نشانه دیابت | کنترل، پیشگیری و درمان دیابت

نشانه دیابت

نشانه دیابت

نشانه دیابت ، باید جدی گرفته شوند. گاهی دیابت با علائم و نشانه‌های خفیف و مرموزی خود را نشان می‌دهد که زیاد مورد توجه واقع نمی‌شوند.

نشانه‌های بارز و پنهان دیابت چیست ؟

دیابت نشانه‌های زیادی مانند تشنگی و گرسنگی شدید ، احساس کلافگی ، تکرر ادرار و … را دارد. این‌ها از نشانه‌های بارز دیابت می‌باشند. با بروز این علائم افراد به احتمال بالا بودن سطح قندخون خود و ابتلا به دیابت شک می‌کنند. اما نشانه‌هایی هستند که شک برانگیز نیستند و فرد را به ابتلا به دیابت آگاه نمی‌کنند. شناخت این نشانه‌های پنهان ، بسیار اهمیت دارد.

توجه داشته باشید که تمامی علائم دیابت باید جدی گرفته شوند تا با درمان به موقع از عوارض دیابت جلوگیری شود. عوارضی مانند قطع عضو که در صورت عدم درمان زخم دیابتی ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه امروزه روش‌های جدید و مؤثری برای درمان دیابت و عوارض ناشی از آن وجود دارد ، باید با تشخیص به موقع به درمان آن اقدام نمود.

مانند درمان زخم دیابتی که با روش‌های پیشرفته‌ای انجام می‌شود و از قطع عضو و سایر مشکلات جلوگیری می‌کند. در ادامه برخی از این نشانه‌های پنهان دیابت را مرور می‌کنیم.

گزگز پاها

نشانه دیابت می تواند عصب‌های محیطی را دچار مشکل کند. این مشکل در ناحیه پاها بیشتر ایجاد می‌شود. گزگز پا ، بی حسی در پاها ، درد و ضعف در پاها در اثر آسیب های عصبی ناشی از دیابت ایجاد می‌شود.

درصد بالایی از افرادی که به نوروپاتی اعصاب محیطی مبتلا هستند ، به دلیل دیابت دچار این مشکل شده‌اند. دلایل دیگری مانند سوء تغذیه ، عوارض مصرف برخی از داروها ، شیمی درمانی و … می‌توانند سبب نوروپاتی اعصاب محیطی شوند. از هر 10 دیابتی ، 7 نفر درگیر نوروپاتی می‌شوند. اگر این موضوع رسیدگی نشود می تواند سبب مشکلات زیادی در پاها شود.

همچنین ببینید: مراقبت پای دیابتی

خارش یا عفونت‌های قارچی مکرر ، از نشانه دیابت

افراد دیابتی احتمال زیادی برای ابتلا به عفونت های قارچی دارند. بخش های مرطوب بدن بیشترین مکان برای ابتلا به عفونت قارچی است. قارچ ها روی پوست افراد دیابتی ماندگار هستند و رشد می کنند ، در نتیجه سبب عفونت می‌شوند. اگر مکرراً به عفونت های قارچی دچار می‌شوید ، آزمایش دیابت بدهید.

التیام کند زخم‌ها

یکی دیگر از نشانه دیابت ، التیام کند زخم‌های موجود در بدن است. حتی زخم های بسیار کوچک و سطحی ، روند کندی برای بهبودی و ترمیم دارند. دیابت سبب کند شدن فرآیند اکسیژن رسانی به سلول های بدن می‌شود.

در نتیجه زخم ها به کندی بهبود پیدا می‌کنند و حتی ممکن است عفونت کنند. همچنین به دلیل آسیب های عصبی ناشی از دیابت در پاها ، احتمال ایجاد زخم های دیابتی وجود دارد. بنابراین باید به علت دیر خوب شدن زخم‌ها و ایجاد زخم‌های غیرعادی در پاها توجه نمود تا با تشخیص به موقع به درمان زخم اقدام کرد.

خستگی و گیجی ، از نشانه دیابت

نشانه دیابت : زمانی که سطح گلوکز خون بالا می‌رود احساس خستگی ، بی حالی ، عدم تمرکز و … ایجاد می‌شود. این علائم می‌تواند از نشانه‌های ابتدایی ابتلا به دیابت باشد. با بالا رفتن سطح قندخون ، گلوکز به دشواری به سلول‌ها نفوذ می‌کند.

در نتیجه مغز با کمبود گلوکز مواجه می‌شود. کمبود گلوکز مغز سبب ایجاد حس خواب آلودگی ، گیجی ، سردرگمی و … می‌شود. عدم یادگیری و به خاطر سپردن چیزی ، از علائم اولیه دیابت می‌باشد. اگر به حواس پرتی ، گیجی ، تنبلی و … دچار هستید ، آزمایش دیابت بدهید.

تاری دید و دیابت

از دیگر نشانه دیابت ، تاری دید است. دیابت موجب آسیب رسانی به شبکیه چشم در بخش پشت چشم ها می‌شود. شبکیه وظیفه ی ارسال سیگنال های نور به مغز را بر عهده دارد. این مشکل سبب عارضه رتینوپاتی دیابتی می‌گردد که به دلیل کم بینایی یا نابینایی در دیابتی ها می‌باشد.

افزایش سطح قندخون سبب التهاب عدسی های محافظتی چشم می‌شود که تاری دید را به همراه دارد. چنانچه با مشکل بینایی مواجه هستید ، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 11 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.