۰۳ مرداد

مانند بسیاری از چیزهای خوب دیگر در زندگی، بهبود زخم هم فرایندی زمانبر است. احتمالا حوادثی که طی آن دچار زخم و بریدگی شده اید برای شما خوشایند نبوده است، اما اکنون شما دچار زخم شده اید و باید به بدن خود نگاه کنید که چگونه زخم را ترمیم کرده و این کار شگفت انگیز را انجام می دهد.

چرا زخم من بهبود نمی یابد؟

با این حال گذشت زمان لزوما تمام زخم ها را درمان نمی کند. اگر چندین هفته گذشته باشد، ممکن است در مورد بریدگی های باز خود متعجب باشید. مهم است که متوجه شوید که چرا زخم شما خوب نمی شود و دقیقا چه کاری می توانید انجام دهید.

دلایلی برای اینکه زخم شما بهبود نمی یابد:

  1. عفونت

پوست شما اولین خط دفاع بدن شما در برابر باکتری است. هنگامی که پوست آسیب می بیند، باکتری می تواند از خارج به داخل بدن حرکت کند. اگر ناحیه زخم عفونی شود، ممکن است قرمزی، تورم، درد و خروج مایعی با رنگ غیرطبیعی یا با بوی نامطبوع را حس کنید.

  1. تغذیه

آیا به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف می کنید؟ ویتامین های موجود در آنها به خصوص ویتامین A و C به بدن شما کمک می کنند تا سریع تر بهبود یابد.

اطمینان حاصل کنید که شما مواد غذایی مانند پرتقال، اسفناج، سیب زمینی شیرین و فلفل را به بدن برسانید تا کار خود را انجام دهند. شما همچنین باید مقدار زیادی پروتئین بدون چربی را در طول مسیر ترمیم زخم مصرف کنید.

  1. دیابت

به علت افزایش قند خون، بیماران دیابتی با احتمال بیشتری به زخم هایی با بهبود آهسته و عفونت دچار می شوند. قند خون بالا می تواند روی گردش خون و سیستم ایمنی شما تاثیر منفی داشته باشد.

دیابت همچنین می تواند به عصب هایی که سیگنال درد را منتقل می کنند، آسیب برساند و باعث بروز زخم های بیشتر شود، به این دلیل که بیماران دیابتی متوجه آسیب دیدگی بدن خود نمی شوند. اگر معمولا زخم های شما بخصوص زخم های پا بهبود آهسته ای دارند و مکررا ایجاد می شوند، می تواند نشانه ای از دیابت باشد.

  1. دارو

داروهای مختلف نیز می توانند به عنوان عامل بهبود آهسته زخم شما شناسایی شوند. داروهای شیمی درمانی و پرتو درمانی دارای مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که سیستم ایمنی بدن را مختل می کنند و روند بهبود را سخت تر می کند.

آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب را از بین می برند و خطر ابتلا به زخم های عفونی را افزایش می دهند. بعلاوه داروهای ضد التهاب ممکن است مرحله التهاب بهبود زخم بدن شما را مختل کنند. اگر مشکوک هستید که داروهایتان باعث مشکل می شود، نگرانی خود را با یک پزشک مطرح کنید.

  1. گردش خون ضعیف

هنگامی که بدن شما زخم را درمان می کند، گلبول های قرمز هستند که سلول های جدید را به محل زخم منتقل می کنند. در نتیجه سلول های جدید به ایجاد پایه ای برای پوست جدید حاوی کلاژن کمک می کنند.

اگر گردش خون ضعیفی دارید، خون به آرامی به محل زخم حرکت می کند و روند فرآیند زخم را به تاخیر می اندازد. ممکن است گردش خون ضعیف ناشی از دیابت، چاقی، لخته شدن خون، گرفتگی شریانی یا مشکلات دیگر باشد.

چرا زخم من بهبود نمی یابد؟

  1. زخم بستر

زخم بستر (زخم های فشاری) معمولا زمانی اتفاق می افتد که فرد برای مدت طولانی در رختخواب یا صندلی چرخدار بی حرکت باشد. به عنوان مثال یک بیمار بستری در مناطق خاصی از بدن که در برابر رختخواب فشار می آورد، احتمالا دچار زخم بستر می شود.

این فشار می تواند منجر به زخم های مختلفی شود، و در نهایت اگر به درستی درمان نشود منجر به زخم باز و عفونت می شود. زخم های خفیف باید به سرعت با حرکت منظم این نقاط فشار بهبود یابند، اما زخم های بستر متوسط ​​یا شدید به درمان پزشکی نیاز دارند.

  1. نوشیدن الکل

این عادت بد زمانی بدتر می شود که همه عواقب آن بر روی سلامت بدن را در نظر بگیرید، از جمله زخم هایی با سرعت بهبود آهسته. محققان در یکی از مطالعات که در سال ۲۰۱۴ در مجله Alcoholism: Clinical and Experimental Research منتشر شد، متوجه شدند که مصرف الکل به طور چشمگیری عفونت را در افراد بستری افزایش می دهد.

یکی از این عفونتها زخم های جراحی هستند. بر اساس این مطالعه الکل بیش از حد گلبول های سفید که با میکروب ها عفونت می کند را در بدن کاهش می دهد.

  1. زخم های پای وریدی

زخم های پای وریدی به شکل زخمی روی پای شما مشاهده می شود که به آهستگی بهبود می یابد. در بیشتر موارد این زخم ها به دلیل جریان خون ضعیف در رگ های پا ایجاد می شوند.

از آنجا که پاها نیاز به فشار خون قوی برای برگرداندن خون به قلب دارند، ممکن است خون در پاها جمع شود. فشار وارد شده می تواند پوست اطراف را ضعیف کند و باعث ایجاد مشکل در بهبود زخم ها شود. زخم های پای وریدی معمولا در قسمت های استخوانی پا مانند قوزک پا ایجاد می شوند.

Source: www.foxnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *