مراقبت از بخیه

مراقبت از بخیه

زمانی که دچار پارگی در پوست خود می شوید برای ترمیم بافت های آن و جلوگیری از خونریزی، بخیه هایی در محل پارگی پوست انجام می شود. ایجاد بخیه سبب می شود که از ورود باکتری ها و میکروب ها به داخل اندام های بدن جلوگیری شود.

با این حال مراقبت از بخیه یکی از اقداماتی است که باید انجام دهید. عدم رسیدگی به  بخیه ها می تواند مشکلات عفونی بسیاری را برای افراد ایجاد کند. به همین دلیل در ادامه این مقاله شما را با روش های مراقبت از بخیه آشنا می کنیم.

بخیه چیست؟

بخیه ها نخ هایی هستند که توسط سوزن های مخصوص و استریل شده دو طرف پوست را به یکدیگر می چسبانند. این نخ ها از جنس نایلون یا ابریشم ساخته می شوند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی برخی  از این نخ های بخیه جذبی هستند. بدین منظور نیازی به کشیدن آنها نیست و خود به خود در پوست جذب می شوند.

مراقبت از بخیه

ایجاد بخیه یکی از روش هایی پیشگیری از ورود عفونت به داخل بافت های داخلی بدن است. همچنین با این روش خونریزی جای زخم کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

در چه صورت نیاز به مراقبت از بخیه ها است؟

بعد از اینکه انجام بخیه ها توسط پزشک یا پرستار صورت گرفت، دستورالعمل هایی برای مراقبت از بخیه توسط پزشک به بیمار داده می شود. طی این دستورالعمل ها به شما گفته خواهد شد که چه مراقبت هایی را انجام دهید تا زمان کشیدن یا جذب آنها فرا رسد.

در بیشتر مواقع بخیه ها بیش از دو هفته روی پوست باقی نمی مانند و در صورت جذبی نبودن، آنها بعد از این مدت کشیده می شوند. این امر نیز بستگی به عمیق بودن زخم شما و نوع بخیه هایی دارد که پزشک برای شما انجام داده است. اگر مشکلات زیر را بعد از بخیه پوست مشاهده کردید، باید حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

۱.    در صورتی که بخیه شما باز شود.

۲.    زمانی که خون از زخم شما خارج شود و سبب خیس شدن بانداژ شود.

۳.    زمانی که مفصل آسیب دیده خود را نتوانید جابه جا کنید.

۴.    هنگامی که دور زخم خود دچار بی حسی شده باشید.

۵.    هنگامی که رگه های قرمز از زخم شما بیرون تراوش می کند.

۶.    زمانی که ایجاد تب و لرز را بعد از بخیه در خود مشاهده کردید.

۷.    زمانی که زخم شما گرم، قرمز و متورم است.

۸.    هنگامی که در ناحیه زخم خود دارای درد هستید.

۹.    در صورتی که در مورد وضعیت خود دچار نگرانی و استرس هستید.

بهتر است در صورت مشاهده موارد بالا در سریع ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنید و از او برای حل این مشکلات کمک بخواهید. این مشکلات در صورت درمان نشدن خطرات بسیاری را برای افراد ایجاد می کنند. زیرا در این صورت عفونت به سرعت در بدن افراد پخش می شود و ممکن است درمان زخم را با مشکل مواجه کند.

مراقبت از بخیه چگونه انجام می شود؟

مراقبت از بخیه در روزهای اول بسیار مهم و حیاتی است. در این زمان شما باید به طور کامل اقدامات لازم را برای جلوگیری از ایجاد هر گونه عارضه ای انجام دهید. در ادامه این مطلب شما را با نحوه مراقبت از بخیه ها آشنا می کنیم.

  •   روز اول بعد از بخیه کردن پوست، تا ۲۴ ساعت اول سعی کنید، از آب استفاده نکنید. خشک بودن بخیه خطر ابتلا به عفونت را در روزهای اول کاهش می دهد. در ابتدا پزشک به شما دستورالعمل های لازم را جهت تمیز کردن بخیه و نحوه انجام آن را خواهد داد. باید این توصیه ها را برای مراقبت از بخیه جدی بگیرید. در بیشتر مواقع یک روز باید منتظر بمانید تا پانسمان خود را عوض کنید.
  •   پس از  یک روز و هنگام تمیز کردن زخم، می توانید پوسته ها و آلودگی هایی که در اطراف زخم ایجاد می شود را بشویید. این امر می تواند از ایجاد عفونت و اسکار در زخم بکاهد. در صورت ایجاد زخم و  خارج شدن مایع زرد رنگ از آن بهتر است روی بخیه را با بانداژ بپوشانید.
  •   بعد از شستشوی زخم حتماً باید محدوده مورد نظر را خشک کنید. این کار از ایجاد عفونت و قارچ در سطح زخم جلوگیری می کند.

