مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون

مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون

مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون ، سبب بهبودی سریعتر زخم ناشی از آمپوتاسیون ، جلوگیری از عفونت زخم و عدم نیاز مجدد به آمپوتاسیون می‌شود.

آمپوتاسیون چیست ؟

آمپوتاسیون که قطع عضو هم گفته می‌شود ، از روش‌های جراحی برای حذف اندامی از بدن که دچار آسیب دیدگی شده است ، می‌باشد. این روش جراحی در هر سنی قابل انجام می‌باشد اما معمولاً در سالمندان انجام می‌شود.

آمپوتاسیون معمولاً برای بیماری‌های عروقی و بیماری‌های مربوط به گردش خون اندام‌های تحتانی بدن به کار می رود. اختلالات گردش خون سبب کند شدن فرآیند بهبودی و ایجاد زخم‌هایی در پا می‌شوند. اگر درمان زخم به صورت موفقیت آمیز انجام شود ، مشکلی ایجاد نمی شود. اگر زخم درمان نشود ، موجب عفونت زخم می‌شود و ممکن است عفونت به استخوان سرایت کند. آمپوتاسیون برای برداشتن بافت‌های مرده و پیشگیری از پخش شدن عفونت در بدن انجام می شود. مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون ضروری و حیاتی می‌باشد.

این روش جراحی ممکن است در اثر عوارض بیماری دیابت ، تومور ، بیماری عروق محیطی و عفونت‌ها و … مورد استفاده قرار بگیرد.

مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیوناقدامات لازم قبل از جراحی آمپوتاسیون

آمپوتاسیون توسط پزشک جراح عروق یا جراح ارتوپد صورت می‌گیرد. قبل از این عمل جراحی ، انجام موارد زیر توصیه می‌شود.

انجام حرکات ورزشی سبک و مخصوص برای بهبود شرایط جسمی و افزایش توانایی انعطاف پذیری و استحکام استخوان‌ها

مطالعه در زمینه مراقبت‌های پس از بیماری و کسب آموزش‌های لازم درباره این بیماری

مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون چگونه انجام می‌شود ؟

با نظر پزشک ، بیمار پس از انجام جراحی به مدت یک الی دو هفته در بیمارستان بستری می‌ماند.

زخم آمپوتاسیون را پانسمان می‌کنند. بهتر است برای درمان زخم آمپوتاسیون ، از پانسمان‌های پیشرفته تریتا استفاده کنند. زیرا موجب بهبود و ترمیم بهتر زخم ، پیشگیری از عفونت زخم ، نابودی انواع باکتری‌ها ، کاهش درد و التهاب زخم می‌شود. 

در برخی موارد در محل جراحی ، درن به کار می‌برند. درن لوله ای برای انتقال مایعات آلوده و اضافه درون محل جراحی به بیرون ، می‌باشد.

حتی پس از گذراندن دوره بستری در بیمارستان ، زخم‌های آمپوتاسیون را به طور مرتب بازدید کنید. تعویض پانسمان زخم‌ها به موقع و به درستی و با رعایت اصول بهداشتی انجام شود. از پانسمان کردن زخم‌ها ، با پانسمان‌های قدیمی و خانگی خودداری نمایید. زیرا ممکن است روند بهبود زخم را کند و یا در درمان زخم ، نتیجه معکوس دهند. بهترین پیشنهاد ، استفاده از پانسمان‌های پیشرفته تریتا می‌باشد. رعایت موارد فوق برای مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون ، الزامی می‌باشد.

اقدامات پس از جراحی آمپوتاسیون

پس از ترخیص از بیمارستان ، بهتر است فیزیوتراپی با نظر پزشک صورت گیرد.

تمرین‌های ورزشی توصیه شده از سوی پزشک و نحوه صحیح نشستن ، برخواستن و … به درستی انجام شود.

مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون ، با دقت انجام شود.

برخی از اقدامات لازم پس از جراحی ، استفاده از پروتز و توان بخشی برای کسب اطمینان از بازیابی توانایی حرکتی بیمار می‌باشد.

پروتز

اگر با تشخیص پزشک نیاز به پروتز باشد ، به مدت 6 الی 9 ماه از پروتزهای موقتی استفاده می‌کنند. پس از سپری شدن زمان مورد نظر ، پروتز دائمی بر اساس تغییر شکل‌های بدن طراحی و تنظیم می‌شود.

اگر محل آسیب دیده در مدت زمان گفته شده بهبود پیدا نکند و با ورم و … همراه باشد ، این تایم استفاده از پروتز موقتی بیشتر می‌شود.

پیشگیری از آمپوتاسیون

با بررسی اقدامات لازم پس از جراحی و مراقبت از زخم بعد از آمپوتاسیون ، سختی و دردسرهای این روش جراحی مشخص می‌گردد. پس بهتر است با انجام تمام موارد پیشگیرانه از آمپوتاسیون ناشی از بیماری‌ها ، جلوگیری شود.

با توجه به اینکه عوامل آمپوتاسیون بیشتر دیابت ، بیماری عروق محیطی و زخم‌های باز می‌باشند ، باید این بیماری‌ها کنترل وتحت نظر باشند.

با بروز هر گونه زخم شدید برای درمان آن ، اقدامات لازم پزشکی را انجام دهید. در صورتی که زخم‌های باز حاد هستند ، خود درمانی نکنید.

اگر مبتلا به دیابت هستید ، به درمان زخم دیابتی سریعاً اقدام نمایید. رژیم غذایی مناسب و کنترل سطح قندخون را فراموش نکنید.

اگر به بیماری‌های تحتانی مبتلا هستید ، وضعیت پاها را مرتباً توسط خودتان معاینه و هرگونه تغییراتی مانند زخم ، ورم ، تاول و خراش را بررسی کنید.

استعمال دخانیات را ترک نمایید. احتمال آمپوتاسیون دوباره سیگاری ها به نسبت غیر سیگاری ها ، بسیار بیشتر می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + ده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.