مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی

علت مرگ بیماران دیابتی

دیابت هر ساله افراد زیادی را به کام مرگ می‌کشاند. علت مرگ بیماران دیابتی به دلایل مختلفی می‌باشد که در ادامه به برخی از مهمترین دلایل آنها اشاره می‌کنیم.

مرگ بیماران دیابتی با کرونا

طبق مطالعات و آمارهای دقیق حدود 17.8 درصد افراد دیابتی که درگیر ویروس منحوس کرونا شده‌اند ، جان خود را از دست داده‌اند. نمی‌توان گفت که افراد دیابتی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری کرونا می‌باشند ، ولی با کرونایی شدن افراد دیابتی مقاومت آنها در برابر این بیماری کاهش پیدا می‌کند.

میان افراد کرونایی غیر دیابتی  و افراد کرونایی دیابتی ، بیماران کرونایی دیابتی شرایط سخت‌تری برای مبارزه با این بیماری خواهند داشت. لذا می‌توان گفت بیماران دیابتی در صورت ابتلا به بیماری کرونا ، احتمال بیشتری برای وخامت حال آنها و نیاز به بستری در آی سی یو دارند. متأسفانه درصد مرگ افراد دیابتی مبتلا به کرونا نسبت به افراد معمولی مبتلا به کرونا ، چه در ایران و چه در خارج از کشور بالاتر می‌باشد. لذا افراد دیابتی ، حساسیت بیشتری برای رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند.

قطع عضو ، علت مرگ بیماران دیابتی

قطع عضو در بیماران دیابتی به علت عدم درمان زخم دیابتی یا موفقیت آمیز نبودن روند درمانی زخم افراد دیابتی ، بوجود می‌آید. قطع عضو در افراد دیابتی برای نجات جان آنها با انجام عمل جراحی صورت می گیرد. یک عمل جراحی که ممکن است با عوارض‌های زیادی مانند مسمومیت خون ، لخته شدن خون ، سپسیس و حمله قلبی و … همراه باشد. بنابراین ممکن است بیماران دیابتی در اثر این عوارض ناشی از عمل قطع عضو ، جان خود را از دست بدهند.

بسیاری از افراد دیابتی پس از قطع عضو ، افسردگی پیدا می‌کنند و تمایل زیادی برای زندگی نخواهند داشت. این عامل هم می‌تواند سبب کوتاهتر شدن عمر آنها گردد. پس ضرورت کنترل قندخون و مراقبت از زخم‌های دیابتی و درمان زخم های ایجاد شده در افراد دیابتی در زمان مناسب و با روش‌های درمانی مناسب مشخص می‌شود.

مرگ افراد دیابتی به علت چربی و فشار خون

مهمترین علت مرگ بیماران دیابتی ، بالا بودن کلسترول و فشار خون می‌باشد. بسیاری از افراد دیابتی که جان خود را از دست داده‌اند ، به ناراحتی‌های قلبی و عروقی مبتلا بودند.

چنانچه افراد دیابتی به بیماری‌های قلبی و عروقی مانند نارسایی‌های قلبی ، سابقه حملات قلبی ، اختلالات جریان خون و سابقه انجام عمل جراحی قلب باز و… دچار هستند ، باید روش‌های درمانی مجزا و ویژه‌ای برای درمان آنها در نظر گرفته شود.

با توجه به درمان خاص افراد دیابتی درگیر بیماری‌های قلبی و عروقی ، دو گروه دارویی برای آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو گروه دارویی شامل آنالوگ‌های طولانی اثر GLP-1  و داروهای مهار کننده SGLT2 می‌باشند. داروهایی که در کاهش مرگ افراد دیابتی به علت مشکلات قلبی و عروقی بسیار مؤثر می‌باشند اما هزینه‌های بالایی دارند. البته توجه داشته باشید که این داروها به هیچ عنوان جایگزین انسولین نمی‌باشند.

پس با توجه به این علت مرگ بیماران دیابتی ، به کاهش چربی خون و فشار خون ، کاهش اضافه وزن و عدم استعمال دخانیات توجه داشته باشید. برنامه ریزی دقیقی برای زندگی سالم بر مبنای رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش‌های مفید داشته باشید.

قطع خودسرانه انسولین ، علت مرگ بیماران دیابتی

بیماران دیابتی برای تنظیم سطح قندخون خود و جلوگیری از افزایش میزان قندخون خود از انسولین دارویی استفاده می‌کنند. انسولین در دو نوع انسولین با اثرگذاری سریع و انسولین با اثرگذاری طولانی موجود می‌باشد. انسولین یکی از داروهای بسیار مهم برای برخی از بیماران دیابتی می‌باشد.

قطع خودسرانه انسولین در افراد دیابتی نوع یک و در کودکان دیابتی با هدف جایگزین نمودن داروهای گیاهی یا خوراکی به جای انسولین ، انجام می‌شود. این یک مسئله بسیار خطرناک است که متأسفانه توسط برخی افراد مورد سهل‌انگاری و بی توجهی قرار می‌گیرد. قطع خودسرانه انسولین می‌تواند سبب کمای دیابتی و در نهایت مرگ شود.

افراد دیابتی نوع دوم هم باید به این مسئله توجه داشته باشند. با توجه به اینکه قطع انسولین به صورت خودسرانه می‌تواند علت مرگ بیماران دیابتی باشد ، از قطع این داروی حساس بدون دستور پزشک خودداری کنید. حتی اگر به عوارض مصرف انسولین شامل سرگیجه ، افت شدید فشار و قند خون و یا ناراحتی‌های پوستی دچار شدید ، مصرف انسولین را قطع نکرده و موضوع را به پزشک گزارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 13 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.