موارد مصرف اسپری زخم را می شناسید؟

اسپری زخم

تا به حال نام اسپری زخم به گوش شما خورده است؟ تا به حال کسی اسپری زخم را جهت درمان زخم به شما پیشنهاد کرده است؟ اگر با این موارد روبه رو شده باشید، حتما به دنبال شناخت بیشتر و موارد مصرف اسپری زخم هستید.

اما این اسپری چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟ چرا باید از این اسپری در درمان زخم ها استفاده کرد؟ و خیلی سوال های دیگر که حتما ذهن شما را به خود مشغول کرده اند. در مقاله پیش رو قصد داریم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم. بنابراین با ما همراه باشید و پاسخ پرسش های خود را بیابید.

موارد مصرف اسپری زخم را می شناسید؟

نگاهی به موارد مصرف اسپری زخم

اسپری زخم حاوی محلول ضدعفونی کننده است. از این رو این اسپری را جهت درمان و تسریع در روند بهبودی زخم ها استفاده می کنند. اما حتما کنجکاو هستید که در رابطه با موارد مصرف اسپری زخم دقیق تر بدانید.

این اسپری در روند بهبودی و پاکسازی انواع زخم ها کاربرد دارد. به موارد زیر توجه کنید:

  • زخم های حاد جزئی مانند بریدگی ها؛
  • خراش ها؛
  • چروک ها؛
  • خراش های پوستی؛
  • سوختگی های درجه یک و جزئی؛
  • تاول های باز.

تمامی این موارد ذکر شده در دسته موارد مصرف اسپری زخم قرار می گیرند. اگر با هر یک از این موارد روبه رو شدید، کاربرد اسپری زخم را فراموش نکنید. اسپری زخم در تمیز کردن و جلوگیری از عفونت زخم های شما معجزه می کند.

آیا استفاده از اسپری زخم ضروری است؟

این روزها اسپری زخم در جعبه کمک های اولیه در همه خانه ها وجود دارد. حال که با موارد مصرف اسپری زخم آشنا شدید، حتما این سوال پیش می آید که وجود این اسپری ضروری است؟ درجواب باید بگوییم  بله.

تعجب نکنید این اسپری خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. به همین منظور زخم های شما را در برابر باکتری ها و آلودگی ها پاکسازی می کند. تمیز کردن زخم یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود. زیرا در صورت نادیده گرفتن زخم شما عفونت خواهد کرد.

این مورد در روند درمان زخم های شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. این درحالی است که عفونت در ناحیه زخم درد و التهاب را نیز به دنبال دارد. این مسائل شما را در انجام کارهای روزانه خود ناتوان می کند. از این رو توصیه می کنیم که به هیچ عنوان اهمیت پاکسازی زخم ها را نادیده نگیرید.

موارد مصرف اسپری زخم را می شناسید؟

چرا دانستن موارد مصرف اسپری زخم ضروری است؟

این اسپری ها را به منظور جلوگیری از عفونت و پاکسازی زخم ها استفاده می کنند. اما مسائل و نکات مهمی در مصرف این اسپری وجود دارد. این اسپری در درمان هر نوع زخمی استفاده نمی شود. حتما از این مسئله تعجب کرده اید.

برخی از زخم ها علائمی مانند عفونت دارند. برخی از زخم ها نیز در دسته زخم های باز قرار می گیرند که حاوی ترشحات هستند. این زخم ها در موارد مصرف اسپری زخم جایی ندارند. استفاده از اسپری زخم برای این زخم ها کارساز نخواهد بود. البته در برخی موارد نیز احتمال بروز مشکلات جدی تر نیز وجود دارد.

بنابراین در صورت مواجهه با این زخم ها نباید به سرعت وارد عمل شوید و از اسپری زخم استفاده کنید. تنها کاری که در این زمان مفید خواهد بود، مراجعه به پزشک است. پزشک در صورت نیاز زخم شما را با اسپری یا هر ماده ضدعفونی کننده دیگر تمیز می کند.

حتی در مواردی که نیاز به تمیز کردن زخم توسط شما باشد، پزشک معالج دستور العمل های لازم را به شما می دهد. به این ترتیب با عجله اقدام به مصرف این اسپری نکنید و با مشورت با پزشک از موارد مصرف اسپری زخم مطمئن شوید.

چگونه باید از اسپری زخم استفاده کرد؟

پس از آن که با موارد مصرف اسپری زخم آشنا شدید، حال باید با نحوه استفاده از این اسپری آشنا شوید. در ابتدا باید بگوییم که روی بسته بندی های این اسپری ها اطلاعات کاملی نوشته شده است. بنابراین قبل از استفاده از اسپری زخم اطلاعات درج شده بر بسته بندی محصول را به طور کامل مطالعه کنید.

اما به طور کلی هنگام استفاده از اسپری زخم باید این اسپری را به اندازه 10 سانتی متر از ناحیه زخم خود فاصله دهید. با رعایت این فاصله مواد ضدعفونی کننده را بر زخم خود اسپری کنید. در مرحله بعد باید اطراف زخم از مواد آغشته شده پاک شود.

پس از آن روی زخم خود را با پانسمان مخصوص بپوشانید. انتخاب پانسمان معمولا به عهده پزشک است و این وظیفه شما است که روزانه پانسمان خود را عوض کنید. در صورتی که پزشک این اسپری را تجویز کرده است، به میزان و نحوه مصرف آن دقت بفرمایید.

موارد مصرف اسپری زخم را می شناسید؟

ویژگی ها و مزایای مصرف اسپری زخم

بسیاری از افراد با خواندن موارد مصرف اسپری زخم به استفاده از این محصول قانع نمی شوند. معمولا این افراد به دنبال ویژگی های خاصی در این محصول هستند که آن ها را به خرید و استفاده از این اسپری قانع کند.

باید بگوییم این اسپری ها تنها خاصیت ضدعفونی کردن زخم ها را دارند. اما این خصوصیت نتایج بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت. از مهم ترین این نتایج پیشگیری از عفونت زخم و تسریع در روند بهبود زخم ها است.

جالب است بدانید که این اسپری ها معمولا فاقد الکل هستند. به همین دلیل با استفاده از آن ها هیچ سوزشی در ناحیه زخم احساس نمی کنید. علاوه بر این استفاده از این اسپری ها هیچ گونه خشکی بر پوست شما به جای نمی گذارد.

مصرف اسپری زخم و عوارض احتمالی آن

اگر به دنبال مصرف اسپری زخم هستید، باید با عوارض احتمالی این اسپری ها نیز آشنا شوید. در برخی موارد با مصرف این اسپری ها نه تنها بهبودی حاصل نمی شود، بلکه علائم زخم همچنان ادامه دارد. در این زمان اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا زخم شما در موارد مصرف اسپری زخم وجود داشته است یا خیر؟

اگر جواب شما به این سوال مثبت است، باید به نشانه های زخم بیشتر دقت کنید. در صورتی که قرمزی، التهاب یا درد در ناحیه زخم ادامه دار باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. البته اگر جواب شما به سوال مطرح شده منفی باشد، همچنان باید توصیه مراجعه به پزشک را جدی بگیرید.

کلام آخر

اسپری زخم یکی از اولویت های کمک های اولیه به شمار می آید. به خصوص در فعالیت های ورزشی در محیط های باز از این اسپری ها بسیار استفاده می شود. موارد مصرف اسپری زخم بی شمار است که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم.

اما باید بدانید که استفاده از این اسپری ها نیاز به دانش و آگاهی لازم دارد. در برخی موارد مصرف این اسپری ها زخم های شما را ملتهب تر خواهد کرد. مخصوصا در مواردی که با زخم های باز و عفونی مواجه می شوید.

به طور کلی توصیه می کنیم که قبل از استفاده از اسپری های زخم اطلاعات درج شده بر بسته بندی آن را به دقت مطالعه کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل غیرعادی مراجعه به پزشک را جدی بگیرید.

Source: www.elastoplast.com.au, www.safeandsoundhealth.co.uk

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =