وکیوم تراپی زخم

وکیوم تراپی زخم

وکیوم تراپی زخم

وکیوم تراپی زخم یا درمان زخم با فشار منفی (NPWT) روشی برای کشیدن زهکشی و عفونت از یک زخم است تا به بهبود آن کمک کند. یک پانسمان ویژه بر روی زخم مهر و موم شده و به یک پمپ وکیوم ملایم متصل می شود.

وکیوم تراپی زخم

چرا به وکیوم تراپی نیاز است؟

اگر دچار سوختگی، زخم بستر، زخم دیابتی، زخم مزمن (طولانی مدت) یا آسیب دیدگی شده باشید، ممکن است پزشک برای شما وکیوم تراپی را تجویز نماید. وکیوم تراپی روند بهبود زخم را سرعت داده و از عفونت جلوگیری می نماید.

وکیوم تراپی زخم انتخاب خوبی برای برخی از بیماران و نه همه است. پزشک بر اساس نوع زخم و وضعیت پزشکی شما تصمیم می گیرد که آیا شما نامزد مناسبی برای این درمان هستید.

وکیوم تراپی چگونه عمل می کند؟

این درمان شامل پانسمان ویژه، لوله، یک دستگاه وکیوم (فشار منفی) و محفظه ای برای جمع آوری مایعات است.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما لایه هایی از پانسمان فوم را به شکل زخم در می آورند. سپس پانسمان با یک فیلم مهر و موم می شود.

این فیلم سوراخی دارد که از طریق آن یک لوله به محل زخم متصل می شود. سمت دیگر این لوله به پمپ وکیوم و محفظه جمع آوری مایع متصل می شود. پمپ وکیوم را می توان به صورتی تنظیم کرد که به طور دائم و یا متناوب فعال شود.

پمپ وکیوم با ایجاد فشار منفی، مایع و عفونت را از زخم می کشد. این امر به نزدیک شدن لبه های زخم کمک می نماید. همچنین با ترویج رشد بافت های جدید، وکیوم تراپی به بهبود زخم کمک می کند. در صورت نیاز، می توان از آنتی بیوتیک ها و نمک بر روی زخم استفاده کرد.

سوالات مربوط به استفاده از دستگاه وکیوم تراپی برای بهبود زخم

چه مدت طول خواهد کشید تا زخم من بهبود یابد؟

اینکه بهبود زخم شما چه مدت طول می کشد به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل می تواند شامل سلامت عمومی شما، اندازه و محل زخم، و وضعیت تغذیه ای شما باشد. از پزشک خود بپرسید که باید حدودا چه مدت منتظر باشید.

آیا می توانم در حالی که دستگاه روشن است دوش بگیرم؟

بله شما می توانید دستگاه را خاموش کرده و دوش بگیرید. با این وجود دستگاه نباید بیش از 2 ساعت در روز خاموش بماند.

آیا می توانم از وان استفاده کنم؟

نه آب وان می تواند موجب عفونت زخم شود. همچنین اگر پانسمان روی زخم در زیر آب نگه داشته شود، می تواند باز شود.

چرا دستگاه وکیوم تراپی صداهایی ایجاد می نماید؟

از آنجا که دستگاه دارای قطعات متحرک است، مقدار کمی صدا ایجاد می کند. ممکن است صدا بلندتر شود و یا اگر نشتی وجود داشته باشد و یا مهر و موم زخم ضعیف باشد، ممکن است آلارم به صدا در آید.

تعویض پانسمان وکیوم تراپی زخم به چه شکل است؟

وکیوم تراپی زخم تعویض مرتب پانسمان برای فرایند بهبود زخم شما بسیار مهم است.

با چه فاصله ای باید پانسمان را تعویض کرد؟

وکیوم تراپی زخم در اغلب موارد، پانسمان باید 2 تا 3 بار در هفته تعویض شود. اگر زخم عفونی باشد، ممکن است به تعویض بیشتری نیاز باشد.

چه کسی پانسمان وکیوم را تعویض می کند؟

در اغلب موارد، پانسمان توسط یک پرستار در مطب پزشک یا در منزل تعویض می شود. این شخص برای تعویض پانسمان وکیوم تراپی بطور ویژه آموزش دیده است. در بعضی از موارد ممکن است به مراقب، اعضای خانواده یا دوستان آموزش های لازم برای تعویض پانسمان داده شود.

چه اصول مراقبتی باید رعایت شود؟

فردی که پانسمان وکیوم را عوض می کند باید کارهای زیر را انجام دهد:

قبل و بعد از هر تغییر پانسمان دست ها را بشوید.

همیشه دستکش های محافظتی را بپوشد.

اگر فرد دچار بریدگی و زخم باز است، قبل از تعویض پانسمان باید صبر کند تا زخم بهبود یابد. در این صورت فرد دیگری باید پانسمان را تعویض نماید.

آیا تعویض پانسمان دردناک است؟

وکیوم تراپی زخم تعویض این نوع پانسمان شبیه به تعویض انواع دیگر پانسمان است. تعویض پانسمان وکیوم تراپی بسته به نوع زخم ممکن است کمی درد داشته باشد. برای کاهش درد می توانید از پزشک خود بخواهید برای شما مسکن تجویز نماید.

چگونه می توانم از عوارض جانبی پیشگیری کنم؟

وکیوم تراپی زخم پزشک شما تنها در صورتی وکیوم تراپی زخم را توصیه می کند که این درمان برای شما ایمن باشد. با این وجود ممکن است عوارضی اتفاق بیفتد. موارد زیر کارهایی هستند که می توانید برای جلوگیری از عوارض انجام دهید:

جلوگیری از عفونت. اطمینان حاصل کنید که شخصی که پانسمان شما را تعویض می نماید، دست ها را شسته و دستکش محافظ پوشیده است.

جلوگیری از خونریزی. از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا شما باید مصرف آسپرین یا سایر داروهایی که بر خونریزی یا لخته شدن خون تاثیر می گذارند را متوقف کنید. در مورد اثرات قطع مصرف این داروها نیز بپرسید.

در صورت نیاز، کمک بیشتری بخواهید. اگر احساس می کنید که نمی توانید یا نمی خواهید دستگاه وکیوم تراپی خود را در خانه مدیریت کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است بتوانند مراقبی به شما پیشنهاد دهند که برای این کار به شما کمک کند.

Source: www.intermountainhealthcare.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.