بایدها و نبایدهای مهم در درمان زخم کودکان پروانه ای

مراقبت از کودک پروانه ای

بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای و درمان زخم آنها : یکی از بیماری های که در سرتاسر دنیا کودکان زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند بیماری پروانه ای است . که در این حالت کودک پوستش درگیر و حالت شکننده پیدا می کند و روی پوست تاول های در اثر خارش پوست ایجاد می شود . این بیماری در اثر جهش در ژن تولید کلاژن یا کراتین در بدن به وجود می آید که موجب تغییر زیادی در بافت های بدن کودک می شود . ما در این مقاله به بررسی بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای و درمان زخم آنها می پردازیم .

مراقبت از کودکان پروانه ای

کودکان مبتلا به این بیماری از نظر عاطفی بسیار آسیب پذیر هستند و با آموزش به والدین می توان به این کودکان کمک کرد . زخم های که بر روی پوست این کودکان ایجاد می شود حساس است و نباید تحریک شود به همین دلیل احتیاج به مراقبت های ویژه دارند . این مراقبت ها در طول روز به مدت یک ساعت یا بیشتر طول می کشد و باید از بانداژهای ویژه بر روی زخم استفاده کرد که ما محصولات تریتا را برای درمان این زخم ها پیشنهاد می کنیم و روزی یک بار باید این بانداژها عوض شود .

این کودکان با هر نوع فعالیت بلع کردن ، ادرار کردن ، گوارش یا حرکت کردن مشکل و درد دارند و باید والدین یا پرستارها با توجه به تجویز پزشک دارو به کودک بدهند . پس به بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای  و درمان زخم آنها باید توجه خاصی داشت و به آنها دقت کرد.

کاهش درد کودکان پروانه ای

پزشکان برای درمان کودکان پروانه ای یک سری دارو تجویز می کنند که این داروها شامل استامینوفن ، فنتانیل ، مورفین و غیره می باشد . و در هنگام حمام کردن این کودکان درد زیادی را باید تحمل کنند که با استفاده از داروهای ضد درد این دردها کمی کاهش پیدا می کند . اضافه کردن نمک به آب در حمام بسیار مفید می باشد و پانسمان های زخم تریتا که حاوی ضد درد می باشد و بسیار موثر است . در انتخاب لباس این بیماران باید دقت کرد و از لباس های گشاد و نخی مناسب استفاده شود . بنابراین به باید ها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای و درمان زخم آنها باید این نکات را انجام داد.

درمان های کودکان پروانه ای

رژیم غذایی

مقدار پروتئین و کالری این کودکان که دارای زخم های پوستی هستند باید افزایش یابد و مقداری ویتامین و مکمل آهن برای این کودکان توصیه  می شود و اگر کودک دچار تنگی مری شد باید رژیم غذایی آبکی مانند سوپ پیشنهاد میشود .

سلامت روانی

اضطراب و نگرانی تاثیر منفی بر سلامت بدن و روان کودک پروانه ای دارد تقریبا ۸۰ درصد کودکان و بیماران پروانه ای دارای نشانه های روانی ، اضطراب ، افسردگی هستند که باید با ایجاد آرامش این نگرانی ها را از بین برد و مشاوره های لازم در این زمینه انجام شود.

مراقبت های جراحی

از بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای و درمان زخم آنها، مراقبت های جراحی می باشد که با استفاده از لیزرهای با قدرت کم نتایج مثبتی در پیشرفت های درمانی حاصل شده است . جراحی های مختلفی مانند پوست پیوندی ، درماگرافت ، جراحی پلاستیک و فلوئورسکوپی برای این بیماران پروانه ای استفاده می شود و در صورت داشتن مشکل مری لوله های گشاد کننده مری نیز استفاده می شود .

بایدها و نبایدهای کودکان پروانه ای

  • از بستن مستقیم پوست خودداری کنید .
  • خنک نگه داشتن کف پاها و کف دستها در هوای گرم .
  • از مکش از طریق بینی و دهان خودداری کنید .
  • نواری که اسم کودک روی آن نوشته شده را بر روی لباس بسته تا با پوست تماس پیدا نکند .
  • الکترودها باید چرب باشند و با پوشنده های غیر چسبنده استفاده شوند .
  • از پدهای کلفت بین پوست و بازوبند فشارسنج استفاده شود .
  • پوشش و یا لباس این کودکان باید نرم و گشاد باشد که با پوست تماس زیاد نداشته باشد تا ایجاد تاول نشود .
  • با مهربانی و ملاطفت باید با این کودکان برخورد کرد و از آنها دلجویی کرد.

سخن پایانی

بایدها و نبایدهای مهم در مراقبت از کودکان پروانه ای و درمان زخم آنها  بسیار مهم می باشد و والدین و یک پرستار باید به این نکات توجه کند تا آسیبی به کودک وارد نشود  تا کودک بتواند این بیماری را تحمل کند . در همین زمینه شما می توانید با شرکت تریتا ارتباط و از محصولات این شرکت برای درمان زخم کودکان پروانه ای اطلاع حاصل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.