پانسمان چه تاثیری بر مدت زمان بهبود زخم دارد؟
۳۰ خرداد

پانسمان چه تاثیری بر مدت زمان بهبود زخم دارد؟

پانسمان هایی که برای درمان زخم ها مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند موجب افزایش یا کاهش زمان روند طبیعی بهبود زخم شوند.

پیشرفت های ایجاد شده در تولید پانسمان های زخم به منظور تسریع زمان بهبود زخم ها، توسط شواهدی حمایت می شوند که اذعان می دارند فراهم آوردن محیطی مناسب برای زخم موجب بهینه سازی روند طبیعی التیام زخم می شود.

اگر پانسمان زخم نامناسب باشد، ممکن است باعث شود که زخم ها به طور نامناسب درمان شوند و عوارض جانبی ایجاد نمایند که شامل عفونت، تاول و اسکارهایی هستند که مانع بهبود زخم می شوند.

 

پانسمان چه تاثیری بر مدت زمان بهبود زخم دارد؟

 

ویژگی های پانسمان ایده آل:

 • حفظ محیط مرطوب
 • فراهم آوردن عایق حرارتی
 • بدون چسب یا با چسبندگی کم
 • نیاز به تعویض کمی دارد
 • از زخم حفاظت می کند
 • فاقد هر گونه آلاینده است
 • ایمن است (غیر سمی، بدون حساسیت، غیر آلرژیک)
 • قابل تطبیق و قالب پذیر است
 • قابلیت جذب خوبی دارد (جذب اگزودای زخم)
 • مانع ورود میکرو ارگانیسم ها می شود
 • برای بیمار قابل پذیرش است
 • مقرون به صرفه است
 • استریل است و فقط یکبار استفاده می شود
 • در شکل ها و اندازه های مناسب موجود است

 

چرا زمان بهبود تحت تأثیر نوع پانسمان زخم قرار می گیرد

به طور کلی پانسمان های زخم مناسب از پوست سالم اطراف زخم محافظت می کنند، از دبریدمان اتولیک حمایت می کنند و ترشحات و اگزودای زخم را جذب می کنند. اگر پانسمان زخم این ویژگی ها را نداشته باشد، ممکن است در روند بهبود زخم نتایجی معکوس بر جای گذاشته و می تواند منجر به شرایط جدی مانند نکروز (مرگ بافت) و عفونت شود.

انواع پانسمان های پیشرفته توصیه شده شامل موارد ذیل می باشند. هر کدام از این پانسمان ها ویژگی های خاص خود را دارد که بر زمان بهبود زخم تاثیر می گذارد:

 

هیدروکلوئید

پانسمان های هیدروکلوئید با ارائه ذرات کلوئیدی مانند سلولز، پکتین و ژلاتین که به طور موثر هیدراتاسیون (رطوبت) زخم را حفظ می کنند، عمدتا در زخم های بستر، سوختگی ها، زخم های نکروزی و یا زخم های وریدی کاربرد دارند. این نوع پانسمان باعث دبریدمان زخم ها و خارج کردن عوامل خارجی از زخم به طور طبیعی می شود، بنابراین می توان از مداخلات جراحی اجتناب کرد.

 

هیدروژل

پانسمان های هیدروژل عمدتا از گلیسیرین یا آب تشکیل شده و به صورت گاز، ژل و ورقه موجود هستند. پانسمان های هیدروژل محیطی مرطوب و ایده آل برای شتاب دادن به بهبود زخم ایجاد می کنند. این پانسمان ها همچنین با سرد کردن پوست و مرطوب نمودن پوست خشک شده با مقادیر زیاد مولکول آب، سبب تسکین درد می شوند.

 

آلژینات ها

پانسمان های آلژینات از جنس ترکیبات الیافی که از جلبک دریایی قهوه ای بدست آمده، با ایجاد واکنش شیمیایی با زخم و ایجاد ژل در حین محافظت از زخم، باعث ایجاد محیط مرطوب برای زخم می شوند. آلژینات ها پانسمان های جذب کننده اند و می توان به راحتی پانسمان را از زوی زخم برداشت. آلژینات ها باعث کاهش زمان بهبود زخم شده و برای زخم های وریدی و مراحل پیشرفته زخم بستر استفاده می شوند.

 

کلاژن

پانسمان های کلاژن در جهت کاهش زمان بهبود زخم، بازسازی بافت را ترویج می بخشند، مانع ورود باکتری ها به زخم می شوند، ترشحات را جذب کرده و محیطی مرطوب را حفظ می کنند. پانسمان های کلاژن برای بهبود زخم های مزمن، زخم های جراحی، زخم های پا، سوختگی ها و زخم های بستر عملکرد مناسبی دارند چرا که کلاژن باعث رشد سلول های فیبروبلاست می شود.

 

فاکتورهای دیگری که در طولانی شدن زمان بهبود زخم دخیل هستند:

خشکی: زخم های مرطوب با عوارض و درد کمتری نسبت به زخم های خشک بهبود می یابند. دهیدراته شدن محیط اطراف زخم سبب مرگ سریع سلول ها می شود. مرگ سلول باعث شروع فرایند ایجاد پوست رویه زخم و در نتیجه ایجاد اختلالاتی در روند بهبود زخم می شود. حفظ رطوبت زخم مهاجرت سلول های اپیدرمی را افزایش داده و باعث تشویق اپیتلیالیزاسیون (یکی از مراحل بهبود زخم) می شود.

عفونت باکتریایی: عفونت زخم توسط زهکشی با بوی ناخوشایند از یک زخم متورم تشخیص داده می شود. در عفونت های جدی ممکن است فرد دچار تب شود.

نکروز یا مرگ بافت: بافت مرده در اطراف یا روی زخم، بهبود آن را به تاخیر می اندازد، مگر اینکه دبریدمان انجام شده و بافت کاملا برداشته شود. انواع بافت نکروزی معمول عبارتند از اسکار eschar (بافت چرمی، خشک و اغلب سیاه) و اسلوف slough (بافت مرطوب و رشته ای).

فشار: فشار شدید و پایدار روی زخم، مانع رسیدن جریان خون به زخم شده و باعث تاخیر در بهبود زخم می شود. خون تازه و پر از اکسیژن برای بهبود طبیعی زخم ها ضروری است زیرا حاوی پلاکت ها و گلبول های سفیدی است که بهبود زخم را شتاب می دهند.

تورم: تورم شدید در اطراف زخم مانع تامین مناسب خون و رفع نیازهای درمانی برای بهبود طبیعی می شود.

عوامل سیستمیک مانند سن، وزن، بیماری مزمن، سرکوبی سیستم ایمنی و مشکلات خونی نیز ممکن است مانع بهبود طبیعی زخم شود.

 

موارد تکمیل کننده ی پانسمان ها برای بهبود زخم

داروهایی نظیر بتادین و سالین مکمل های بسیار موثر برای کاهش زمان بهبود در درمان زخم ها هستند. بتادین به عنوان یک محلول ضد باکتریایی که در مراحل اولیه زخم استفاده می شود، دبریدمان را ایجاد می نماید. در حالی که محلول های سالین با تمیز کردن زخم ها، ایجاد رطوبت برای زخم ها، از بین بردن بافت مرده و شستشوی هر گونه عامل اضافه باقی مانده در زخم به حفظ روند طبیعی بهبود زخم و همچنین کاهش زمان بهبود کمک می کنند.

 

source: advancedtissue.com, psnc.org.uk

 

پانسمان نوین زخم تریتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *