مراقبت‌های دیابت

مراقبت‌های دیابت

مراقبت‌های دیابت شامل مصرف منظم داروها، کنترل فشارخون و کلسترول، درمان زخم دیابتی و پیشگیری از ایجاد زخم، تغذیه مناسب، ورزش و… می‌باشد.

کنترل دیابت

بیماری دیابت یک بیماری متابولیک است که نیاز به مراقبت و کنترل دارد تا ازعوارض‌های حاد بیماری مانند قطع عضو جلوگیری شود.

کنترل و مراقبت‌های دیابت جهت افزایش طول عمر و بهبود شرایط زندگی این بیماران، برای ممانعت از عوارضی مثل نابینایی، قطع عضو، بی اختیاری ادرار و… ضرورت دارد.

دیابت بیماری مزمنی است که نیازمند کنترل و نظارت پیوسته با استراتژی کاهش ریسک چند عاملی بالاتر از کنترل قند خون است. باید آموزش‌های کنترل و مراقبت از این بیماری به فرد دیابتی داده شود.

معیار‌ها و دستورالعمل‌های کنترل و پیشگیری از دیابت، به بیماران دیابت و افراد مستعد این بیماری کمک شایانی می کند تا به خود مراقبتی و کنترل این بیماری زیرنظر پزشک برسند.

این دستورالعمل‌ها شامل اقدامات غربالگری، تشخیصی و درمانی می باشد که اثرگذار می‌باشد و بر سلامتی افراد دیابتی نتیجه مثبتی دارد.

بیماران دیابتی باید آزمایش‌های لازم را هر سه ماه انجام دهند و نتایج آنها را در اختیار پزشک قرار دهند. با توجه به نتایج آزمایش، پزشک وضعیت شما را بررسی و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

تغییر سبک زندگی شامل رژیم‌های غذایی مناسب و ورزش‌های روزانه و کنترل وزن، به پیشگیری و کنترل این بیماری خطرناک کمک می‌کند.

مراقبت‌های دیابت چگونه انجام می‌شود ؟

برای کنترل و مراقبت‌های دیابت باید برنامه جامع و کاملی در همه زمینه‌های مربوط به درمان بیماری داشت.

مصرف منظم داروها

داروها باید طبق دستورالعمل پزشک مصرف شوند و دوز انسولین باید به دقت کنترل شود. داروهای دیابت در یخچال نگهداری شوند و بیست دقیقه قبل از مصرف از یخچال بیرون آورده شوند.

کنترل فشارخون و کلسترول

فشارخون و کلسترول بیماران دیابتی باید در آزمایش‌های دوره‌ای بررسی و چک شود. زیرا فشارخون و کلسترول در دیابتی‌ها سبب افزایش احتمال حمله های قلبی و سکته‌های مغزی و تشدید مشکلات این بیماری می‌شود.

داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش در کنترل فشارخون و کلسترول تأثیرگذار است. گاهی هم نیاز به استفاده از داروها جهت کنترل این دو مورد می‌باشد.

مراقبت و درمان زخم دیابتی

زخم‌ها و خراش‌های ایجاد شده در افراد دیابتی اگر به موقع و به شیوه صحیح درمان نشوند، سبب عفونت و در نهایت منجر به قطع عضو فرد می‌گردد. بنابراین باید به درمان زخم دیابتی اقدام کرد.

اقداماتی مانند مرطوب نگه‌داشتن پوست، بررسی روزانه پوست بدن فرد از نظر وجود زخم، پیشگیری از زمین خوردن افراد دیابتی و… را باید در نظر داشت.

چنانچه فرد دیابتی دچار زخم گردد باید با تمیز نگه‌داشتن زخم و جلوگیری از عفونت زخم ، به درمان زخم پرداخت.

پانسمان‌های پیشرفته درمان زخم دیابتی با ویژگی‌های ضد میکروارگانیسم، رطوبت‌رسان، ترمیم کننده‌های قوی، ضد حساسیت و ضد آلرژی و بهبود دهندگی سریع بافت‌های پوست در درمان زخم ها به طرز فوق العاده‌ای عمل می‌کنند.

یک نمونه از این پانسمان‌های پیشرفته زخم، پانسمان‌های تریتا می‌باشد که بسیار اثرگذار و نتیجه بخش است مانند پانسمان ماتریکس کلاژن نقره ( طبادرم پلاس نقره )، پانسمان ماتریکس کلاژن ( طبادرم ) ، پانسمان ماتریکس کلاژن طلا ( طبابرن ) و…

منع مصرف دخانیات

دخانیات ریسک عوارض دیابت مانند حمله ی قلبی، سکته مغزی، آسیب‌های کلیوی و سایر عوارض دیابت را افزایش می‌دهند. مرگ ومیر در دیابتی‌های سیگاری سه برابر سایر دیابتی‌ها است.

مراقبت از دندان

بیماران دیابت باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه ای داشته باشند. زیرا دیابت سبب مستعد شدن افراد به عفونت لثه می شود. حتماً معاینات لازم به صورت سالیانه از دندان افراد به عمل بیاید تا در صورت مشکل سریعاً به درمان و جلوگیری از عفونت دندان‌ها و لثه پرداخت.

کنترل استرس

استرس روند بهبودی و سلامتی بیماران دیابتی را دچار اختلال می‌کند. افراد دیابتی باید به دور از استرس با رعایت دستورالعمل مراقبت‌های دیابت به درمان بیماری خود در کمال آرامش و به دور از هرگونه تنشی اقدام کنند.

تغذیه و ورزش

باید با داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر و ویتامین‌ها و پرهیز از خوراکی‌هایی با قند بالا مانند برنج و شیرینی و… در کنترل قندخون اقدام نمود. توت خشک و کشمش و قیسی‌ها را جایگزین شیرینی و قند‌ها کنید. مصرف ماکارانی و برنج و تخم مرغ و لبنیات پر‌چرب، کیک‌ها، نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌های صنعتی و… را محدود و در صورت ممکن حذف کنید.

ورزش‌های منظم و سبک متناسب با سن خود را در برنامه روزانه خود بگنجایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به هرگونه سوالات شما عزیزان هستند. روی تصویر پروفایل کارشناس کلیک کنید.