چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟

چه زمانی نیاز به بخیه زخم است؟


بخیه زخم

هراندازه که در طول روز از خود مراقبت کنیم، برخی از اتفاق‌ها ممکن است سبب جراحت بر پوست ما شود. برخی از جراحت‌هایی که به دلیل شکستگی ظروف یا دیگر اتفاقات رخ می‌دهند، می‌توانند به‌صورت عمیق یا سطحی بریدگی‌هایی را بر پوست ما ایجاد کنند.
برخی از جراحت‌ها به‌قدری عمیقی هستند که باید به پزشک مراجعه شود و آن قسمت از پوست که دچار جراحت شده، بخیه شود. اما بعضی از دیگر جراحت‌ها به‌طوری هستند که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را در منزل با استفاده از بانداژ ببندیم. تا در مدت‌زمان کوتاهی بهبود یابند. در ادامه با ما همراه باشید تا برای شما توضیح دهیم در چه زمانی به بخیه زخم وجود دارد.

هنگام ایجاد جراحت چه باید کرد؟

همان‌طور که گفته شد صدماتی که در هر قسمت از بدن ما وارد می‌شود، می‌تواند به‌صورت جزئی یا عمقی باشد. صدماتی که به دلیل جراحت وارده از کاغذ بر دست ما ایجاد می‌شود جزئی بوده و با استفاده از یک بانداژ تمیز می‌توانید روی آن را ببندید که پس از مدت‌زمان کوتاهی به‌طور کامل بهبود یابد.
درصورتی‌که بریدگی‌ها عمیق باشند در ابتدا می‌توانید با انجام 2 کار ساده آن را در خانه درمان کنید. درصورتی‌که پس‌ازاین اقدامات بهبودی خاصی را مشاهده نکردید باید پس از تأیید پزشک بخیه زخم را انجام دهید.

 1. جراحت را باید با استفاده از آب و صابون ملایم شستشو دهید تا از بروز عفونت در آن ناحیه جلوگیری شود.
 2. با استفاده از یک باند تمیز فشار کمی را بر جراحت وارد کنید تا خونریزی آن کاهش یابد.

پس‌ازآن باید زخم را مشاهده کنید اگر جراحت ایجادشده زخمی را ایجاد کرده و به‌صورت صاف بر پوست شما قرارگرفته است نیازی به بخیه زخم نخواهید داشت. اما درصورتی‌که بهبودی را مشاهده نکردید، بهتر است بخیه زخم را انجام دهد.

در چه مواقعی باید بخیه زخم را انجام داد؟

اگر زخم سطحی باشد، نیازی به بخیه زخم نیست اما در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که در چه مواقعی نیاز به بخیه زخم است.

در چه مواقعی باید بخیه زخم را انجام داد؟
در چه مواقعی باید بخیه زخم را انجام داد؟

در این مواقع شما نیاز به بخیه زخم خواهید داشت. اما درصورتی‌که نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا به بخیه زخم نیاز دارید یا خیر؟ بهتر است به پزشک مراجعه کنید که راه درمان را تشخیص دهد.

طی ِ یک مطلبی ” انواع بخیه ها ” و همچنین روش‌های بخیه زدن را معرفی کرده‌ایم. و سپس در مطلبی تحت عنوان ” تفاوت بخیه و چسب بخیه ” این موضوع را به خوبی توضیح داده‌ایم که اگر قصد بخیه زخم خود را دارید، می‌توانید این مقاله را بررسی کنید و تفاوت‌های این دو و نحوه مراقبت از آن‌ها را بدانید.

بخیه زخم و چگونگی عملکرد آن

همان‌طور که گفته شد زخم‌هایی که به‌صورت عمیق بر پوست شما ایجاد می‌شوند باید با استفاده از بخیه جراحت‌ها ایجادشده به‌طور کامل بسته شود تا بروز خطرات دیگر مانند عفونت کاهش پیدا کند. درواقع بخیه زخم مانند دوختن لباس است.
با استفاده از بخیه می‌توان زخم‌ها و پوست بازشده را به یکدیگر متصل کرد.

هنگامی‌که بنا به تشخیص پزشک زخم ایجادشده بر بدن شما بخیه شود اهمیت استفاده ازآن‌پس از بخیه زخم مشخص خواهد شد.
زخم‌هایی که باز هستند با استفاده از بخیه به‌طور کامل بسته می‌شوند و سبب استحکام زخم شما خواهد شد. همچنین احتمال بروز خونریزی و عفونت‌ها را به حداقل خواهد رساند. درنتیجه زمانی که زخم‌های شما بسیار عمیق و باز هستند شما نیاز به بخیه زخم خواهید داشت چراکه از بروز این‌گونه اتفاقات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

همچنین ببینید: مراقبت از زخم فشاری

بررسی خونریزی جراحت ایجادشده

از دیگر مواردی که باید جهت تشخیص نیاز به بخیه زخم موردبررسی قرار گیرد، شدت خونریزی جراحت است. درصورتی‌که شما باند را بر زخم قرار دهید و پس از تعویض باند، مجدداً خون کل باند را فراگیرد. درواقع نشان‌دهنده آن است که خون زیادی از شما می‌رود و تا زمانی که جراحت شما بسته نشود این خونریزی ادامه خواهد داشت.

همچنین درصورتی‌که شما پس از مدت‌زمان 5 الی 10 دقیقه که جراحت خود را با استفاده از بانداژ فشار دادید و همچنان خونریزی شدیدی را مشاهده کردید نیاز به بخیه زخم خواهید داشت. در این مواقع شما باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از بخیه جلوی خونریزی شما گرفته شود.

بررسی خونریزی جراحت ایجادشده
بررسی خونریزی جراحت ایجادشده

چگونگی ایجاد جراحت بر پوست بدن یا صورت شما

از دیگر مواردی که می‌توان تشخیص داد که آیا شما به بخیه زخم احتیاج خواهید داشت یا خیر چگونگی و علت ایجاد جراحت بر پوست شما است. اگر جراحت‌های ایجادشده براثر هر یک از موارد زیر باشد باید با استفاده بخیه، جراحت‌های ایجادشده را بهبود ببخشید:

محل جراحت ایجاد شده بر بدن

از دیگر مواردی که می توان تشخیص داد که آیا نیاز به بخیه زخم هست یا خیر؟ محل قرارگیری زخم ایجاد شده است. در صورتی که در مواردی که برای شما ذکر خواهیم کرد جراحت عمقی را مشاهده شود باید بخیه زخم را انجام دهید:

 •     در اطراف یا در همان قسمت زانو و آرنج
 •     صورت
 •     دست
 •     دستگاه تناسلی
 •     دهان
 •     در نواحی چشم

اگر پس از ایجاد جراحت یا آسیب هر یک از این موارد را مشاهده کردید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا درمان های اولیه را انجام دهند.

 •     تب یا ایجاد لرز به دلیل عفونت زخم
 •     مشاهده رگه های قرمز در اطراف زخم
 •     پوستی قرمز و بسیار دردناک
 •     تورم و چرک در زخم

در این مواقع پس از درمان‌ زخم اولیه در صورت لزوم بخیه زخم را نیز برای شما انجام خواهند داد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.