نکاتی در مورد چگونگی مراقبت از بخیه که باید بدانید

در صورت رعایت نکات زیر تا حد زیادی مراقبت از بخیه را انجام می دهید. صبر برای خارج کردن بخیه تنها کاری است که شما باید انجام دهید. این مدت زمان بسیار محدود است و نهایت تا دو هفته به طول می انجامد.

در این مدت زمان با مراقبت از بخیه تا حدود زیادی می توانید از ایجاد عوارض خطرناک جلوگیری کنید. بنابراین در مطالب زیر نکاتی را برای شما در نظر گرفته ایم که در صورت رعایت آنها تا حد زیادی از ایجاد خطرات احتمالی برای شما کاسته خواهد شد.

  •   از آنجایی که بخیه ها در برخی از مواقع جذبی نیستند، در صورتی که شما را اذیت می کنند از دستکاری و بیرون کشیدن آنها خودداری کنید. دستکاری بخیه ها می تواند راه را برای ورود میکروب ها یا ایجاد زخم های خطرناک باز کند.
  •   شنا کردن را تا زمانی که بخیه های شما کشیده نشده اند، فراموش کنید. از آنجایی که سطح پوست در زمان انجام بخیه ها باز است ممکن است شنا کردن سبب ورود میکروب ها و آلودگی ها به درون زخم شود.

مراقبت از بخیه

در این صورت ایجاد عفونت های داخلی را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این ورود رطوبت به لایه های داخلی پوست می تواند درمان را کندتر کند.

  •   دوش گرفتن می تواند به شما در بهبود جریان خون کمک کند. از این طریق زخم های ایجاد شده سریعتر التیام پیدا خواهد کرد. سعی کنید تا مراقبت از بخیه را در زمان دوش گرفتن انجام دهید. همچنین با خشک کردن زخم ها با حوله از ایجاد رطوبت در زخم ها جلوگیری کنید.
  •   از انجام ورزش های تماسی اجتناب کنید. این امر سبب برآمدگی و کبودی در قسمتی از زخم ها می شود. همچنین مراقبت از بخیه را نیز دشوارتر خواهد ساخت. زیرا ممکن است در صورت تماس با بخیه ها ایجاد پارگی و خونریزی را مجدداً مشاهده کنید.
  •   تا حد ممکن از محیط های آلوده دور بمانید. ماندن در این محیط ها به سرعت سبب می شود تا زخم کثیف شده و در نهایت مراقبت از بخیه را با مشکل مواجه می کند.
  •   شستن زخم ها بعد از ۴۸ ساعت توسط آب و صابون باید انجام شود. در صورتی که بخیه ها در سر شما است بهتر است هر دو روز یک بار موهای خود را با شامپو مخصوص بشویید.

سعی کنید از اسپری کردن در نواحی که دارای بخیه است، جلوگیری کنید. برای مراقبت از بخیه زخم خود را از نظر ایجاد تورم، التهاب و قرمزی مورد بررسی قرار دهید.

چگونه به زخم های خود کمک کنیم تا بهبود پیدا کنند؟

مراقبت از بخیه و زخم ها کاری بسیار ساده و راحت است. کافی است شما در مورد نحوه انجام این مراقبت ها اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید. با انجام دستورالعمل های زیر التیام در زخم های خود را مشاهده خواهید کرد.

۱.    بالا نگه داشتن زخم بالاتر از سطح قلب سبب کاهش درد و تورم می شود. در صورت امکان سعی کنید دست خود را بالای بالش یا منطقه بلندتری قرار دهید.

۲.    برای مراقبت از بخیه ها از دستکاری پوست خود بپرهیزید. زخم ها در این صورت ممکن است خونریزی کنند و این امر به افزایش التهاب و عفونت منجر می شود.

۳.    کندن زخم ها را فراموش کنید. در این صورت مراقبت از بخیه بسیار دشوار می شود.

Source: www.webmd.com, www.drugs.com

بخیهزخم جراحیمقالات درمان زخم

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید