود یابد.

در صورتی که بریدگی ها عمیق باشند باید به برخی از نکات توجه داشته باشید تا بتوانید به روش های ساده و خانگی آن ها را ببندید. در صورتی که پس از این اقدامات بهبودی خاصی را مشاهده نکردید باید پس از تایید پزشک بخیه زخم را انجام دهید.

 • جراحت را باید با استفاده از آب و صابون ملایم شستشو دهید تا از بروز عفونت در آن ناحیه جلوگیری شود.
 • با استفاده از یک باند تمیز فشار کمی را بر جراحت وارد کنید تا خونریزی آن کاهش یابد.

پس از آن باید زخم را مشاهده کنید اگر جراحت ایجاد شده زخمی را ایجاد کرده و به صورت صاف بر پوست شما قرار گرفته است نیازی به بخیه زخم نخواهید داشت. اما در صورتی که بهبودی را مشاهده نکردید، بهتر است بخیه زخم را انجام دهد.

در چه مواقعی باید بخیه زخم را انجام داد؟

همانطور که گفته شد برای درمان زخم خود نسبت به جراحت ایجاد شده باید درمان های مختلفی را مدنظر قرار داد. در صورتی که زخم به صورت سطحی ایجاد شود مشکلی برای شما به وجود نمی آید و نیازی به بخیه زخم نخواهید داشت. در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که در چه مواقعی نیاز به بخیه زخم است.

 • زمانی که برشی به عمق یک سانتی متر یا بیشتر ایجاد شود.
 • جراحت توسط یک شی کثیف یا زنگ زده ایجاد شده و خطر ابتلا به عفونت در بریدگی وجود داشته باشد.
 • چربی، ماهیچه، استخوان یا سایر قسمت های دیگر بدن به دلیل جراحت ایجاد شده کاملاً مشخص باشد.
 • در صورتی که هنگام حرکت، زخم های ایجاد شده باز شوند و تمامی قسمت های داخلی بدن شما مانند مفصل ها قابل مشاهده باشند.
 • در صورتی که جراحت های ایجاد شده بر دست یا انگشت شما ایجاد شده باشد.
 • هنگامی که شما از نظر زیبایی نگران باقی ماندن جای زخم هستید. ( به طور مثال زخم هایی که در صورت یا نواحی دیگر حساس بدن ایجاد می شود).

در این مواقع شما نیاز به بخیه زخم خواهید داشت. اما در مواقعی که برای شما ذکر خواهیم کرد می توانید با روش های خانگی و بانداژ کردن ساده در خانه زخم های ایجاد شده را بهبود بخشید.

شما ابتدا باید زخم خود را به مدت 15 دقیقه فشار دهید تا خونریزی زخم متوقف شود. پس از آن اگر لبه های زخم های ایجاد شده به صورت کاملاً صاف قرار گیرد و باز نباشند شما نیازی به بخیه زخم نخواهید داشت. همچنین در صورتی که اندازه و عمق زخم ایجاد شده کم است جای نگرانی وجود ندارد، می توانید با روش های خانگی جراحت های ایجاد شده را درمان کنید.

در صورتی که نمی توانید تشخیص دهید که آیا به بخیه زخم نیاز دارید یا خیر؟ بهتر است به پزشک مراجعه کنید که راه درمان را تشخیص دهد.

بخیه زخم و چگونگی عملکرد آن

همانطور که گفته شد زخم هایی که به صورت عمیق بر پوست شما ایجاد می شوند باید با استفاده از بخیه جراحت ها ایجاد شده به طور کامل بسته شود تا بروز خطرات دیگر مانند عفونت کاهش پیدا کند. در واقع بخیه زخم مانند دوختن لباس است.

با استفاده از بخیه می توان زخم ها و پوست باز شده را به یکدیگر متصل کرد. هنگامی که بنا به تشخیص پزشک زخم ایجاد شده بر بدن شما بخیه شود اهمیت استفاده از آن پس از بخیه زخم مشخص خواهد شد:

زخم هایی که باز هستند با استفاده از بخیه به طور کامل بسته می شوند و سبب استحکام زخم شما خواهد شد. همچنین احتمال بروز خونریزی و عفونت ها را به حداقل خواهد رساند. در نتیجه زمانی که زخم های شما بسیار عمیق و باز هستند شما نیاز به بخیه زخم خواهید داشت چرا که از بروز اینگونه اتفاقات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

بررسی خونریزی جراحت ایجاد شده

از دیگر مواردی که باید جهت تشخیص نیاز به بخیه زخم مورد بررسی قرار گیرد، شدت خونریزی جراحت است. در صورتی که شما باند را بر زخم قرار دهید و پس از تعویض باند، مجدداً خون کل باند را فراگیرد. در واقع نشان دهنده آن است که خون زیادی از شما می رود و تا زمانی که جراحت شما بسته نشود این خونریزی ادامه خواهد داشت.

همچنین در صورتی که شما پس از مدت زمان 5 الی 10 دقیقه که جراحت خود را با استفاده از بانداژ فشار دادید و همچنان خونریزی شدیدی را مشاهده کردید نیاز به بخیه زخم خواهید داشت. در این مواقع شما باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از بخیه جلوی خونریزی شما گرفته شود.

چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

چگونگی ایجاد جراحت بر پوست بدن یا صورت شما

از دیگر مواردی که می توان تشخیص داد که آیا شما به بخیه زخم احتیاج خواهد داشت یا خیر چگونگی و علت ایجاد جراحت بر پوست شما است. اگر جراحت های ایجاد شده بر اثر هر یک از موارد زیر باشد باید با استفاده بخیه، جراحت های ایجاد شده را بهبود ببخشید:

 •     اگر جراحت یا زخم ایجاد شده بر اثر گاز گرفتن انسان یا حیوان به وجود آمده باشد.
 •     در صورتی که بر اثر شی کثیف یا زنگ زده ای سبب ایجاد جراحت شده باشد.
 •     شی یا جسمی برجسته مانند ناخن سبب ایجاد زخم عمیق بر بدن شود.

زمانی که به دلیل این موارد به بدن شما آسیب وارد شود شما احتیاج به بخیه زخم خواهید داشت تا از بروز آسیب های جدی تر جلوگیری شود.

محل جراحت ایجاد شده بر بدن

از دیگر مواردی که می توان تشخیص داد که آیا نیاز به بخیه زخم هست یا خیر؟ محل قرارگیری زخم ایجاد شده است. در صورتی که در مواردی که برای شما ذکر خواهیم کرد جراحت عمقی را مشاهده شود باید بخیه زخم را انجام دهید:

 •     در اطراف یا در همان قسمت زانو و آرنج
 •     صورت
 •     دست
 •     دستگاه تناسلی
 •     دهان
 •     در نواحی چشم

اگر پس از ایجاد جراحت یا آسیب هر یک از این موارد را مشاهده کردید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا درمان های اولیه را انجام دهند

 •     تب یا ایجاد لرز به دلیل عفونت زخم
 •     مشاهده رگه های قرمز در اطراف زخم
 •     پوستی قرمز و بسیار دردناک
 •     تورم و چرک در زخم

در این مواقع پس از درمان های اولیه در صورت لزوم بخیه زخم را نیز برای شما انجام خواهند داد.

Source: www.webmd.com, share.upmc.com

بخیهزخم جراحیمقالات درمان زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید