پیشگیری از زخم بستر

پیشگیری از زخم بستر

زخم های بستر یا زخم های فشاری زمانی ایجاد می شوند که فشار زیادی برای مدتی کوتاه روی قسمتی از پوست قرار گیرد. زخم های بستر همچنین می توانند با اعمال مقدار کمتر فشار در مدت زمان طولانی ایجاد شوند.

فشار اضافی جریان خون پوست را قطع می کند. بدون عرضه خون، اکسیژن و مواد مغذی به پوست نمی رسند. در نتیجه پوست آسیب دیده و زخم بستر ایجاد می شود.

افراد سالم دچار زخم های بستر نمی شوند زیرا به طور مداوم و ناخودآگاه وضعیت و موقعیت خود را تنظیم می کنند تا هیچ بخشی از بدن آنها تحت فشار بیش از حد قرار نگیرد.

در صورت بیمار بودن فرد، جابجایی بدن دشوار می شود و امکان ایجاد زخم های بستر افزایش می یابد. علاوه بر این شرایطی مانند دیابت نوع 2 که می توانند جریان خون بدن را تحت تاثیر قرار دهد، می توانند فرد را نسبت به ایجاد زخم های بستر آسیب پذیر نمایند.

پیشگیری از زخم بستر

زخم های بستر می توانند ناخوشایند، ناراحت کننده بوده و درمان زخم های بستر معمولا چالش برانگیز است. بنابراین پزشکان و دیگر متخصصان و مراقبان بیماز از طیف وسیعی از تکنیک های طراحی شده برای جلوگیری از ایجاد زخم های بستر استفاده می کنند. این روش ها شامل:

تغییر موقعیت منظم شخص و استفاده از تجهیزاتی مانند تشک های ویژه و کوسن های مخصوص برای محافظت از بخش های آسیب پذیر بدن هستند.

متأسفانه حتی با بالاترین استانداردهای مراقبت های بالینی نمی توان همیشه مانع ایجاد زخم های بستر در افراد آسیب پذیر شد.

به عنوان بخشی از برنامه درمان تیم مراقبت شما بهترین روش های پیشگیری از زخم بستر را با شما در میان خواهد گذاشت. این روش ها بسته به شرایط فردی شما منحصر به فرد خواهد بود. با این حال ممکن است توصیه های کلی زیر به شما کمک کنند.

تغییر موقعیت

تغییرات منظم و مکرر در موقعیت یکی از موثرترین روش های پیشگیری از زخم بستر است. در صورتی که زخم بستر ایجاد شده باشد، تغییر موقعیت منظم از ایجاد فشار بیشتر بر روی زخم جلوگیری کرده و به زخم امکان بهبود می دهد.

به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند باید حداقل هر 15 تا 30 دقیقه یکبار موقعیت خود را تغییر دهند. افرادی بستری و محدود به تخت خواب باید هر دو ساعت یکبار موقعیت خود را تغییر دهند.

زمانی که دچار زخم بستر شدید، برای ایجاد بستر مناسب جهت بهبود زخم مهم است که از اعمال فشار بیشتر بر روی زخم جلوگیری نمایید.

اگر شما قادر به تغییر موقعیت خود نیستید، مراقب شما می تواند برای جابجایی به شما کمک کند.

پیشگیری از زخم بستر

تغذیه

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل مقدار مناسب پروتئین و انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد معدنی است، می تواند به جلوگیری از آسیب های پوستی و سرعت بخشیدن به روند بهبود کمک کند. ممکن است به یک متخصص تغذیه ارجاع داده شوید تا برنامه رژیم غذایی مناسب برای شما تهیه شود.

اگر در حال حاضر به دلیل شرایط پیشین دچار کاهش اشتها شده اید، ممکن است توصیه های زیر به شما کمک کنند.

به جای خوردن دو یا سه وعده غذایی با حجم زیاد، وعده های بیشتر با حجم کمتر را امتحان کنید. به جای  اینکه صبر کنید تا احساس گرسنگی کنید، زمان بندی غذایی داشته باشید. با اینکار می توانید اطمینان حاصل شود که مواد غذایی کافی را دریافت می کنید.

قبل از اینکه غذا بخورید، از نوشیدن حجم بالای مایعات خودداری نمایید، چرا که احساس سیری بیشتر از حد واقعی خواهید داشت.

اگر در قورت دادن دچار مشکل هستید، نوشیدنی های مخصوص یا غذاهای نرم و سوپ را امتحان نمایید.

اگر گیاهخوار هستید، مصرف جایگزین های پروتئینی با پروتئین بالا برای گوشت حائز اهمیت است. پنیر، ماست، کره بادام زمینی، کاستارد، لوبیا و آجیل همه منابع خوب پروتئین هستند.

بررسی پوست

اگر فاکتورهای خطر زخم بستر را شناخته اید، مهم است که پوست خود را به طور روزانه بررسی کنید تا علائم زخم های بستر مانند تغییر رنگ پوست را شناسایی نمایید. این امر به خصوص اگر شما وضعیتی مانند آسیب عصبی یا دیابت دارید که ممکن است احساسات درد را در قسمتهای خاصی از بدن تضعیف یا خنثی کند، بسیار مهم است.

شما می توانید برای بررسی قسمت هایی از بدن که بررسی آنها دشوار است مانند کف و پاشنه پا از آیینه کمک بگیرید. اگر متوجه شدید هر گونه آسیب شدید، آن را به تیم مراقبت خود گزارش دهید. اگر در خانه هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در بیمارستان یا خانه سالمندان هستید، یکی از پرستار یا مراقبین خود را مطلع کنید.

ترک سیگار

اگر سیگاری هستید، ترک کردن سیگار یکی از موثرترین راه های جلوگیری از زخم های بستر است. سیگار کشیدن باعث کاهش میزان اکسیژن خون شما می شود. سیگار کشیدن همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند، که باعث افزایش خطر ابتلا به زخم های بستر می شود.

Source: www.hse.ie

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.