مراقبت‌های طلایی برای معالجه زخم پای دیابتی

معالجه زخم پای دیابتی

معالجه زخم پای دیابتی با روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. مراقبت‌هایی که برای درمان این زخم‌ها لازم است را با هم مرور می‌کنیم.

زخم دیابتی از مشکلاتی می‌باشد که بسیاری از افراد دیابتی را درگیر می‌کند. در گذشته ، دیابتی‌ها درباره زخم‌های دیابتی و درمان آن با مشکلات زیادی روبرو بودند ولی امروزه روش‌های نوینی برای درمان زخم دیابتی وجود دارد. این زخم‌ها بیشتر در بخش‌های پایینی پا و انگشتان ایجاد می‌شود. نکته مهمی که درباره درمان زخم‌های دیابتی وجود دارد ، اقدام به موقع می‌باشد. در صورتی که برای درمان زخم‌ها به موقع اقدام نشود ، زخم‌های دیابتی عفونت می‌کنند و خطرهای زیادی را به همراه خواهند داشت.

زخم‌های دیابتی به درمان نیاز دارند ؟

این ابهام درباره معالجه زخم پای دیابتی وجود دارد که آیا تمامی زخم‌های دیابتی به درمان نیاز دارند. آیا فرد دیابتی با هر نوع زخمی که در ناحیه پاها مواجه شد ، باید برای درمان آن اقدام نماید یا خیر. دیابت ، یک نوع بیماری می‌باشد که به کنترل و مدیریت نیاز دارد. افزایش سطح قندخون ، دردسرهای زیادی برای افراد بوجود می‌آورد که یکی از مهمترین آنها زخم پای دیابتی می‌باشد. حدود 20 درصد از افرادی که به زخم‌های دیابتی مبتلا می‌شوند ، با مشکل قطع عضو مواجه می‌شوند.

حدود 84 درصد از قطع پاها ، به علت دیابت و زخم‌های دیابتی می‌باشد. این آمارها را بیان کردیم تا لزوم جدی گرفتن زخم‌های دیابتی را خاطر نشان کنیم. بنابراین هر فرد دیابتی باید کوچکترین آثاری از زخم را جدی گرفته و آن را بررسی کند. معالجه زخم پای دیابتی مسئله بسیار حساس و مهمی می‌باشد.

با مشاهده چه علائمی باید برای درمان زخم اقدام نمود ؟

زخم‌های دیابتی نشانه‌های زیادی دارند. کاهش حس در پاها ، تغییر شکل ظاهری در ناحیه ای از پا ، جریان خون ضعیف ، احساس درد ، قرمزی و ورم ، کبودی ، سوزن سوزن شدن پاها و … از علائم زخم‌های دیابتی می‌باشند.

چرا باید از زخم‌های پای دیابتی مراقبت نمود ؟

قبل از بررسی روش‌های معالجه زخم پای دیابتی ، به بررسی اهمیت مراقبت از زخم‌های دیابتی می‌پردازیم. درصد بالایی از افراد مبتلا به زخم‌های دیابتی به علت عفونت راهی بیمارستان می‌شوند. افراد مبتلا به نوروپاتی به علت آسیب‌های عصبی ، گاهی با افزایش سطح قندخون مواجه می‌شوند. بنابراین اگر به زخم پا دچار شوند ، هیچ دردی را حس نمی‌کنند. مراقبت از این بیماران به کمک تجهیزاتی مانند مونوفیلامنت صورت می‌گیرد.

مشکلات عروقی ، زخم پای دیابتی را وخیم‌تر می‌کند و امکان عفونت شدید زخم‌ها را ایجاد می‌کند. بیماران نوروپاتی باید به نشانه‌های دیگری از زخم دیابتی توجه کنند. چون آنها دردی احساس نمی‌کنند.

مراقبت از زخم پای دیابتی با هدف پیشگیری از قطع عضو ، بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی ، کاهش هزینه‌های مربوط به درمان و پیشگیری از عوارض خطرناک زخم پای دیابتی انجام می‌شود.

معالجه زخم پای دیابتی با چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

روش‌های مؤثر در درمان این زخم‌ها موارد زیر می‌باشند.

دارو و پانسمان

داروهای زیادی برای درمان عفونت زخم و جلوگیری از عفونت بیشتر زخم وجود دارد. برای کنترل سطح قندخون نیز داروهایی وجود دارد که به درمان زخم پای دیابتی کمک می‌کند. برای کاهش درد و التهاب این زخم‌ها ، داروهای مفید و اثربخشی وجود دارند.

پانسمان‌های نوین زخم مانند پانسمان پیشرفته زخم تریتا ، اثربخشی فراوانی در درمان این نوع زخم‌ها دارند.

جراحی برای معالجه زخم پای دیابتی

در موارد نادری برای درمان زخم پای دیابتی به جراحی نیاز پیدا می شود. در شرایطی که روش های دارویی و پانسمان و … جوابگو نباشند ، عمل جراحی انجام می شود. عمل جراحی با هدف برداشتن استخوان یا بافت های صدمه دیده انجام می شود.

دبریدمان و زخم پای دیابتی

دبریدمان با هدف حذف سلول‌ها و بافت‌های مرده پیرامون زخم ، صورت می‌گیرد. با این روش ، فشار از روی زخم برداشته شده و احتمال افزایش و گسترش عفونت به صفر می‌رسد.

ویلچر و عصا

کاهش فشار روی زخم پای دیابتی ، به سرعت بخشیدن به روند درمانی کمک می‌کند. در شرایطی که زخم‌ها وسیع می‌باشند با کمک ویلچر و عصا به کاهش فشار روی نواحی زخم اقدام می‌شود.

اقدامات ضروری برای کاهش احتمال ابتلا به زخم پای دیابتی

کنترل سطح قندخون و کلسترول خون

عدم استعمال دخانیات

عدم استفاده از کفش‌های تنگ و نامناسب

توجه به هر گونه نشانه‌های زخم در نواحی پا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 12 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.